Švedska je ob koncu 1. tretjine povedla s svojim glavnim orožjem - igro z igralcem več, dokončno pa so zlomili odpor risov šele v zadnji tretjini.. Foto: Reuters
Tomaž Razingar (Slovenija) in Henrik Lundqvist (Švedska)
Najlepša priložnost za izenačenje Slovenijo se je v 10. minuti ponudila kapetanu Tomažu Razingarju, a je njegov solo ustavil Henrik Lundqvist. Foto: Reuters
vratar Robert Kristan (Slovenija)
Robert Kristan je nadaljeval odlične predstave v vratih Slovenije in je vse do 42. minute držal rise v boju za polfinale. Foto: Reuters
Carl Hagelin (Švedska) - Sabahudin Kovačević (Slovenija
Sabahudin Kovačević je v 33. minuti s previsokim naletom zbil Carla Hagelina in imel pri tem srečo, da je bil izključen samo za 2 minuti. Foto: Reuters
Daniel Sedin in Švedska
Tekmo je prelomil drugi švedski gol, ko je Loui Eriksson izza gola podal nepokritemu Danielu Sedinu in izredni ostrostrelec je podvojili švedsko prednost. Foto: Reuters
Carl Hagelin (Švedska) - Robert Kristan (Slovenija)
V zadnjih minutah je za previsoko zmago poskrbel hitri Carl Hagelin, ki se je za boleč nalet oddolžil z dvema goloma za "petardo". Foto: Reuters
Hokejisti iz Sočija ponosni in z dvignjeno glavo
Jeseniška šola hokeja doživela olimpijski uspeh
Štirje švedski goli razblinili slovenske upe
Steen povedel Švede v vodstvo

Še na začetku zadnje tretjine so Slovenci napadli za izenačenje, a nato so Švedi unovčili svoje znanje in izkoristili dodatni dan počitka, medtem ko so risom po zgodovinski torkovi zmagi v zadnjih 20 minutah vidno pošle moči, padla pa je tudi koncentracija. Posledica so bile grobe napake v ožji obrambi in osamljeni Švedi pred vrati, pri čemer Robert Kristan ni zmogel preprečiti "petarde".

Lundqvist zaklenil vrata pred risi
Najboljše moštvo predtekmovanja je dolgo trlo odpor žilavih Slovencev, svetovni prvaki so povedli tik ob koncu 1. tretjine, ko so prek Alexandra Steena izkoristili svoje najmočnejše orožje - igro z igralcem več. Vratar Kristan (33 obramb) je dolgo skrbel, da je Slovenija ostala v igri za polfinale olimpijskih iger, a streli Anžeta Kopitarja, Jana Muršaka in Davida Rodmana in drugih risov niso našli poti mimo nepremagljivega Henrika Lundqvista (19 obramb).

Zgodovinski uspeh slovenskega hokeja
Slovenska hokejska pravljica v Sočiju na največjem hokejskem odru sveta se je končala z visokim porazom 0:5, a na koncu slovenskim navijačem ostajati zgodovinski zmagi nad Slovaško in še zlasti derbi v repasažu nad Avstrijo, s čimer so se risi prebili med osem najboljših hokejskih reprezentanc olimpijskih iger. Čelado dol!

Odmevi po koncu turnirja za rise:
- Anže Kopitar: "Smo razočarani, a tudi zelo ponosni"

1. tretjina (streli 10:6)

"Raza" iz oči v oči z Lundqvistom
Švedi so odločno začeli in hitro pokazali, da so favoriti. Ob nekaj napakah v slovenski obrambni tretjini je bil na pravem mestu znova razpoloženi Robert Kristan, ki je ustavil tako Landeskoga kot Steena. V 6. minuti je David Rodman sprožil prvi slovenski strel proti vratom Henrika Lundqvista, predtem je bilo razmerje strelov 4:0 za Švede. V 7. minuti je bil izključen Jonathan Ericsson, a slovenski "power-play" se ni izkazal, saj se ni niti postavil, kaj šele streljal. A to ni zmedlo Slovencev, saj je po bloku Blaž Gregorc krenil v protinapad in v ogenj poslal Tomaža Razingarja, ki pa iz oči v oči ni matiral Lundqvista, sledilo pa je manjše obleganje švedskih vrat.

