Hrvati so se Norvežanom delno oddolžili za poraz v polfinalu SP-ja 2017. Foto: Reuters
Junak hrvaške izbrane vrste je bil vratar Ivan Stevanović. Na tekmi proti Norveški je zbral 14 obramb. Foto: Reuters
Francija je edina neporažena ekipa na evropskem prvenstvu. Foto: Reuters
Francozi in Hrvati do novih zmag
Rokometaši imajo tri dni časa za regeneracijo
Vujović: Nismo niti kazenska ekspedicija niti vojska, to je šport
Varaždinska arena je bila slovenska

Hrvati so se Norvežanom delno oddolžili za poraz na svetovnem prvenstvu 2017.

Norvežani so že pred tekmo vedeli, da jih čaka pravi pekel, saj so imeli nasproti Hrvate in njihovo 15.000-glavo navijaško podporo.

Varovanci Lina Červarja so po ne preveč prepričljivem prvem delu ponudili najboljšo predstavo na 13. prvenstvu stare celine. Junak tekme je bil vratar Ivan Stevanović, ki je zbral 14 obramb, nekajkrat si je tako prislužil vzklike Stivi, Stivi.

V prvem polčasu sta ekipi dosegli veliko golov. Hrvati so imeli dvakrat štiri gole prednosti, a Norvežani so držali priključek.

Hrvati so silovito začeli tekmo, povedli so s 3:0, Norvežani so jih kmalu ujeli (3:2). Na krilih domačih navijačev so Hrvati pobegnili, in to na +4 (8:4), imeli so tudi napad za dodatno povišanje vodstva. Norvežani so držali korak s Hrvati, pri rezultatu 11:9 so celo zapretili, da se bodo približali na le gol zaostanka, a je to preprečil razpoloženi Stevanović. Pomemben gol, s katerim so Hrvati nekoliko lažje zadihali, je dosegel Mamić (16:14). Z dvema goloma prednosti so Hrvati odšli tudi na odmor, potem ko je Vori izboril sedemmetrovko, uspešno jo je izvedel Hrovat (17:15).

V drugem polčasu so prvi zadeli Norvežani (17:16), za gol so zaostajali le še pri rezultatu 20:18, bližje jim nato ni uspelo priti. Hrvati so prednost višali, čeprav so imeli dva igralca manj, pa jim je uspelo ukrasti žogo, krenili so v protinapad, ki ga je uspešno zaključil Štrlek. S tem so prišli do najvišje prednosti na tekmi (29:24), ki jim jo je uspelo obdržati do konca.

Hrvaška ima tako še naprej odprto pot do polfinala. V naslednjem krogu se bo srečala z edino neporaženo ekipo na evropskem prvenstvu, Francijo.

Francozi zlahka do zmage
Aktualni svetovni prvaki so v prvi sobotni tekmi suvereno premagali Švedsko. Francozi so vodili celoten prvi polčas, večkrat so vodili za štiri gole, nazadnje pri rezultatu 5:9, a so se Švedi s tremi zaporednimi goli približali na le gol zaostanka (8:9). Do konca prvega dela igre so Francozi, ki so v 24. minuti ostali brez Luke Karabatića, prejel je rdeči karton, zadeli še enkrat (8:10).

V drugem polčasu sta bili ekipi izenačeni pri izidu 12:12, nato pa so Francozi stopili na plin. Vodstvo so višali iz minute v minuto, vodili so že za sedem golov (16:23), do konca srečanja pa so Švedi zadeli še enkrat za končnih 17:23.

Neobičajen trening Slovencev
Slovenska reprezentanca, ki je včeraj morala priznati premoč Danski, ima tridnevni počitek. Slovenski selektor Veselin Vujović je imel pred dolgim počitkom veliko dilem, ali naj igralcem omogoči prost dan doma, ali naj jih pusti počivati v hotelu, ali naj jih začne pripravljati na naslednjo tekmo. Na koncu se je odločil za vadbo, a to ni bil običajen trening. Selektor je ekipo na trening odpeljal z jasnim namenom, svoje igralce je želel razvedriti, kot je povedal za TV Slovenijo: "Seveda. Moramo se poskusiti razvedriti. To so mladi fantje. Nismo niti kazenska ekspedicija niti vojska. To je šport. Igranje za reprezentanco mora biti v zadovoljstvo." Kako je potekal trening, si lahko pogledate v videoprispevku na desni strani.