S hrvaškimi rokometaši je proslavljala tudi predsednica Hrvaške Kolinda Grabar Kitarović, ki je takole čestitala prvemu strelcu tekme Manuelu Štrleku. Ta je dosegel 11 golov iz prav toliko poskusov. Foto: EPA
Hrvaška
Hrvati so v obrambi povsem ustavili Poljake, katerih igra v napadu je preveč odvisna od zunanjih igralcev Michala Jureckega in Karola Bieleckega. Foto: EPA
Kent Robin Tönnesen
24-letni in 196 cm visoki desni zunanji Kent Robin Tönnesen, sicer član berlinskega Füchseja, je Francozom natresel šest golov iz osmih poskusov. Odlično zunanjo linijo Norveške dopolnjujeta še Sander Sagosen in Espen Lie Hansen. Foto: EPA
Norveška in Francija
Erlend Mamelund in Bjarte Myrhol sta takole ustavljala Valentina Porta. Foto: EPA
Steffen Fäth
Steffen Fäth je bil s šestimi goli prvi strelec Nemčije. Foto: EPA
Španija
Španci se veselijo zmage nad Rusi in uvrstitve v petkov polfinale, kjer se bodo pomerili s Hrvati. Drugi polfinalni par je Norveška - Nemčija. Foto: EPA

Hrvati so pred 15.000 gledalci v Tauron Areni v Krakovu poskrbeli za eno največjih predstav v zgodovini rokometnih prvenstev. Začeli so odlično, povedli s 3:0, nato pa le še stopnjevali ritem.

Z agresivnima obrambama 6-0 in 5:1 so povsem omrtvili poljski napad, ki je očitno "prebrana knjiga" in preveč odvisen od dveh igralcev na zunanjih položajih, to je Karola Bieleckega in Michala Jureckega. Hrvaška je tako ob polčasu vodila s 15:10.

Štrlek polnil poljsko mrežo
V drugem delu je bilo pričakovati ofenzivo Poljske, a se to ni zgodilo. Nasprotno, hrvaška obramba na čelu z vratarjem Ivanom Stevanovićem (13 obramb) je bila še naprej "neprepustna", Poljaki so zapravljali žogo za žogo, Hrvati pa v protinapadih polnili mrežo nasprotnika, pri katerem je tudi zaradi velikega pritiska sledil razpad sistema. Hrvaška je tako v 47. minuti ušla na +17 (13:30), na koncu pa zlahka ubranila zahtevano zmago z vsaj 11 goli prednosti, ki se je pred samo tekmo zdela neulovljiva. Z 11 goli je blestel Manuel Štrlek.

Hrvaška +6, Francija +2, Poljska -8
Že pred tem je dan senzacij napovedala Norveška, ki je z 29:24 presenetila branilko naslova Francijo in se v polfinale uvrstila kot prvouvrščena iz skupine 1. Hrvati (+6) pa imajo tako v krogu treh držav s po šestimi točkami boljšo medsebojno razliko v zadetkih od Poljske (-8) in Francije (+2).

Blestela Tönnesen in Erevik
Norvežani so v obračunu s Francozi potrdili, da so velika uspešnica turnirja. Tokrat so "vikingi" znova odlično odigrali obrambo 6-0, ki je ustavila francoske strelce. Izkazal se je tudi vratar Ole Erevik, ki je ubranil 13 strelov. Na drugi strani so Norvežani francosko mrežo rešetali iz vseh položajev. Najbolj pa se je izkazal desni zunanji Kent Robin Tönnesen, ki je dosegel šest golov iz osmih poskusov.

Norveška se veseli največjega uspeha v zgodovini
Moštvi sta bili nazadnje izenačeni pri 16:16 v 38. minuti, nato pa se je zasedba Christiana Bergeja odlepila. Norvežani so v 50. minuti po zadetku Tönnesena prvič povedli s +4 (23:19), v 55. minuti pa je semafor kazal +5. Za 27:22 je zadel Sander Sagosen. Odpor Francozov, pri katerih je Daniel Narcisse dosegel sedem golov, je bil zlomljen. Norveška se tako veseli največjega uspeha v zgodovini, saj je bila do zdaj najvišje na velikih tekmovanjih leta 2008, ko je na domačem prvenstvu osvojila šesto mesto.

Nemci usodni za Dance, Španci porazili Ruse
Presenečenje se je zgodilo tudi v drugi skupini, saj je Nemčija s 25:23 ugnala favorizirano Dansko in se prav tako uvrstila v polfinale. Nemci so srečanje odigrali brez poškodovanih Christiana Dissingerja in Steffena Weinholda, kljub temu pa strli severne sosede in evropske podprvake. Danci so v 53. minuti povedli s 23:21, a Nemci se niso predali. V 57. minuti je Martin Strobel izenačil na 23:23, nato pa sta Nemcem polfinale prinesla Tobias Reichmann in Fabian Wiede. Drugo polfinalno vstopnico v skupini 2 so si po zmagi nad Rusi (25:23) priborili Španci.

Zmagi Belorusov in Švedov
Popoldne je Belorusija s 30:29 premagala Makedonijo. Srečanje je odločalo o tem, kdo bo končal na dnu lestvice v skupini 1, in na koncu so najkrajši konec potegnili Makedonci, pri katerih je deset golov dal Kiro Lazarov, a je na drugi strani še enega več (11) prispeval Baris Puhouski. Lažje delo je imela Švedska, ki je Madžarsko porazila z 22:14.