• Mikkel Hansen najboljši igralec prvenstva
Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 3.2 od 40 glasov Ocenite to novico!
Španski rokometaši
Španski rokometaši so najboljše prihranili za konec: s fantastično igro so premagali Dance in drugič v zgodovini osvojili naslov svetovnega prvaka. Foto: EPA
Najboljši na svetu. Španci. Foto: EPA
Joan Canellas
Joan Canellas je v prvem polčasu dosegel pet zadetkov, v nadaljevanju je bil uspešen še dvakrat. S sedmimi zadetki je bil najboljši strelec na tekmi. Foto: EPA
Valero Rivera
Valero Rivera je bil s 6 zadetki drugi najboljši španski strelec, pretil je predvsem iz hitrih protinapadov. Foto: EPA
Ulrik Wilbek
Danski selektor Ulrik Wilbek je ob igrišču nemočno opazoval igro svojih varovancev. Foto: EPA

Barcelona - MMC RTV SLO

Španski rokometaši so v velikem slogu osvojili drugi naslov svetovnih prvakov. V finalu so Dance odpihnili s 35:19. Junak tekme je bil neverjetni španski vratar Arpad Šterbik.

To je najvišja zmaga na dozdajšnjih svetovnih prvenstvih. Do letošnjega turnirja v Španiji je najvišjo zmago dosegla Švedska, ki je na svetovnem prvenstvu v nekdanji Vzhodni Nemčiji leta 1958 premagala Češkoslovaško z 22:12.

Gostitelji prvenstva, ki so v polfinalu premagali Slovence, so najboljšo predstavo prihranili za konec. V napadu so bili izjemno učinkoviti, v obrambi pa so se zanašali predvsem na vratarja Šterbika, ki je zbral kar 14 obramb.

Najboljša postava SP-ja v Španiji 2013:

• Vratar: Niklas Landin (Danska)
  • Krožni napadalec: Julen Aguinagalde (Španija)
  • Levo krilo: Timur Dibirov (Rusija)
  • Desno krilo: Hans Lindberg (Danska)
  • Levi zunanji: Alberto Entrerrios (Španija)
  • Srednji zunanji: Domagoj Duvnjak (Hrvaška)
  • Desni zunanji: Laszlo Nagy (Madžarska)

Najboljši igralec prvenstva: Mikkel Hansen (Danska)

Bliskovit začetek Špancev
Španci so tekmo začeli bliskovito, hitro so smuknili v prednost treh zadetkov in prisilili danskega selektorja Ulrika Wilbeka v prvo minuto odmora. Prvi zadetek svojih varovancev je ta dočakal šele v 5. minuti, ko je za 3:1 zadel Kasper Sondegaard. Španci so nasprotnika v prvem polčasu popolnoma zaustavili, prisilili so jih v številne napake, v napadu so blokirali večino polpodaj na krožnega napadalca, dobro je bil razpoložen tudi vratar Arpad Šterbik.

Rivera nerešljiva uganka Dancev
Danci so padli pod vpliv peklenskega vzdušja v dvorani Santa Jordija, delovali so povsem izgubljeno, v obrambi so bili statični in nemočni, v napadu pa niso imeli razpoloženega strelca z razdalje. Po vnovičnem strelskem mrku, ki je trajal pet minut, je Wilbek zahteval še drugo minuto odmora, ki pa razmerja moči do konca polčasa ni bistveno spremenila. Gostitelji so še naprej igrali na krilih izjemnega Valera Rivere, ki je kot po tekočem traku kaznoval vsako najmanjšo napako in zadetke (4) dosegal iz hitrih protinapadov, enega celo iz mrtvega kota. Na odmor sta ekipi odšli z izidom 18:10.

Neverjetni Šterbik Dance spravljal v obup
Še bolje kot prvega so Španci začeli drugi polčas. V slabih osmih minutah nadaljevanja jim je uspel delni izid 6:1, povedli so s 24:11 in izsilili prvo minuto odmora danskega selektorja. Glavni junak drugega polčasa? Španski vratar Šterbik. Ta je zaklenil svoja vrata, ubranil je neverjetno število strelov, po polovici polčasa so ga Danci ugnali le dvakrat! V dvorani so se mu klanjali, skandirali so njegov priimek.

