Poznavalci Lige NFL so od Tima Tebowa letos navajeni, da v zadnji četrtini in podaljšku naredi čudežni preobrat. Tokrat se mu je 'prikazala Marija' tudi v drugi četrtini, v kateri je s podajami zbral 185 jardov in popeljal Denver do 20 točk. Tebow je do zdaj v karieri na svojih 23 tekmah (začel jih je 14) SKUPAJ v drugih četrtinah zbral le 204 jarde. Denver pa je letos v rednem delu sezone na 16 tekmah SKUPAJ v drugih četrtinah dosegel 33 točk. Foto: Reuters
John Elway in Demaryius Thomas
John Elway je član vodstva Denverja in legenda kluba, saj ga je petkrat popeljal na Super Bowl - v zadnjih dveh sezonah (1997, 1998) pa tudi osvojil naslov. Elway je od Tebowa pred tekmo zahteval naj več tvega in več meče. To mu je tudi uspelo, eden od vzrokov pa je bil Demaryius Thomas, ki je ujel štiri podaje, s katerimi je nabral neverjetne 204 jarde. Zanimivost - Tebow se lahko pohvali, da je svojo kariero v končnicah začel bolje kot legendarni Elway. Ta je leta 1984 izgubil ravno proti Pittsburghu. Foto: Reuters
Ben Roethlisberger
Ben Roethlisberger je bil celotno sezono poškodovan, a je vseeno igral na večini tekem in popeljal Jeklarje do končnega razmerja zmag 12-5. Na zadnji tekmi sezone je bil podrt petkrat. Foto: Reuters
Eli Manning
Eli Manning se od navijačev New Yorka poslavlja z novim klubskim rekordom - 11 podaj za zadetek v končnici. New York letos v končnici ne bo več igral doma, saj je najnižje postavljeni nosilec v Konferenci NFC. Prvič po petih letih je v konferenčni polfinale napredovalo vseh osem zmagovalcev divizij. Foto: Reuters
Matt Ryan
Matt Ryan (št. 2) ostaja brez zmage v končnicah. Atlanta je sploh prva ekipa v zgodovini Lige NFL (redni del in končnica), ki je na eni tekmi dosegla natančno 2 točki. Foto: Reuters

Podajalec Denverja je nedvomno ena od zgodb letošnje sezone Lige NFL, saj je večinoma igral slabo, v zadnjih četrtinah pa nekaj neverjetnih zmag in razmerje zmag popravil z 1-4 na 8-5. A ob koncu sezone so se ekipe dobro pripravile na "nenavadno" igro Broncosov, ki so zadnje tri tekme odigrali katastrofalno, saj so jih izgubili z razliko v točkah 40:88. Zaradi skromne divizije AFC zahod je bilo razmerje 8-8 vseeno dovolj za prvo mesto in s tem neposredni preboj v končnico.

Denver v prvi četrtini zmogel le šest jardov
Proti Pittsburghu, ki je v rednem delu nabral kar štiri zmage več in slovi po izjemni obrambi, je le malo neopredeljenih verjelo v napredovanje Denverja. Začelo se je v tej maniri, saj gostitelji v prvi četrtini v napadu niso storili praktično nič (natančno 6 jardov), Jeklarji pa so povedli z dvema prostima streloma Shauna Suishama (6:0).

Sledila je četrtina s kar 20 točkami
V drugi četrtini je sledila domača eksplozija za kar 20 točk, najprej je Tebow s 30 jardov dolgo podajo v končni coni našel Eddieja Royala (7:6), nato je sam s tekom za osem jardov dosegel zadetek po tleh (14:6), dva prosta strela pa je izkoristil Matt Prater (20:6).

Big Ben zrežiral izenačenje in podaljšek ...
Jeklarjem je v drugem polčasu uspelo izničiti zaostanek, še deset minut pred koncem je bilo 23:13, nato je Suisham zadel še tretji prosti strel v večeru, šepajoči Ben Roethlisberger pa je 3:48 pred koncem podal (31 jardov) Jerrichu Cotcheryju za izenačenje (23:23).

... ki pa je bil najkrajši v zgodovini
Sledil je najkrajši podaljšek v zgodovini Lige NFL. Tim Tebow je v prvi akciji na lastnih 20 jardih podal Demaryiusu Thomasu, ki je zdrvel kot konj, 11 sekund in 80 jardov kasneje se je znašel v končni coni, navijači so ponoreli, domači podajalec pa je v svoji klasični maniri poklenil in se zahvalil Bogu. "Nato sem z veseljem vstal in stekel k Thomasu, res mu je uspela krasna akcija. Nato sem sploh prvič skočil med navijače. To je res čustven, nor večer," je žarela domača številka 15.

Tudi tokrat ni končal vsaj 50 odstotkov podaj
Zgodba o Tebowu je res nenavadna, saj tudi tokrat ob zelo dobri tekmi ni zmogel končati vsaj 50 odstotkov podaj (10/21), kar velja za nepisano pravilo, da lahko podajalci sploh igrajo v Ligi NFL, kaj šele zmagujejo, in to v končnici! A številne nore končnice in razmerje zmag govorijo v njegov prid. Dobil je že prvo tekmo v končnici, kar nekaterim elitnim podajalcem ni uspelo nikoli.

Ryan še tretjič ostal brez zmage v končnici
Med te sodi tudi Matt Ryan, podajalec Atlante, ki se je s Falconsi v štirih letih trikrat uvrstil v končnico, a vedno izpadel že po prvi tekmi. Nič drugače ni bilo tokrat, Atlanta je namreč klonila pri NY Giantsih s 24:2.

Edini točki za Atlanto dosegla obramba
Tekma se je začela s slabima napadoma na obeh straneh oziroma odlično obrambo, ki je bila razlog, da je bil izid po prvih 15 minutah še vedno 0:0. Obramba Atlante je bila pravzaprav zaslužna za prvi točki na tekmi, saj je v končni coni preprečila met Eliju Manningu, kar je bil "saftey". Kasneje se je izkazalo, da sta bili to sploh edini točki Atlante.

Rekordna 11. podaja za zadetek
Manning je kasneje ogrel svoj motor in vrgel tri podaje za zadetek, dve je ujel Hakeem Nicks. Pred koncem prvega polčasa je ujel 4 jarde dolgo podajo, s katero so Giantsi dosegli prve točke na tekmi (7:2), še bolj odločilna pa je bila akcija ob koncu tretje četrtine, ko je Nicks ujel kar 72 jardov dolgo podajo za 17:2. Manning ima v končnicah zdaj 11 podaj za zadetek, kar je nov klubski rekord (prej Phil Simms - 10).

Pred štirimi leti je Giantsom uspelo
Giantsi bodo prihodnji teden gostovali pri prvakih in najboljši ekipi rednega dela Green Bayu. Ekipi sta se letos že srečali, ob koncu sezone so Packersi zmagali za las (38:35). V končnici sta se zadnjič pomerili v sezoni 2007, ko so Giantsi v gosteh slavili v podaljšku (23:20) in kasneje na Super Bowlu šokirali še New England, ki je predtem dobil vseh 18 tekem v sezoni.