John Higgins je svetovni prvak postal že v letih 1998, 2007 in 2009. Foto: EPA
Judd Trump
Judd Trump je sezono začel na 27. mestu jakostne lestvice, končuje pa jo na devetem, kar pomeni, da mu ne bo več treba igrati v kvalifikacijah. Na najpomembnejših turnirjih je prva 16-erica z lestvice neposredno uvrščena na turnir. Foto: EPA
Stephen Hendry
V moderni eri snookerja ima največ naslovov svetovnega prvaka Stephen Hendry (7). Ta je o svojem rojaku povedal: 'John ima zdaj gotovo cilj osvojiti sedem naslovov. Sam sem imel vedno cilj. Steve Davis je bil prvak šestkrat, jaz sem želel biti sedemkrat. Ko sem enkrat to izpolnil, je moja igra padla. John je najboljši igralec tega trenutka.' Foto: EPA
Steve Davis in John Parrott
Šestkratni svetovni prvak Steve Davis o Juddu Trumpu: 'Ronnie O'Sullivan je genij snookerja, a moram reči, da je Trump tisti igralec, zaradi katerega sem največkrat ostal brez besed. Njegovi udarci so neverjetni, prihodnost je njegova.' Foto: MMC RTV SLO/A. P.
Neil Robertson
Lanski prvak Neil Robertson je v 1. krogu izgubil ravno proti Juddu Trumpu z 10:8. Foto: World Snooker
Jan Verhaas
Nizozemec Jan Verhaas je leta 2003 postal prvi sodnik zunaj Velike Britanije, ki je sodil finale svetovnega prvenstva. Tokrat je to počel že četrtič. Foto: EPA
Jezni navijač
Kar nekaj ljubiteljev snookerja je Higginsu očitalo sodelovanja pri stavniški aferi. Eden od jeznih navijačev je bil na polfinalu celo izključen. Takrat je Higginsu očital, da je 'sramota za snooker'. Foto: EPA

Škot, ki bo čez dva tedna dopolnil 36 let, je za svoj naslov dobesedno garal. V četrtfinalu in polfinalu je proti nekdanjima prvakoma Ronnieju O'Sullivanu in Marku Williamsu zaostajal že za tri igre, a na koncu obeh dvobojev izničil zaostanek, ohranil mirne živce in v napetih končnicah zmagal.

Na dnu novice si lahko ogledate vrhunce 22. in 33. igre.

Trump vodil po prvem dnevu
Nič drugače ni bilo v finalu. Dobrih 14 let mlajši Judd Trump je po prvem dnevu finala v Sheffieldu namreč vodil z 10:7, prednost treh iger pa je obdržal tudi po polovici ponedeljkovega popoldanskega dela (12:9).

Tehtnico prevesila 22. igra
Ključna je bila naslednja 22. igra, po kateri bi Trump prvič pobegnil na štiri igre prednosti, s čimer bi si v vsakem primeru zagotovil prednost pred večernim delom finala. A "The Ace" je pri čiščenju barvnih krogel nerazumno tvegal pri modri krogli, ki je ležala tesno ob robu mize. Čarovnik iz Wishawa je darilo zgrabil z obema rokama, počistil tri najbolj vredne barve in s tem igro dobesedno iztrgal igro iz rok mladeniča. Trump je bil vidno šokiran, do konca popoldneva nato ni osvojil niti igre več in Higgins je na zadnji daljši odmor odšel z minimalno prednostjo 13:12.

Nogometno ozračje v Cruciblu
Ozračje na začetku večernega dela je bilo neverjetno. Tisoč gledalcev je v Cruciblu, ki svetovna prvenstva gosti vse od leta 1977, dobesedno ponorelo. Pri predstavitvi obeh finalistov so pet minut huronsko navijali, oba igralca sta se le smejala in občudovala ponorelo obćinstvo, ki ga je umiril šele nizozemski sodnik Jan Verhaas.

Higgins po 14:14 izgubil le eno igro
Trump je dobro začel, saj je po treh igrah izid še zadnjič izenačil (14:14). Nato so na dan privrele večje izkušnje starejšega igralca. Ta je izkoristil največjo Trumpovo slabost - nekoliko slabši nadzor bele krogle, zaradi česar je prevečkrat izgubil položaj na mizi, kar je Higgins hladnokrvno izkoristil. Njegova nepopustljivost se je pokazala tudi v zadnji igri, kjer je imel Trump navidez neulovljivo prednost, Higgins je potreboval dva navadna snookerja (vredna štiri točke), a je tvegal in izsilil snooker na rožanti krogli (Trump je omenjeno kroglo zgrešil), nato počistil vse krogle in igro dobil z 62:61.

Začel v suspenzu, končal z naslovom
"To je bilo noro, za menoj je neverjetnih 12 mesecev," je čustveno pripovedoval Higgins, ki je bil pred natanko letom dni suspendiran zaradi domnevnega sodelovanja pri nezakonitih stavnicah, vrnil se je šele sredi sezone, kjer je nato blestel, saj je dobil kar šest turnirjev, od tega tri za jakostno lestvico. Vmes mu je februarja umrl še oče. Ko je to omenila moderatorka v dvorani, je Higgins zajokal in padel v objem družine.

Osupel nad nekaterimi potezami mladeniča
"To je bil res naporen finale. Vedel sem, da je moja priložnost v tretjem delu finala, zato sem v ponedeljek popoldne napadel in prešel v vodstvo," je razložil svetovni prvak, ki ni skoparil s pohvalami na račun finalista: "Judd je bil boljši igralec. Igral je snooker, ki ga še nikoli v življenju nisem videl. Neverjetno, koliko dolgih udarcev je zadel. Mislim, da je snooker dobil novo senzacijo."

Nepozabni tedni za Trumpa
Trump dejanjsko pomeni osvežitev za snooker, ki že vrsto let ponuja iste obraze. Na turnirjih, ki štejejo za jakostno lestvico, se je pred letošnjo sezono le dvakrat uvrstil prek prvega kroga. Ob koncu letošnje sezone pa je bil v sijajni formi, saj je aprila najprej dobil turnir na Kitajskem, na svetovnem prvenstvu pa se je ustavil šele na zadnji stopnički. "Sem nisem prišel z velikimi pričakovanji, zato je finale dober uspeh," je nasmejan pripovedoval drugi najmlajši finalist v zgodovini svetovnih prvenstev. "Seveda sem si želel zmage, a John je v finalu igral pač bolje," je še dodal.