Borut Mačkovšek je odpotoval na prvenstvo namesto poškodovanega Davida Špilerja. Iz predvidene rezerve Nenadu Bilbiji je postal nosilec igre na levem zunanjem položaju. Foto: Reuters
Jure Dolenec
Jure Dolenec je odigral sijajno partijo. Foto: Reuters
Michal Jurecki
Michal Jurecki je bil v prvem polčasu, ko je dosegel pet golov, neustavljiv. V drugem ni zmogel nobenega več. Foto: EPA
Dragan Gajič
Dragan Gajič je dosegel šest golov. Foto: EPA
Rokometaši porazili Poljake

Veliki junaki slovenske zmage so najboljša strelca Borut Mačkovšek z osmimi in Jure Dolenec s sedmimi goli ter odlični vratar Primož Prošt, ki je zbral 12 obramb. Mačkovšek in Prošt sta v Španijo prišla kot "rezervi", tokrat pa sta bila ključna slovenska moža.

Slovenija je po slabšem prvem polčasu, ki ga je izgubila z 11:14, v nadaljevanju, ko je obrambo 3-2-1 zamenjala z zelo gibljivo 6-0, pokazala povsem drug obraz in prišla do velike zmage, s katero je napravila pomemben korak k enemu izmed prvih dveh mest v skupini. V četrtek ob 15.45 se bo Slovenija pomerila z Belorusijo, v soboto ob 20.10 pa - najbrž za prvo mesto - s Srbijo.

Dolenec in Mačkovšek držala priključek
Slovenija, ki je začela z obrambno postavitvijo 3-2-1, je v 3. minuti po prodoru Uroša Zormana povedla z 2:1, a je z drugim golom izenačil Michal Jurecki, soimenjak Bartosz pa zadel za 3:2. V 9. minuti je Gorazd Škof z ubranjeno sedemmetrovko preprečil poljsko vodstvo s +2, nemočen pa je bil malo pozneje, ko je Jaszka po prestreženi žogi in protinapadu povišal na 5:3. Jaszka in M. Jurecki sta bila najnevarnejša poljska strelca, medtem ko sta slovenski priključek držala Dolenec in Mačkovšek. Selektor Boris Denič je pri izidu 9:7 za Poljsko v 18. minuti vratarja Gorazda Škofa zamenjal s Primožem Proštom, ki je takoj ubranil dve stoodstotni priložnosti.

M. Jurecki povzročal glavobole
Slovenija pa nikakor ni imela rešitve za M. Jureckega, ki je v 22. minuti s svojim petim golom zadel za 12:9. Hkrati je bil izključen še Miha Žvižej, kar so gostje izkoristili in prek Jaszke v 26. minuti povišali na 13:9. Slovenija je v napadu težko prihajala do čistih strelov. Brez Dolenca, ki je s svojim petim golom znižal na 11:14, in Mačkovška (3) bi bil zaostanek Slovencev ob polčasu še večji kot -3.

Slovenskih 3:0 in poljska minuta odmora
Dolenec in Mačkovšek sta drugi polčas odprla z goloma za 13:14, Gajić pa je v 34. minuti izenačil na 14:14, tako da je poljski selektor Biegler vzel minuto odmora. Po njej je Prošt ubranil nov poskus Poljakov, na drugi strani pa je Mačkovšek s petim golom zadel za drugo slovensko vodstvo - 15:14. Razpoloženi mladi Izolan je v naslednjem slovenskem napadu povišal na 16:14. Slovenci so v drugem polčasu kazali povsem drugačen obraz kot v prvem.

Mačkovšek vlekel slovenski voz
Prošt je nadaljeval z obrambami, kar so njegovi soigralci izkoristili za vodstvo z 19:15 v 43. minuti. Zadela sta Luka Žvižej in Dragan Gajič. Naveza Dolenec-Mačkovšek je še naprej odlično sodelovala. V 45. minuti je "Mačka" zabil sedmi gol (20:16), hkrati pa izsilil še izključitev Roberta Orzechowskega. A namesto da bi Slovenci izključitev izkoristili, so Poljaki prepolovili zaostanek, nato pa se približali le na gol zaostanka (19:20). Znova je za +2 Slovenije poskrbel Mačkovšek (21:19), ki je hkrati izsilil še rdeči karton za Kamila Syprzaka.

Ključna obramba Prošta
Sledila je tesna končnica "gol za gol". Tri minute pred koncem je Gajič s sedemmetrovke zadel za 24:22. Prošt je minuto in pol pred koncem ubranil skoraj stoodstotni zadetek B. Jureckemu, na drugi strani pa je Zorman zadel za 25:23. 40 sekund pred sireno je Kubisztal s sedemmetrovke zadel le prečko, kar je pomenilo veliko slovensko zmago.