Steen kaznoval izključitev Muršaka
Ko je kazalo, da se bo 1. tretjina iztekla brez golov, je Jan Muršak v napadalni tretjini s palico v obraz zadel Šveda in tri krone so udarile z najmočnejšim orožjem: "power-playjem". Učinkoviti branilec Erik Karlsson je namerno zgrešil vrata, plošček pa se je od ograde odbil na drugo vratnico, kjer je bil sam Alexander Steen, ki je 70 sekund pred iztekom tretjine neovirano zadel nebranjeni del slovenskih vrat. Takoj zatem je sledila še izključitev Roberta Saboliča zaradi zadrževanja s palico pred Kristanovimi vrati.

2. tretjina (streli 16:5)
Zlati priložnosti ob igralcu več
Saboličeva kazen je bila "ubita", hitro zatem pa je priložnost Slovencem ponudil nedisciplinirani Landeskog. Tokrat je bil slovenski PP postavljen in Aleš Kranjc ter David Rodman sta nevarno streljala. Igra se je umirila, Švedi so prevladovali, a brez nevarnih strelov. Druga polovica tekme se je začela z izjemno priložnostjo 1. napada, ko je bo blokiranem poskusu Anžeta Kopitarja plošček prišel do Davida Rodmana, ki je z desne močno ustrelil, a je Lundqvist ubranil.

Premoč Švedov, a tu je Kristan
Nato si je Kovačević privoščil nov nevaren nalet, tokrat je v nevtralni tretjini zbil Carla Hagelina. Na srečo risov je ob igralcu več pretiraval Daniel Sedin in razmerje moči se je izenačilo. V 37. minuti se je prvi petorki ponudila priložnost za izenačenje, a je močan strel Aleša Kranjca Lundqvist odbil daleč stran od vrat, kjer sta bila Muršak in Kopitar. Ob koncu so tri krone znova pritisnile, podvojitev vodstva pa je preprečil "hobotnica" Kristan.

3. tretjina:
Sedin in Eriksson razblinila slovenske upe
Namesto slovenske želje se je uresničila švedska po podvojitvi vodstva. Loui Eriksson je za golom izigral slovensko obrambo, podajo pred gol pa je v zadetek z natančnim strelom spremenil Daniel Sedin. Hitro zatem se je ponudila najlepša priložnost na tekmi Kopitarju, a je iz idealnega položaja med krogoma ustrelil tik nad prečko.

Po novem nevarnem strelu "risov", tokrat prek Davida Rodmana, je sledila kazen v 49. minuti, ko so po dolgem napadu branilci pozabili na Louia Erikssona, ki je ena na ena ukanil Kristana s strelom nad desno ramo. Ob izključitvi Mitje Robarja so bili risi prek Jana Urbasa kljub igralcu manj celo bolj nevarni, a lov na častni gol je hitro terjal davek. Nova napaka ožje obrambe in pred vrati se je sprehodil Carl Hagelin ter še četrtič ukanil Kristana.

ČETRTFINALE
ŠVEDSKA - SLOVENIJA
5:0 (1:0, 0:0, 4:0)
Steen 19. PP1, Sedin 42., Eriksson 49., Hagelin 52., 56.

Glavna sodnika: Meier (ZDA), Šindler (ČEŠ);
Stranska sodnika: Carlson in Wheler (oba KAN).

Odpri razširjeno statistiko v novem oknu

FINSKA - RUSIJA
3:1 (2:1, 1:0, 0:0)
Aaltonen 10., Selanne 18., Granlund 26.; Kovaljčuk 8.
Obrambe: Rask 37; Varlamov 15, Bobrovski 7.

ZDA - ČEŠKA (Č2)
5:2 (3:1, 1:0, 1:1)
van Riemsdyk 2., Brown 15., Backes 20., Parise 30., Kessel 43.; Hemsky 5., 54.

ZDA - KANADA

Tekma za 3. mesto bo v soboto, 22. februarja, ob 16.00, finale pa v nedeljo, 23. februarja, ob 13.00.