Goran Dragić je na prav vsaki tekmi v zadnjih petih minutah dosegel vsaj dve točki. Izjema je seveda tekma proti Finski, kjer je igral le nekaj minut na začetku tekme, nato pa se ni več vrnil na parket. Foto: EPA
Tony Parker
Tony Parker v Sloveniji še ni igral na vrhunskem nivoju, vseeno pa se lahko pohvali s 17 točkami na tekmo in odličnim metom za dve točki (63-odstoten). Foto: EPA
Boštjan Nachbar
Pri Sloveniji rahlo skrbijo prosti meti v zadnjih petih minutah tekem. V tem obdobju jih izvajajo le 13/25 (52 odstotkov). Foto: EPA
Francija
Francija je resda izgubila tri tekme, a je reprezentanca z najvišjim povprečjem doseženih točk (79,0). Slovenijo z 72,5 točke najdemo na 13. mestu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Mirza Begić
Slovenija je druga najboljša v skokih (39,8), pred njo je le Hrvaška (43,1). Francija je presenetljivlo le na 15. mestu (34,9). Foto: Aleš Fevžer

Pred težko pričakovano tekmo med Slovenijo in Francijo je Športni SOS tokrat v znamenju statistične primerjave obeh četrtfinalistov. Še vedno ste vabljeni, da pošiljate svoja vprašanja iz športa, športne zgodovine in statistike.

167. Zanima me statistika pred tekmo Slovenija - Francija. Koliko točk da na tekmo katera od ekip? Kdo je boljši v skokih? Kdo je boljši v zaključkih tekem? Koga se da statistično izpostaviti? Najbolj me zanima obrambna statistika, koliko točk oziroma metov dovoli vsaka od ekip?
Marko Žorman

Obe ekipi sta odigrali po osem tekem. Za začetek preverimo statistiko v napadu.

Osebne napake 23,5 19,0

Večina statističnih kazalcev je na strani Francije. Zdaj si poglejmo, kako natančen je met v zadnjih petih minutah vseh tekem (za Slovenijo je upoštevanih zadnjih 10 minut tekme s Hrvaško, saj je bil na tisti tekmi odigran podaljšek).

Točke 11,1 10,4
Prosti meti 52,0 % 60,9 %
Za 2 točki 50,0 % 63,2 %
Za 3 točke 29,6 % 30,4 %
Osebne napake 3,0 3,0

Pri obeh ekipah je zaznati občuten padec natančnosti pri prostih metih, nekoliko pa zraste odstotek meta za 2 točki, met za tri točke pa je približno enak.

V obdobju zadnjih petih minut je v slovenski vrsti najbolj razpoložen Goran Dragić, ki je dosegel 25 točk, po učinkovitosti mu sledijo Domen Lorbek (17), Zoran Dragić (11) in Boštjan Nachbar (10). Na francoski strani je na vrhu Tony Parker (24), dvoštevilčen pa je le še Nando de Colo (10). Pri tem je treba poudariti, da je bil Parker ob končnicah le redko na parketu, saj je bila večina francoskih tekem odločena že pred samo končnico. Parker je tako 13 točk dosegel v zadnjih petih minutah zmage nad Ukrajino (77:71), ko je iz igre metal 5/7, vsi njegovi soigralci skupaj pa le 1/2. Igralec San Antonia je pri zmagi nad Latvijo (102:91) v zadnjih petih minutah zbral 9 točk.

Kaj pa igra v obrambi? V naslednji tabeli so povprečni dosežki vseh nasprotnikov Slovenije in Francije.