Slovenci so se težko prebijali skozi čvrsto nemško obrambo. Matej Gaber se je takole znašel v primežu Christiana Dissingerja in Steffena Weinholda. Foto: EPA
Uroš Zorman
Uroš Zorman prodira mimo Steffena Weinholda. Foto: EPA
Vid Kavtičnik
Vid Kavtičnik je bil s šestimi goli najboljši strelec slovenske reprezentance. Foto: EPA
Tobias Reichmann
Tobias Reichmann pa je bil s petimi zadetki najučinkovitejši Nemec. Foto: EPA
Mikkel Hansen
Mikkel Hansen je Madžarom zabil devet golov. Foto: EPA
Vujović: Kot da bi bili tik pred dopustom
Slovo Slovencev od evropskega prvenstva

Le zmaga bi Slovence obdržala na turnirju, a tokrat so bili Nemci v Stoletni dvorani v Vroclavu pretrd oreh. Slovenija je sicer dobro odprla tekmo (5:2), vendar v nadaljevanju popustila. Nemčija je prevzela pobudo in s fizično premočjo tekmo mirno pripeljala do konca.

Že popotnica pred srečanjem ni bila najboljša. Eden pomembnejših členov v reprezentanci Dean Bombač je namreč obležal z angino. Kljub temu je Koprčan stisnil zobe in zaigral, a je bil daleč od svoje predstave proti Španiji.

Slovenci tako odhajajo domov s 14. mestom, medtem ko so se v drugi del uvrstile Španija, Nemčija in Švedska.

Nova priložnost za dokazovanje Slovenije bo kmalu, saj jo že aprila čakajo dodatne kvalifikacije za olimpijske igre v Riu de Janeiru. Nasprotniki Slovencev in gostitelji turnirja bodo znani na začetku februarja. Morda bodo enega izmed turnirjev gostile tudi Stožice.

Slovenci ušli na 5:2
Slovenija je tekmo začela v postavi Uroš Zorman, David Miklavčič, Sebastian Skube, Matej Gaber, Gorazd Škof, Darko Cingesar in Luka Žvižej kot "špica" v obrambi 5-1. Slovenci so dobro odprli tekmo, saj je Dragan Gajić zadel za 1:0, a je Nemčija z dvema goloma Tobiasa Reichmanna preobrnila izid. Nemci so v obrambi igrali zelo agresivno, tako je bil izključen Christian Dissinger, Slovenija pa je z golom Blaža Blagotinška izenačila na 2:2. Uvodne minute so minile v kar nekaj zapravljenih napadih na obeh straneh. Nazadnje je Gajić s sedemmetrovke povišal na 3:2. Pred tem je Gaber izsilil že drugo izključitev Dissingerja. Slovenija je po novem golu Gajića s sedmih metrov povedla s 4:2, malo pozneje pa je Skube z bombo presenetil za 5:2 v 10. minuti. Odlično je tekmo odprl tudi vratar Škof, ki je nanizal štiri obrambe.

Nemčija prevzela pobudo
Sledile so slabše minute, Slovencem je popustila zbranost, tako da so Nemci z golom Jannicka Kohlbacherja v 16. minuti izenačili na 5:5. Slovenci so imeli vse več težav pri prebijanju visoke in agresivne nemške obrambe 6-0, Kohlbacher je z drugim golom za 6:5 selektorja Veselina Vujovića prisilil k minuti odmora. Po njej je Vid Kavtičnik izenačil na 6:6. Nemčija je v 20. minuti ušla na 8:6, a je Kavtičnik z bombo znižal zaostanek. Malo pozneje je Zorman s prodorom izenačil na 8:8. Slovenci so se dobro borili s fizično močnejšimi nasprotniki. Gaber je tako ob igralcu manj izsilil sedemmetrovko, ki jo je Gašper Marguč spremenil v gol za 9:9. Končnica polčasa je pripadla Nemcem. Slovenija je zapravila tri napade zapored, kar so Nemci kaznovali s tremi goli za 12:9 v 29. minuti. Izid polčasa je nekaj sekund pred koncem postavil Gaber. Pri Sloveniji oboleli Bombač v prvem delu ni stopil na parket.

Nemci niso popuščali niti za milimeter
Na začetku drugega polčasa sta v slovenski napad vstopila Miha Zarabec in Borut Mačkovšek. Nemčija je z dvema zadetkoma Runneja Dahmkeja ušla na 14:10, Mačkovšek pa je dosegel prvi slovenski gol. Pri zaostanku 15:11 v 38. minuti je v slovensko igro vstopil Bombač. Blagotinšek je znižal na 15:12, nato pa iz "zicerja" stresel le vratnico. Slovenci so se mučili v napadu, Nemci grizli v obrambi, hkrati pa na drugi strani zadevali. Kohlbacher je tako v 45. minuti zadel za 17:13 in izsilil še izključitev Miklavčiča.

Slovenija brez "dinamita" za preobrat
Slovencem so moči vidno popuščale. Reichmann je v 50. minuti povišal na 20:15. Kavtičnik, ki je v drugem polčasu vlekel slovenski voz, je znižal na 20:16. Slovenci so imeli nato prednost igralca več, a jim ni uspelo prebiti nemške obrambe. Ko je na drugi strani Dissinger iz težkega položaja povišal na 21:16, je bilo srečanje v 53. minuti bolj ali manj odločeno. Selektor Vujović je vzel minuto odmora. Ta ni pomagala, izključen je bil Kavtičnik, Reichmann pa je s sedemmetrovke povišal na 22:17 ...

Španci in Danci naprej s štirimi točkami
V drugi tekmi skupine je Španija s 24:22 premagala Švedsko in v drugi del prenesla štiri točke. Nemci napredujejo z dvema, Švedi pa brez. V skupini D so izpadli Črnogorci, ki so izgubili z Rusi (28:21). Danska pa je ugnala Madžarsko (30:22).