Madžarske mišice so prevladale nad slovensko hitrostjo na prvi kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo 2019. Bo Sloveniji uspelo nadoknaditi zaostanek petih golov (24:29) na povratni tekmi? Odgovor bo znan v sredo. Foto: www.alesfevzer.com
Veselin Vujović se je odločil, da bo kljub smrti mame, danes je bil pogreb, vodil slovensko reprezentanco na obeh kvalifikacijskih tekmah. Foto: BoBo/Borut Živulović

Ne vem, zakaj so sodniki dopustili tako grobo igro. Madžari so prejeli le en rdeči karton, mi pa smo dobili najmanj deset udarcev v glavo. Neverjetno, kakšen kriterij so imeli sodniki. Tak kriterij sojenja sem pričakoval na povratni tekmi, tukaj pa sem mislil, da bodo sodili pošteno. Raje ničesar več ne rečem, saj bom znova kaznovan.

Veselin Vujović, selektor Slovenije
Madžari so igrali zelo grobo, z rdečim kartonom je sodnik kaznoval dva Madžara. Foto: BoBo/Borut Živulović
V slovenski reprezentanci je bil najučinkovitejši Vid Kavtičnik s sedmimi goli, Zarabec je prispeval štiri zadetke. Foto: www.alesfevzer.com

Varovance Veselina Vujovića je v Kopru spodbujalo več kot 3.000 navijačev, ki pa niso prišli na svoj račun, saj Sloveniji po prvi tekmi kvalifikacij ne kaže dobro glede uvrstitve na SP. Varovanci Ljubomirja Vranješa so si namreč pred povratnim srečanjem priigrali zajetno prednost, predvsem na račun odlične igre v drugem polčasu.

V slovenskem taboru pa navkljub izgubljeni bitki z vzhodnimi sosedi niso vrgli puške v koruzo, o svoji usodi bodo kljub slabšemu izhodiščnemu položaju odločali na povratni tekmi, ki bo v sredo v Veszpremu.

Odličen uvod Slovenije
Slovenija je srečanje odlično začela, povedla je s 3:0. Prvi je madžarsko mrežo zatresel Blaž Blagotinšek, podal mu je Borut Mačkovšek. Naslednja dva gola, prvega iz protinapada, je prispeval Jure Dolenec, ki se je v slovensko izbrano vrsto vrnil po poškodbi. Prvi gol za Madžare, ki so imeli pri prvih treh poskusih nekaj smole, saj so zadeli okvir vrat, je zadel Mate Lekai – sedemmetrovko mu je najprej Urban Lesjak ubranil, a je do žoge prišel prav Lekai, ki je bil drugič zanesljivejši (3:1). Slovenija je po Mačkovškovem zadetku znova vrnila prednost treh golov (4:1). Madžari so v nadaljevanju zaigrali bolje, približali so se le na gol zaostanka (6:5), v 13. minuti so gostje imeli tudi napad za izenačenje, a ga niso izkoristili.

Madžari niso izkoristili niti druge priložnosti, da bi popolnoma ujeli Slovence, ostalo je pri izidu 9:8. Po uspešno izvedeni sedemmetrovki Vida Kavtičnika in četrtem zadetku Mihe Zarabca je imela Slovenija znova tri gole naskoka (11:8).

Madžari so v obrambi odigrali zelo grobo, po grdem prekršku nad Markom Bezjakom pa je sodnik v 22. minuti rdeči karton pokazal Benceju Banhidiju, ki je končal nastop.

Gregor Potočnik zaradi poškodbe ni nastopil. Svoj nastop je v 23. minuti končal tudi Matej Gaber zaradi poškodbe očesa.

Slovenci na odmor z minimalno prednostjo
Kavtičnik je z bombo od daleč dvignil navijače na noge (12:9). Sledil je mrk Slovenije, s tremi zaporednimi goli so Madžari izenačili (12:12). Po napaki Kavtičnika so imeli Madžari napad za vodstvo, a so ga k sreči zapravili, Kavtičnik se je odkupil z golom (13:12). Z golom prednosti je Slovenija odšla na odmor (14:13).

Prvo vodstvo Madžarske
Po odmoru so Madžari takoj izenačili (14:14), Blaž Janc, ki je prvič zaigral v drugem polčasu, je odgovoril z novim slovenskim golom (15:14). Po tretjem golu Mačkovška je Slovenija vodila za dva gola (16:14). A Madžari niso dovolili, da bi Slovenija povedla z višjo razliko, po golu Laszla Nagya je sledilo novo izenačenje (18:18). Lekai je v 42. minuti zadel, s tem je svojo ekipo prvič na tekmi povedel v vodstvo (18:19). Madžari so vodstvo povišali v 15. minuti (20:22), imeli so tudi nov napad, a so na srečo Slovenije tega zapravili. Slovenija je stekla v protinapad, uspešen je bil Kavtičnik (21:22). Ravno kapetan je s svojim sedmim golom, tokrat s sedemmetrovke, poskrbel za novo izenačenje (23:23).

Razigral se je madžarski vratar, slovenska sta odpovedala
Madžari so z delnim izidom 3:0 povedli s tremi goli prednosti (23:26). Slovenija je imela po strelskem mrku priložnost za gol, a je s sedmih metrov zgrešil Kavtičnik. Na drugi strani je zadel Richard Bodo (23:27). Po dvanajsti obrambi Martona Szekelya, ki se je razigral v drugem polčasu, je Madžarska krenila v nov napad, ki ga je izkoristila (23:28). Gostje so v sami končnici prišli do najvišje prednosti na tekmi (23:29). Za konec je poraz "omilil" Cingesar (24:29).

V slovenski reprezentanci je bil najučinkovitejši Kavtičnik s sedmimi goli, Zarabec je prispeval štiri zadetke.

Slovenska vratarja sta v drugem polčasu zbrala le eno obrambo, skupaj pa štiri.

Vujović: Svetlobna leta smo oddaljeni od SP-ja
Po tekmi je bil razočaran tudi Vujović: "Ničesar pozitivnega ne morem reči. Niti en element rokometne igre ni bil pravi. Odnos do igre in karakter nista bila prava, tudi domoljubja ni bilo. Vratarjev sploh nismo imeli. Vse žoge, ki so letele v okvir vrat, so šle v mrežo. Nismo imeli pravega vodje, Zarabec in Bezjak sta bila izgubljena." Za TV Slovenija je še dodal: "Sploh ne vem, kako smo prišli do vodstva ob polčasu. To je bilo nezasluženo. Na koncu je zmaga Madžarov zaslužena. Zdaj bomo naredili vse, kar je še mogoče v sredo. Borili se bomo do konca, a s tako igro smo svetlobna leta oddaljeni od svetovnega prvenstva."