V 53. minuti je junak tekme ob bučnem aplavzu mesto med vratnicama prepustil Joseju Manuelu Sierri, minuto pozneje je za najvišjo prednost zadel Daniel Sarrimento (33:15; +18). Tekma se je končala z izidom 35:19.

Svetovno prvenstvo, finale:
ŠPANIJA
- DANSKA 35:19 (18:10)

Španija: Canellas 7 (1), Rivera 6, Aguinagalde in Maqueda po 5, Entrerrios 3, Montoro, Garcia in Guardiola po 2, Morros in Sarmiento po 1.

Danska: Sondergaard in Mollgaard po 4, Eggert 3 (2), Hansen in Markussen po 2, Lindberg, Lauge, Noddesbo in Toft po 1.

# 27.01.2013 ob 18:14
Pa dajte Ediju že enkrat kupit ta energijska okna zaboga!!!
croman_1
# 27.01.2013 ob 18:28
Španci umirite se, čaka vas obtožnica Haaga to je dobesedno posilstvo Dancev!!!!
pingvini slo
# 27.01.2013 ob 17:46
ubistvu smo se mi še kr držal proti špancem v polfinalu :)
Branimir II
# 27.01.2013 ob 21:29
p.s. Ako netko misli da je franjop Hrvat, naivan je. Padate na jednostavne fore, priprostog trolla.
iMe
# 27.01.2013 ob 18:57
Tole je pa debakl Dancev in dolgočasna tekma. smo pa s Hrvati za bron igrali boljšo tekmo z dnevom počitka manj.

# 27.01.2013 ob 21:24
ARPAD je toliko Spanec kot je Handanovic slovenec!

Z eno razliko...Handanović je rojen v Sloveniji, dal čez SLO šolo nogometa in odraščal v Sloveniji...Šterbij je pa rojen v Vojvodini, odrašal v Vojvodini in do 21. leta igral v Srbiji, za katero je tudi igral. Z 21. leti pa je odšel na Madžarsko, kasneje pa s 25. v Španijo, ko se začne njegova španska zgodba...torej 25 let kasneje kot Handanovićeva v Sloveniji. Španski državljan pa je postal z 29 leti.
Vori
# 27.01.2013 ob 18:47
posnetek si lahko ogledate že jutri na porntubu
norisnica
# 27.01.2013 ob 18:24
Keri masaker, in to v finalu SPja. Se mi Danci kar malo smilijo...
AtletMiha
# 27.01.2013 ob 18:17
Edi govori že 5 let da bo imel taka okna, pa jih še skos nima.
MIRNČAN
# 27.01.2013 ob 17:55
Ne pozabit da sta rokometna gola v finalu Elanova.:)
# 27.01.2013 ob 18:23
mislim da so zdaj naši rokometaši kar ponosni, ko vidijo da so se špancem kar dostojno upirali...
da funk
# 27.01.2013 ob 19:18
Torej,

po logiki nekaterih, smo mi boljši od Dancev, ker smo izgubili od Špancev zgolj za štiri gole.

Ker večina zna tule zgolj seštevati razlike v golih in delati lestvice na podlagi le-teh:)
asmas
# 27.01.2013 ob 17:42
ja slovenska sodnika s končnicama na "mekani" ić
naj nehata delati sramoto in naj sodita pravično ne pa da špancem gledata skozi prste
Sibid
# 27.01.2013 ob 17:51
Spance na doping test!
Dacho
# 27.01.2013 ob 19:56
Ja kje so slovenski rokometni geniji, ki so ocenjevali Slovensko igro za poden od podna. Kaj pa je bila potem današnja Danska igra?!? Ja res je, Slovenskega 4. mesta se "jutri" morda nihče ne bo spomnil, ampak še vsaj 100 let se bo zagotovo pomnil poraz Dancev za 16 golov, srebro pa ne, ker pomne se samo svetovni prvak.
cime_14
# 27.01.2013 ob 17:13
off topic pa vendar... je morda kdo tule gor, ki ve kako bi prišel do videoposnetka, ko je ivan simonovič po izteku 60minut zapravil 7-metrovko s pirueto? :D
Damche
# 27.01.2013 ob 19:53
Bolš z pošteno igro v polfinalu izgubit in se neki naučit pa na koncu bit 4. kot pa tako v finalu izgubit in bit 2. (35:19) na SP v rokometu! ;)
Še 1x Čestitke SLOVENIJA za osvojeno 4. mesto na SP!!!! ;)
bansh
pri 17 razlike bi raje predal, kot da se se naprej smesijo...

