Slovenski košarkarji so v zadnji četrtini obračuna proti Litvi dosegli le 2 točki. Foto: Aleš Fevžer
Prosti meti graf
Na x-osi je število prostih metov, ki jih je imela posamezna ekipa na zadnjih treh velikih turnirjih (OI 2012, EP 2013, SP 2014), na y-osi pa število takih tekem. Največ (27) ekip je imelo na eni tekmi 20 prostih metov. Za ogled v višji ločljivosti kliknite na sliko. Foto: MMC RTV SLO/Slavko Jerič
Kevin Durant
V Turčiji 2010 je bil prvi strelec svetovnih prvakov Američanov Kevin Durant, ki (običajno) igra na položaju številka 3. Foto: EPA
Analiza po tekmi Slovenija – Litva
Zadnje štiri minute tekme Slovenija – Litva
Pogovor z Domnom Lorbkom po koncu tekme

Slovenija je v odločilni tekmi za vrh skupine D proti Litvi dosegla le dve točki, kar je močno odmevalo tudi med našimi bralci, ki so na Športni SOS naslovili kar nekaj vprašanj.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošiljate po elektronski pošti ali Twitterju.

389. Ali je bila zadnja četrtina Slovenije proti Litvi rekord, kar se tiče najmanj doseženih točk v zgodovini slovenske košarke?
Martin Račič

Tako je, slovenski košarkarji v eni četrtini niso nikoli dosegli tako malo točk, kot si jih na zadnji tekmi predtekmovalne skupine svetovnega prvenstva proti Litvi (64:67), ko je edini točki dosegel Goran Dragić.

Pred tem so - od uvedbe četrtin - v desetih minutah vedno dosegli vsaj po sedem točk. To se jim je pripetilo na štirih tekmah.

79:57 (18:15, 20:13, 17:22, 24:7)

390. Ali sta dve točki v eni četrtini rekord svetovnih prvenstev?
Kavka

Tako je, dve točki v eni četrtini je izenačen rekord svetovnih prvenstev. To se je do zdaj pripetilo dvakrat - obakrat na tem svetovnem prvenstvu.

79:49 (17:19, 22:10, 18:4, 22:16)

391. V zadnji četrtini tekme med Slovenijo in Litvo je bilo doseženih le 14 točk. Ali je to rekord svetovnih prvenstev?
Žiga

Da, tudi to je rekord. Prejšnji rekord je znašal 18 točk. Postavljen je bil na svetovnem prvenstvu v Turčiji 2010, ko so ZDA v predtekmovanju z veliko težave premagale Brazilijo s 70:68. Izid v zadnji četrtini je bil 9:9.

392. Košarkarji Litve na tekmi proti Južni Koreji niso izvajali niti enega prostega meta. Kako pogosto se je to zgodilo na zadnjih velikih tekmovanjih (SP, EP in OI)
Mihael Leban

To je zelo redek dogodek. Na zadnjih treh velikih turnirjih (olimpijske igre v Londonu 2012, evropsko prvenstvo v Sloveniji 2013 in svetovnem prvenstvu v Španiji 2014) je bilo odigranih 188 tekem. Omenjen obračun med Litvo in Južno Korejo pa je bil sploh edini, v katerem ena od ekip ni izvajala niti enega prostega meta.

V tem obdobju je sicer vsaka od ekip v povprečju izvajala dobrih 19 prostih metov na tekmo. Podrobnosti distribucije so na sliki na desni strani.

Še zanimivost: na olimpijskih igrah so proste mete najbolje izvajali Litovci (79,2 odstotka), na evropskem prvenstvu Italijani (76,3 odstotka), v predtekmovalnem delu tokratnega svetovnega prvenstva pa so najnatančnejši Španci (79,8 odstotka).

393. Igralec katerega položaja je po navadi prvi strelec ekipe, ki postane svetovni prvak (branilec, center ali krilo)?