Peter John Stevens (levo) je v petek dvakrat premagal svojega vzornika Damirja Dugonjiča. Foto: BoBo
Luca Dotto
Italijan Luca Dotto je bil najhitrejši na 100 m prosto. Foto: EPA
Stevens dvakrat v enem dnevu ugnal Dugonjiča

Stevens je plaval 27,29, kar je bil tretji čas polfinala, Dugonjič je bil s 27,46 mesto za njim. Najhitrejši čas je postavil Britanec Adam Peatty (26,66), drugi je bil njegov rojak Ross Murdoch (27,25).

20-letni Stevens je s tem še za tri stotinke sekunde izboljšal osebni rekord, ki ga je postavil v predtekmovanju. Finale bo v soboto ob 18.43. Dugonjič bo branil bron z zadnjega evropskega prvenstva v Berlinu.

Stevens: Želim, da bi bila na stopničkah oba z Damirjem
"Do 35 metrov sem plaval izredno dobro, nato pa sem branil vodstvo in začel plavati preveč na silo, ko sem videl Murdocha, da me dohiteva. Upam, da mi bo šlo v finalu še bolje. Vem, da začenjam najhitreje med vsemi, enako bo v finalu, kjer bom čim dlje skušal ubraniti prednost," je po tekmi v olimpijskem bazenu dejal Stevens in kot željo za soboto razkril: "Ni važno, katero medaljo lahko osvojim. Želim si, da bi bila na stopničkah oba z Damirjem."

Dugonjič nima prave hitrosti
Dugonjić ima zdaj prijetno vlogo, saj je favorit v slovenski ekipi po novem Stevens. "Sam čutim, da nimam tiste prave hitrosti, ki si jo želim. Seveda se pozna, da več delam za 100 prsno, a vseeno sem vesel finala in najinega uspeha. Vem, da v finalu lahko nekaj dodam. Jutri bo nov dan, nova dirka, na kateri moram uživati. Vesel sem, da če je kdo pred mano, je to plavalec iz moje ekipe. Prav tako sem vesel za Petra, da napreduje in da tudi on dokazuje, da imamo v Sloveniji zelo dobre plavalce."

Žbogar in Pintarjeva 16.
Popoldne sta nastopila še Robert Žbogar (53,18) in Tjaša Pintar (2:00,54) ki sta v polfinalu na 100 m delfin oziroma 200 m prosto osvojila 16. mesto.

Odrova in Natlačnova v finalu na 1.500 m prosto
Tjaša Oder
(četrti čas - 16:19,95) in Gaja Natlačen (osmi čas - 16:31,56) sta se že dopoldne uvrstili v sobotni finale na 1.500 metrov prosto.

Dve zlati medalji za Italijo
Sicer pa so prireditelji razdelili pet kompletov medalj. Italijan Gregorio Paltrinieri je bil po uspehu na 1500 m prosto tudi na 800-metrski razdalji dolgo na poti k zlatu in evropskem rekordu, na koncu pa se je moral zadovoljiti z rekordom prvenstev. Njegov rojak Luca Dotto je najhitrejši Evropejec na 100 m prosto. Svetovna rekorderka Rikke Möller Pedersen z Danske je upravičila vlogo prve favoritinje na 200 m prsno. Švedinja Sarah Sjöström, prav tako svetovna rekorderka, je zmagama na 50 m delfin in 100 m prosto dodala še zlato na 100 m delfin. V mešani moško-ženski štafeti na 4 x 100 m prosto so se zmage veselili Nizozemci.