@Franjop
če bi moji starši živeli v franciji, jaz se rodil v franciji, odraščal v franciji, se šolal v franciji, itd itd, ja, bi bil francoz...!!

in mimogrede, recimo kanadčanom gre blazno na k... ker neki italjani, pa irci, itd, živijo že več generacij v kanadi, pa se imajo za italjane, irce, itd, ne za kanadčane. in to zato, ker te je neka država spravla gor, živiš tam, govoriš njihov jezik, tam si rojen, itd itd, in potem govoriš da si italjan. wtf...?! lepo je, da se spominjaš svojih korenin, ohranjaš neko svojo kulturo, itd, ampak če si gor zrasel nekje, če si tam rojen, če si tam šolan, pač si njihov, nisi več bosanc, ker niti čevapčič ne znaš več pravilno izgovorit.
Ulikses_
# 27.01.2013 ob 22:25
torej smo slovenci boljši od dancev in bi morali bit 2. :)
kjersoncenezaide
# 27.01.2013 ob 20:59
danes popolni mrk dancev,španci za katere so mnogi tukaj pisali da jih bo slovenija pohrustala za malo malico,več kot zasluženo na prestol.Slovenija je bila še najbolj stanovitna ekipa od vseh,dosegla je svoj maksimum,premagala je za en gol par reprezentanc na podobnem nivoju,zgubila z tistimi ki so objektivno mnogo boljši.Realen rezultat slovenije glede na žreb z dodatkom pohvale,ker lahko bi tudi zgubili z recimo srbi,belorusi,poljaki,rusi ker so na podobnem nivoju,pa so jih vseeno premagali.
lakkon
# 27.01.2013 ob 18:54
tale zmaga Španije morda pomeni, da pa le spadamo v sam vrh v rokometu, saj nas Španci niso tako nadigrali v polfinalu.

je pa res, da se polfinale igra toliko, da se ga zmaga in da ohraniš še par adutov za finale. ne pa da se razbije nasportnika z neko veliko razliko.

Glede na današnjo predstavo Špancev bi naši verjetno kar podobno nasrkali v finalu proti njim. ker na koncu so pa Španci res šli na polno, uničit nasprotnika.
zabiče
# 27.01.2013 ob 18:46
Španci res fenomenalni,Danci potopljeni
take razlike pa še ni bilo
Hrvati tretji in Slovenija četrta

na koncu se je izkazalo da naši dejansko niso nič zajebali in da jim ni mogoče ničesar očitati
to finale to popolnoma dokazuje

drugo leto pa na Dansko
bravo še enkrat za naše
scenic
# 27.01.2013 ob 18:45
niso nič sodniki kivi za tale poraz dancev.
danci so bili totalno razglaženi in težko se je spomniti kdaj so nazadnje bili tako nebogljeni.verjetno nikoli.
sicer pa jih je razorožila tudi španska obramba,ki je delovala super,še takrat ko so jih pa izigrali,pa je bil tu šterbik.
zaslužen naslov za španijo.
a.orhidejca
Jaz pa ne vidim sojenje v korist domačinom. Razen če sem slep.

# 27.01.2013 ob 21:39
ne bih se složio da je obrana toliko fenomenalna. trebalo bi prebojiti "neforsirane" pogreške danaca, kriva dodavanja, neuspjele kontre, promašeni zicer ( ne obranjeni, nego igraš šutne metar iznad gola) i sl. jednostavno takav dan, nije bilo koncentracije, ispuhali se protiv hr. a vrijedi i da danski vanjski igrači na ep nisu bili toliko kvalitetni, i definitivno hansen nije igrač prvenstva. špa je igrala 6-0 obranu i zatvarala krila. ono što sam napisao neki dan, zašto hr nije igrala 6-0 ako su nas ovi bušili s krila. eto, špa je igrala. sve se to poklopilo. kad gubiš na poluvremenu s osam, onda ideš na sve ili ništa, pokušavaš šutnuti iz nemogućeg, odigrati brzo, i ako te ne krene, dolazi do ovog. ovaj rezultat definitivno nije realan. isto kao i hr -6 protiv danske. jednostavno pri velikoj razlici za koju trener procjeni da se ne može stići, ne isplati se forsirati glavne igrače do kraja, nego jednostavno ulazi druga postava.
Glasna
# 27.01.2013 ob 18:41
To je bilo pa zelo mučno za gledat.
Cecile
# 27.01.2013 ob 18:31
MVP turnirja Hansena hehehehe
tud komentatorja na Sport1 ne moreta verjeti .... (Duvnjak bi mogu bit po mnenju Kretzschmarja in komentatorja)

