21-letni Nik Henigman je bil s petimi goli najboljši slovenski strelec. Ribničan se je dobro boril tudi v obrambi. Foto: EPA
Urh Kastelic
21-letni vratar Urh Kastelic je branil v drugem polčasu in dobro opravil svojo nalogo. Zbral je šest obramb. Foto: www.alesfevzer.com

Jure Dolenec po drugi tekmi z Nemci
Vujović: Veliko igralcev fizično ni dobro pripravljenih
Nemci še drugič boljši od slovenskih rokometašev
Rokometaši na drugi tekmi pustili boljši vtis

Selektor Veselin Vujović je v primerjavi s prvo tekmo napravil nekaj menjav. Namesto Primoža Prošta in Urbana Lesjaka sta v vratih stala Urh Kastelic in Matevž Skok. V ekipi je bil tudi Staš Skube, iz nje pa je izpadel Jan Grebenc.

Začetek povsem drugačen kot v Stožicah
Slovenci so pogumno začeli srečanje pred 10.000 gledalci na stadionu Gerryja Webra. Tilen Kodrin je izenačil na 1:1, malo pozneje pa je Žiga Mlakar poskrbel za vodstvo (2:1). Nemci so nato s štirimi goli zapored preobrnili izid (5:3). Kljub temu so Vujovićevi varovanci v uvodnih minutah pokazali več želje, borbenosti in poguma kot v Stožicah, kar je vlivalo optimizem pred nadaljevanjem. In res, Tilen Kodrin je v 14. minuti izenačil na 5:5.

Nemci na odmor s +4
Po nekaj zapravljenih napadih Slovencev so se Nemci odlepili na 8:5. Vujović je nato v igro prvič poslal Jureta Dolenca, malo pozneje (18.) pa je vzel tudi minuto odmora. Po njej je Patrick Wiencek v protinapadu zabil za 9:5. Nik Henigman je z dvema goloma prekinil strelsko sušo Slovencev (10:7). A Nemci niso popuščali, Fabian Wiede je v 25. minuti zabil za 12:7 ob igralcu manj. Tudi Slovenija se ni predala. Gola Henigmana in Blaža Janca so jih pripeljali na -3 (12:9). Polčas se je končal s 14:10. Henigman in Zarabec po tri gole za Slovenijo.

Kastelic nizal obrambe, Slovenci prišli na -2
Na začetku drugega dela je v slovenskih vratih nekaj obramb zbral Urh Kastelic, a žal tega njegovi soigralci v napadu niso najbolje izkoristili oziroma je na drugi strani dobro delo opravljal tudi Andreas Wolff. Naposled ga je le matiral Dolenec (16:12). Slovenci so prišli še bližje. Po novih obrambah Kastelica sta Janc in Henigman znižala slovenski zaostanek na -2 (16:14), tako da je nemški selektor Christian Prokop vzel minuto odmora (43.). Slovenci so delovali čvrsto, v sredini obrambe sta se dobro ujela Blaž Blagotinšek in Henigman, ki je zabijal tudi v napadu. V 47. minuti je tako s svojim petim golom znižal na 18:16. A sledila je izključitev Davida Miklavčiča, kar so Nemci izkoristili in ušli na +4 (20:16). Do konca je bilo še deset minut. Slovenci so v 57. minuti po golu Dolenca prišli na -3 (22:19), a Nemčija presenečenja ni dovolila.

Odločilni tekmi s Švico in Portugalsko

Slovenija bo tako odločilni tekmi za preboj na evropsko prvenstvo na Hrvaškem odigrala čez dobra dva meseca. Najprej bo 14. junija gostovala v Švici, čez tri dni (17.) pa bo v koprski Bonifiki gostila Portugalsko.

Jure Dolenec: "Če bi na takšen način odigrali v obrambi v Ljubljani, potem bi bili Nemcem zelo blizu, morda bi jih celo premagali. Enostavno imam občutek, da nekateri naši posamezniki niso samozavestni. Kljub temu, da smo trenutno tretja reprezentanca na svetu, se obnašamo, kot da smo totalni 'outsiderji' na igrišču, kakovosten rokomet pa kažemo šele v trenutkih, ko močno zaostajamo. V prihodnosti se bo potrebno usesti in te zadeve razčistiti pred junijskima pomembnima kvalifikacijskima tekmama, v nasprotnem primeru se lahko ponovi španska zgodba, ko se po četrtem mestu na svetovnem prvenstvu nismo uvrstili na evropsko prvenstvo. Ta reprezentančna akcija z Nemčijo je bila gotovo korak nazaj."

Miha Zarabec: "Slabše kot v Ljubljani enostavno ni bilo mogoče odigrati. Nemci so bili danes boljši, čeravno smo jim bili vseskozi enakovredni. Usodne so bile nekatere črne minute v naši igri. Po slabi predstavi na prvi medsebojni tekmi smo se malce pobrali, zdaj moramo strniti naše moči za odločilni junijski tekmi s Švicarji in Portugalci. Vse je v naših rokah. Če se želimo prebiti do evropskega prvenstva, potem bo potrebno prikazati veliko več."

Urh Kastelic: "Bolj bi bil vesel, če ne bi ubranil nobenega strela, mi pa bi zmagali. Danes je bila naša obramba na veliko višji ravni kot pred dnevi v Ljubljani. Prejeli smo 25 golov, kar je na meji sprejemljivega, a v napadu bi morali zabiti malce več golov."

KVALIFIKACIJE ZA EP 2018 - HRVAŠKA
SKUPINA 5, 4. krog:

NEMČIJA - SLOVENIJA 25:20 (14:10)

Nemčija: Heinevetter, Wolff, Gensheimer 1 (1), Lemke, Wiencek 4, Reichmann 1, Wiede 4, Pekeler 2, Weinhold 1, Fäth 3, Groetzki 1, Weber 4, Dahmke 2, Pieczkowski, Kohlbacher 1, Drux 1.

Slovenija: Skok, Kastelic, Skube, Blagotinšek 1, Henigman 5, Marguč, Janc 3 (2), Dolenec 4, Poteko, Miklavčič, Kodrin 2, Bezjak 1, Razgor, Zarabec 3 (1), Mačkovšek 1, Mlakar.

Sedemmetrovke: 1/1; 3/3

Izključitve: 10 min; 10 min

PORTUGALSKA - ŠVICA
27:22 (17:10)
Vrstni red: Nemčija 8, Portugalska 5, Slovenija 3, Švica brez točk.

Na evropsko prvenstvo, ki bo januarja 2018 na Hrvaškem, se uvrstita najboljši dve reprezentanci iz vsake skupine in najboljša tretja iz sedmih skupin.