Vasilij Žbogar (prvi z leve) je osvojil svojo prvo medaljo na svetovnih prvenstvih, potem ko je osvojil že dve olimpijski medalji in šest medalj evropskih prvenstev. Foto: Facebook Vasilij Žbogar
Žbogarju tudi medalja s svetovnega prvenstva
Žbogar v zadnji regati do brona

V zadnji regati najboljše deseterice, ki je bila zelo dramatična, je bil Žbogar šesti, pomembneje pa je, da sta bila največja tekmeca za bron slabša, tako da je v skupnem seštevku s 112 točkami zaostal le za Britancem Gilesom Scottom (48) in Francozom Jonathanom Lobertom (93).

Po dveh olimpijskih medaljah še medalja SP-ja
"Zadnjo regato sem odjadral zelo dobro in skupno tretje mesto mi je vlilo nove volje in energije, ker to prvenstvo me je zelo izčrpalo. Bilo je zelo zahtevno, regate so za vse jadralce fizično zelo naporne in na koncu ni praktično nobene razlike. Do konca sem trepetal in uspelo mi je. Kdor čaka, dočaka," je povedal 40-letni Žbogar, ki ima dve olimpijski medalji v razredu laser (srebro v Pekingu 2008 in bron v Atenah 2004), odkar jadra v razredu finn, pa je uspeh na Novi Zelandiji njegov največji.

Po točkah izenačen z Novozelandcem Murdochom
Pred regato za medalje je bil Izolan peti, za Novozelandcem Murdochom je zaostajal šest točk, četrti, Šved Salminen, pa je imel le točko prednosti. Zlata in srebrna medalja sta bili že oddani. V boju za bron je Žbogar za šesto mesto prejel 12 točk (točke štejejo dvojno). Novozelandec je bil deveti in je dobil 18 točk, kar je pomenilo, da sta s slovenskim jadralcem izenačena na tretjem mestu. Na stopničkah je bil po zaslugi boljše uvrstitve na zadnji regati Žbogar.

Odlična popotnica za Rio
Žbogar se zaveda, da je bron na SP-ju le etapni uspeh, končni cilj je seveda Rio 2016: "Zdaj bo pot do Ria precej lažja, ta rezultat meni in moji ekipi daje dodatno motivacijo. Sezona se je zaključila fenomenalno, a časa za počitek ne bo. Zdaj nas čaka trdo delo do olimpijskih iger, ki bodo čez devet mesecev." V Braziliji bo do iger preživel precej časa, prvič na priprave v Rio de Janeiro potuje že sredi decembra.