Damir Dugonjić je ubranil naslov na 50 m prsno iz Herninga na Danskem leta 2013. Foto: EPA
Zlati Dugonjić za stotinko pred Peatyjem
Dugonjić evropski prvak na 50 m prsno
Podelitev zlate medalje Damirju Dugonjiću
Finale Damirja Dugonjića na 50 m prsno

27-letni Dugonjić je v finalu s časom 26,20 za stotinko sekunde ugnal svetovnega prvaka v tej disciplini Angleža Adama Peatyja. Tretje mesto sta si razdelila Rus Oleg Kostin in Irec Alexander Murphy (26,35).

Ni bilo popolno, a dovolj za zlato
"V finalu je bilo zame glavno tekmovati. Izid v finalu ni pomemben. Želel sem uživati in prehiteti čim več tekmecev, tokrat pa sem imel tudi nekaj sreče, pa čeprav plavanje od skoka naprej ni bilo brez napak. Tudi v obrat sem se zapeljal, a to na koncu ni pomembno,"
je po tekmi vesel povedal Korošec, ki je Sloveniji na tovrstnih tekmah priplaval 57. medaljo.

Premagan je bil tudi Peaty
Dugonjić je sploh prvič v karieri ugnal Peatyja. "Nikoli se ne smeš predati. Tudi najboljši imajo kdaj slab dan, nastop se jim ponesreči in vesel sem, da sem ga ugnal. Lani je bil popolnoma nedotakljiv in vesel sem, da sem ga premagal, po napakah zdržal pritisk, odmislil skrbi, le plaval in premagal takega šampiona," je bil zadovoljen Dugonjić, ki si je tako priboril lepo popotnico pred 100 m prsno.

11. medalja na velikih tekmovanjih
Dugonjić, 202 cm visoki plavalec z Raven na Koroškem, se je tako veselil svoje sedme medalje, druge zlate, na evropskih prvenstvih v kratkih bazenih, kar je lepa popotnica pred olimpijskimi igrami v Riu de Janeiru. Skupaj pa je to njegova enajsta kolajna na velikih tekmovanjih, saj ima še srebrni medalji s svetovnih prvenstev v kratkih bazenih in naslov evropskega prvaka na 50 m prsno v dolgih bazenih.

Vozlova 15., Žbogar 16.
Med dekleti je v isti disciplini, to je na 50 m prsno, Tjaša Vozel s 30,88 osvojila 15. mesto. Mladinka Tara Vovk je bila ob prvencu na velikih tekmovanjih 26. (31,82). V polfinalu na 100 m delfin je nastopil tudi Robert Žbogar in bil z 51,83, novim najboljšim časom v sezoni, 16.

Finale Odrove in Klinarjeve, rekord Baua
Tjaša Oder
in Anja Klinar sta si zagotovili četrtkov finale na 800 m prosto. Odrova je z osebnim rekordom 8:19,58 dosegla četrti čas, Klinarjeva pa z 8:20,14 šestega. Martin Bau je s 3:43,62 dosegel nov slovenski rekord na 400 m prosto. Svoj osebni in državni rekord z lanskega decembrskega svetovnega prvenstva v Dohi je popravil za 59 stotink sekunde in zasedel deveto mesto.

Svetovni rekord Hosszujeve
Madžarska superšampionka Katinka Hosszu je že dopoldne s 4:19,46 dosegla nov svetovni rekord na 400 m mešano. Popoldne je bila tri desetinke sekunde hitrejša, a vseeno tekmice prehitela za sedem sekund in več. Na 200 m hrbtno se je naslova z rekordom prvenstev 1:48,33 veselil Poljak Radoslaw Kawecki, na 400 m prosto je s 3:35,46 zmagala Madžar Peter Bernek. Na 50 m prsno v ženski konkurenci je z 29,71 slavila Finka Janna Laukanen. Moška štafeta na 4 x 50 m prosto pa je pripadla Rusiji.