Ko je Robert Johansson v finalu pristal pri 136 metrih, je bilo jasno, da lahko norveška reprezentanca slavi zlato medaljo. Johansson je tako v Pjongčangu osvojil tri medalje (ima tudi dve bronasti z obeh posamičnih tekem). Foto: Reuters
Peter Prevc je na posamičnih tekmah osvojil 12. in 10. mesto in bil tudi na ekipni tekmi najboljši od Slovencev. Foto: Reuters

Slovenski skakalci tako v Pjongčangu niso uresničili cilja, saj so na treh preizkušnjah ostali brez medalje. Na ekipni (na veliki napravi) bi jo lahko dobili le s kakšno večjo napako konkurence, kar se ni zgodilo. Za bronastimi Poljaki je Slovenija zaostala več kot sto točk. Od slovenske četverice je bil tako kot na obeh posamičnih tekmah najboljši Peter Prevc (134,5/133,5 m).

DALJAVE SLOVENCEV1. serija2. serija
Jernej DAMJAN 126,5 m 129,5 m
Anže SEMENIČ 125,0 m 123,5 m
Tilen BARTOL 129,5 m 122,0 m
Peter PREVC 134,5 m 133,5 m

Slovenci brez presežkov
Slovenija je bila tudi po prvi seriji peta, pri čemer je imela za vodilno trojico že prevelik zaostanek, da bi lahko upala na medaljo. Sledil je le boj z Avstrijci za četrto mesto. Na začetku finala je Jernej Damjan (129,5 metra) poskrbel, da so Slovenci Avstrijce (Kraft 126,5) prehiteli, a je nato Anže Semenič skočil slabše (v obeh skokih je zamudil na mizi), in ker tudi Tilen Bartol ni bil tako uspešen kot v prvi seriji, Prevc ni mogel nadomestiti razlike. Slovenija je s tem ponovila uvrstitev iz Sočija 2014. "Boljša skoka sem naredil kot včeraj, oba sta bila na višji tehnični ravni in sem lahko bolj užival v zraku. Realno gledano sem na teh igrah pokazal toliko kot v vsej sezoni," je komentiral Prevc.

Norveška po skoku Tandeja močno povečala prednost
Medalje so si po pričakovanju razdelile Norveška (Tande, Stjernen, Forfang, Johansson), Nemčija (Geiger, Leyhe, Freitag, Wellinger) in Poljska (Kot, Hula, Kubacki, Stoch). Če so imeli "vikingi" po prvi seriji le dve točki prednosti pred Nemci in pet pred Poljaki, so odločilni korak k zlati medalji naredili po skoku Daniela Andreja Tandeja (v prvi skupini skakalcev), ki je imel s 140,5 metra daljavo dneva, Karl Geiger pa je tik pred njim skočil šest metrov in pol manj.

Wellinger uspešnejši od Stocha
Norvežani so si s tem priborili 16 točk prednosti, ko je v naslednji skupini Stjernen skočil 135,5 metra, pa je bila prednost (pred Poljsko, ki je na 2. mestu prehitela Nemčijo) že 28,5 točke, tako da Robert Johansson ni bil pod posebnim pritiskom. V boju za srebro je bila Nemčija malenkost uspešnejša od Poljske. Tako Andreas Wellinger kot Kamil Stoch sta v finalu skočila 134,5 metra, a je Wellinger, prvak s srednje skakalnice in srebrn na veliki napravi, dobil za 3,9 točke boljšo oceno, kar je bilo odločilno.

EKIPNA TEKMA, končni vrstni red: točke