Usain Bolt je na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih osvojil že svojo 22. medaljo, sploh prvo bronastega leska. Foto: Reuters
Justin Gatlin in Usain Bolt
Bolta je največkrat prehitel Justin Gatlin, ki je dobil tri skupne teke. Foto: Reuters
Bolt: Ta tekma ne spremeni ničesar v karieri
London: Moški finale na 100 m

Na portalu Športni SOS lupo tokrat usmerjamo na svetovno prvenstvo v atletiki, kjer Usainu Boltu ni uspelo ubraniti zlata na 100 metrov. Številke kažejo, da lahko s prsti preštejemo vse (finalne) teke v članski konkurenci na največjih odrih, ko je ostal brez zmage. Še vedno ste vabljeni k pošiljanju svojih vprašanj.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

1.002. Kolikokrat je Usain Bolt 'izgubil' na tekmah diamantne lige, na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah?

Dominik

Usain Bolt je bil na omenjenih treh tekmovanjih v celotni karieri v finalnih izgubil vsega sedem tekov (oziroma osem, če upoštevamo še diskvalifikacijo na svetovnem prvenstvu leta 2011 v finalu na 100 metrov).

5. 8. 2017SP100 m3.

Bolt je na olimpijskih igrah tako dobil vseh šest (posamičnih) finalov, na katerih je tekel, na svetovnih prvenstvih ima izkupiček sedem zmag od desetih tekov (oziroma 11, če upoštevamo še Daegu 2011), na mitingih za zlato/diamantno ligo pa je tekel 33-krat in zbral 29 zmag!

1.003. Bolt je v Londonu zelo slabo štartal. Kako je bilo z njegovimi štarti na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah?
Klemen P.

Usain Bolt se je v Londonu pritoževal na štartnimi bloki. Analiza finala na 100 metrov kaže, da je imel res zelo slab reakcijski čas.

TekačČasReakcijaTek
Justin Gatlin9,920,1389,782
Christian Coleman9,940,1239,817
Usain Bolt9,950,1839,767

Opomba: V drugem stolpcu je uradni čas teka, v tretjem je reakcijski čas vsakega od nosilcev medalj, v zadnjem pa 'neto čas', se pravi čas, ki ga je atlet potreboval, da je pretekel 100 metrov. To je približna ocena, saj je uradni izid objavljen na dve decimalki, reakcijski čas pa na tri decimalke.

Bolt je torej potreboval najmanj časa, da je premagal 100 metrov, kar pomeni, da ga je štart res stal zlate medalje. V Londonu je imel med osmini finalisti sedmi najhitrejši čas (počasnejši je bil le Kitajec Bingtian Su, ki je že na štartu v primerjavi s Colemanom izgubil eno desetinko!).

Pregled vseh Boltovih tekov na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih kaže, da je bila to vselej njegova hiba, saj je bil v povprečju le šesti najhitrejši pri reakcijskem štartu. V 56 zapisanih tekih (vključno z vsemi predteki) se je le dvakrat pripetilo, da je imel najhitrejši reakcijski čas. Oba primera sta s svetovnega prvenstva 2009 v Berlinu. Najhitreje med vsemi v štartnih blokih se je odzval v polfinalu teka na 100 metrov in v finalu na 200 metrov, kjer je tudi postavil svetovni rekord.