Petru Johnu Stevensu srebrni medalji s svetovnega prvenstva ni uspelo dodati še kolajne z evropskega. Foto: BoBo
Peter John Stevens ostal brez medalje
Nastop Stevensa v finalu na 50 m prsno

22-letni Stevens, lani podprvak v tej disciplini na svetovnem prvenstvu, je tokrat nekoliko zaostal za pričakovanji, saj je napovedal boj za medaljo, ki bi bila jubilejna 100. za slovenske plavalce na velikih tekmovanjih.

A tokrat je bil konkurenca premočna. Zmagal je Italijan Fabio Scozzoli (25,62) pred Rusom Kirilom Prigodo (25,68) in Britancem Adamom Peatyjem (25,70). Stevensa sta prehitela še Nemec Fabian Schwingenschlögel (25,99) in Belorus Ilja Šimanovič (26,02).

Treniral je v 'jardih', zato se je malo lovil
"Z izidi sem zelo zadovoljen, saj sem sem prišel neposredno iz Amerike. Nisem treniral v 25-metrskih bazenih, ampak v jardih, zato sem se malo lovil, saj se to pozna na številu zavesljajev, na obratu in prihodu v cilj, kar je v sprintu občutljivo. Najbolje je bilo v polfinalu, v finalu pa je bilo nekaj napak in ni se izšlo povsem po pričakovanjih. A glede na dejstvo, da je bilo to evropsko prvenstvo precej hitrejše od lanskega svetovnega prvenstva v Kanadi, sem lahko zadovoljen,"
je po finalu dejal Stevens. Minimalne možnosti se odpirajo tudi na 100 m prsno, kjer pa bo konkurenca še močnejša: "Glede na občutek bi moralo iti dobro, pa čeprav v sprintu nisem imel pravega občutka. Nikakor se ne predajam."

Odrova in Fainova v finale
Od preostalih Slovencev sta se v četrtkov finale na 800 m prosto s četrtim izidom 8:21,27 in osmim dosežkom 8:31,38 uvrstili Ravenčanka Tjaša Oder in mladinka Branika, 16-letna Katja Fain, ki si je ob prvencu na članski tekmi takoj priplavala sodelovanje v boju za medalje. Pri tem je zanimivo, da je slovenski selektor Gorazd Podržavnik na torkovem srečanju vodij odprav preprečil zamisel organizatorjev, da bi kljub drugačnemu razpisu v sredo plavale počasnejše skupine, tudi z obema Slovenkama, v četrtek pa bi v finalu nastopila osmerica deklet z najhitrejšimi prijavljenimi časi, torej brez Odrove in Fainove.

Na 50 m prsno je na evropskih prvenstvih debitiral 27-letni Aljaž Kerč iz ljubljanske Olimpije, specialist za daljše razdalje in bil zadovoljen z osebnim rekordom 27,31 in 35. mestom.

Pintarjeva do osebnega rekorda
Med Slovenci je prvenstvo z novim osebnim rekordom 31,08 na 50 m prsno in drugim izidom vseh časov v državi odprla Tjaša Pintar, ki je bila na koncu 29., pred njo pa se je v času ene sekunde zvrstilo kar 25 tekmovalk. V drugi skupini so plavale Tjaša Vozel, Tara Vovk in Tina Čelik ter zasedle 34., 36. in 37. mesto. Osebni rekord je popravila le 16-letna Čelikova, bronasta v tej disciplini na letošnjem mladinskem evropskem prvenstvu v Izraelu.

Mariborčan Martin Bau, ki trenira na Ravnah, je osvojil 16. mesto na 400 m prosto.