Benjamin Savšek, evropski prvak iz leta 2015 (istega leta je bil tudi svetovni podprvak) je imel v polfinalu najboljši čas. V finalu je imel smolo, saj je po dodatnem pregledu zdrsnil s tretjega na četrto mesto. Foto: Urban Kolman/BoBo

Ta dotik me je res presenetil. Stoodstoten sem, da ga nisem naredil. Kaj naj rečem. Nimam kaj. Vem, da sem bil blizu, ampak ga nisem udaril, sem se mu izognil zadnji trenutek. Prepričan sem bil, da sem veslal z 'ničlo'. A ocenili so, da je bil dotik, možnosti pritožbe pa nismo imeli. Škoda, bom pa na kakšni drugi tekmi poskusil priti še višje.

Benjamin Savšek
Urša Kragelj
Branilka lanskega srebra Urša Kragelj, ki jo je sredi proge enkrat prenizko odneslo, je z zaostankom 9,18 sekunde pristala na 8. mestu. Foto: BoBo
false
Zadnji dan na EP-ju v Tacnu navijači kljub dobrim napovedim niso proslavili osvojene slovenske medalje. Foto: BoBo
Slovenci zadnji dan v Tacnu brez odličja
Savšek po naknadni sodniški odločitvi brez brona
Nastop Benjamina Savška v finalu

Sodniki so namreč v videoanalizi videli dotik osmih vrat, zato so Savšku prisodili dve kazenski sekundi, in tako je zdrsnil s tretjega na četrto mesto.

Jernej Abramič, vodja programa vrhunskega športa pri kajakaški zvezi Slovenije, je za TV Slovenija pojasnil odločitev: "Videosodniki, ki dodatno pregledujejo, so ugotovili, da je na osmih vratih napravil en zelo rahel dotik, ki ga sploh nihče od nas ni videl, a na videu je bil viden, tako da je Beni končal na četrtem mestu."

Savšek: Dotik me je presenetil
Veselje najboljšega slovenskega kanuista ni dolgo trajalo. "Ta dotik me je res presenetil. Stoodstoten sem, da ga nisem naredil. Kaj naj rečem. Nimam kaj. Vem, da sem bil blizu, ampak ga nisem udaril, sem se mu izognil zadnji trenutek. Prepričan sem bil, da sem veslal z 'ničlo'. A ocenili so, da je bil dotik, možnosti pritožbe pa nismo imeli. Škoda, bom pa na kakšni drugi tekmi poskusil priti še višje." Dotanil se je sodniških odločitev: "Velikokrat sodniške odločitve odločajo na koncu. Škoda, da ko prideš v cilj, izidi še niso znani. Tekmovalec se že veseli, pa se naknadno izkaže, da prehitro. Tudi na SP-ju se mi je že to zgodilo, ko sem bil svetovni prvak 20 minut, pa sem to naknadno izgubil, ko so tekmecu odvzeli dve sekundi. Take stvari se dogajajo. Vožnje dodatno ocenjujejo prek videa, ne ozirajo se več toliko na sodnike, ki so ob vratcih. Želel sem si medaljo tukaj doma, ampak ni kaj," je povedal po odločitvi.

Zmagal je branilec naslova Slovak Alexander Slafkovsky pred Švicarjem Thomasom Köchlinom.

Nastopa v finalu C1 se sicer nista posrečila drugima slovenskima finalistoma, Anže Berčič je ob dveh dotikih zaostal 10,99 sekunde, zasedel je deveto mesto. Luka Božič (v polfinalu je bil drugi) pa je ob dotiku in izpuščenih vratcih na koncu zaostal 55,09 sekunde, kar je zadostovalo za 10. mesto.

Terčeljeva in Kragljeva brez medalj
Prve so se v boj podala kajakašice. Kljub dotiku je zmagala Avstrijka Corinna Kuhnle pred Italijanko Stefanie Horn, ki je imela 1,01 sekunde zaostanka, in Francozinjo Marie-Zelio Lafont, ki je ob dotiku zaostala 1,57 sekunde.

Tudi Slovenki Urša Kragelj in Eva Terčelj sta v Tacnu ostali brez stopničk v posamični konkurenci. Terčeljeva, zasedla je 7. mesto, je z enim dotikom za zmagovalko zaostala 8,19 sekunde. Branilka lanskega srebra Kragljeva, ki jo je sredi proge enkrat prenizko odneslo, je z zaostankom 9,18 sekunde pristala na 8. mestu. Ajda Novak je izpadla v polfinalu z 20. časom.

"Nima smisla razlagati. Tako pač je. Morala bi biti pazljiva, morala bi napasti vratca. Ko pač moraš ponavljati, izgubiš veliko časa. Občutek je bil dober, ampak ... Ni pa to nekaj, kar bi mi vzelo voljo do dela, je še veliko tekem, vključno s svetovnim prvenstvom. Žal mi je gledalcev, ki so me prišli podpret," je po nastopu povedala Kragljeva.

Končni izkupiček: zlato in srebro
Sloveniji zadnji dan tako ni uspelo priti do novih medalj, čeprav so imeli kar nekaj adutov. Edini slovenski medalji na EP-ju 2017 tako ostajata zlata medalja kajakašic Krageljeve, Terčeljeve in Novakove (prva slovenska ženska ekipna kolajna na evropskih prvenstvih!) ter srebrna medalja kanuistov Savška, Božiča in Berčiča.

Slovenci so bili sicer do zdaj na EP-ju najuspešnejši leta 2010 v Bratislavi, ko je kajakaš Peter Kauzer osvojil naslov prvaka, Jure Meglič je bil srebrn v isti konkurenci, kajakašica Kragljeva je bila bronasta, tako kot tudi kajakaška ekipa.