# 27.01.2013 ob 18:22
Najbolj očitno so imeli pomoč proti tekmi z Nemčijo in z njimi so se največ "mučili".
Sterbik danes UNIČUJE.
snezinkica-
Hahaha zogg kralj :D
Roky
# 27.01.2013 ob 18:03
Ajde da vidm kok vas še verjame v zmago Dancev :) jst pravm da bodo Danci uspeli ujeti vse bolj nervozne domačine in jih na koncu celo premagali ;))
bonny
Trenutno igra danske spominja na slovensko v ključnih bojih, veliko podarjenih žog
iMe
# 28.01.2013 ob 01:54
suma sumarum, naša reprezentnanca je kljub vsemu naredila pomemben korak na poti na EP na Danskem. je v fazi pomlajevanja, a zrelejša, izkušenejša za velik turnir, s katerega so potegnili odlično 4. mesto. to, da sistem tekmovanja v športu in njegova kultura slavi in nagrajuje prva tri mesta, je stvar zgodovine in razprave. dobro, nekje se mora ustaviti, ampak že biti drugi je za finalista lahko nehvaležno in glava dol, bron pa lahko drugemu ponudi izjemno veselje, četrto mesto je spet stvar perspektive. biti najboljši na vrhu zahteva res izjemno skladnost vseh faktorjev na poti, eni ekipi to uspe morda 2x zaporedoma, več pa zelo težko, potem je na vrsti naslednja itn. tudi Slovenija kot kaže lepo jadra tja gor. srečno!
Ulikses_
# 27.01.2013 ob 22:28
ali pa tudi dolenec...sej je bil med top3 asisterji.
imlakar4
Kapo dol Španci, fantastičen rokomet. Odločila sta moč in hitrost.
casualCRO
# 27.01.2013 ob 22:22
Ja presenetljivo ane, nisem pričakoval takega izida !! Jbga treba čestita špancem ..
nejky
# 27.01.2013 ob 18:48
uffffff, tole je pa blo......
veza
DANCI

so imeli v hotelu s seboj svoje žene ali spremljevalke, očitno so se v sobotni noči preveč izpraznili!

Največji poraz v finalu doslej je bil na tekmi Švedska- Češka, deset golov razlike, tako so vsaj nekje povedali komentatorji!
ashme
dej milovanovič ne nakladaj... tako kot so španci igrali proti nam bi jih mi lahko pošteno nabrisali... to da smo izgubili proti sv prvakom nima kaj bit tolažba.. drugače pa danes španci zasluženo
zabiče
# 27.01.2013 ob 17:58
Zdj lahko vsi nejeverniki vidite, da smo se včeraj spet pokakal in premagal sami sebe

# 30.01.2013 ob 13:01
Pa dobro kaj je s temi, ki so izbirali idealno sedmerko? A so mal prtegnjeni al kaj? Najboljšega igralca Eggerta ni v elitni sedmerki, za MVP izberejo Hansena, ki pa začuda tudi ni v idealni sedmerki. Pa kako je to možno... Svašta!
tily
# 28.01.2013 ob 19:59
Šterbik bi moral biti golman prvenstva, ne pa ta Danec...
varda
# 27.01.2013 ob 21:30
Ne strinjam pa se, da je Šterbik junak te tekme. V prvem polčasu je imel 3 obrambe, pa je Španija že vodila za 8. Večino obramb je zbral, ko je bila tekma že odločena. Tudi nasplošno je bil na tem prvenstvu v slabi formi, so pa Španci izjemno igrali v obrambi. To da do polčasa dobiš 10 golov in ima vratar samo 3 obrambe, je fenomenalna obramba. Sploh proti Dancem. To je nekaj neverjetnega, skoraj bolje kot Francija v najboljših časih.
Svetovno prvenstvo v rokometu ...
link
25
2. maj 2017 ob 11:59 Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je slovenski rokometni reprezentanci, ki je bila letos na svetovnem prvenstvu v Franciji tretja, podelil red za zasluge - za prispevek k uspešnemu razvoju ...