Tina Maze je na velikih tekmovanjih osvojila kar 13 medalj. Foto: EPA
Leon Štukelj
Leon Štukelj je edini slovenski športnik, ki je osvojil tri zlate medalje na olimpijskih igrah. Foto: BoBo
Benjamin Raich
Benjamin Raich je v bogati karieri osvojil največ četrtih mest. Foto: EPA

Najboljša slovenska smučarka je tako na olimpijskih igrah in svetovnem prvenstvu skupaj osvojila že 13 medalj, od tega je šest zlatih. Po žlahtnosti je pred njo le legendarni Leon Štukelj.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošiljate po elektronski pošti ali Twitterju. Odgovore lahko preverite v arhivu.

510. Kateri slovenski športniki so na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih skupaj osvojili največ medalj? Kje med temi je Tina Maze?

Alen Brajnik

Tina Maze se je z uspehi v Vailu prebila tik pod vrh večne lestvice. Osnovni pogoj pri preverjanju je bil, da je športnik osvojil vsaj eno olimpijsko medaljo. Upoštevani so tudi tisti, ki so medalje osvajali v ekipnih športih. Medalje z evropskih prvenstev niso upoštevane, saj nekateri tekmovalci nimajo možnosti tekmovati na teh prvenstvih.

Ivo Daneu0-1-01-2-01-3-0 = 4

511. Kateri smučar (in smučarka) je v svetovnem pokalu in na velikih tekmovanjih osvojil največ četrtih mest?
Simon Bernard

V moški konkurenci je to Benjamin Raich, ki je v svetovnem pokalu 36-krat tekmo končal tik pod zmagovalnim odrom. Več kot 20-krat sta tekmo na četrtem mestu končala le še Kjetil Andre Aamodt (34) in Marc Girardelli. Raich ima največ četrtih mest tudi na velikih tekmovanjih (trikrat na SP-ju, dvakrat na OI-ju). Štirikrat je četrto mesto osvojil Paul Accola (trikrat na SP-ju, enkrat na OI).

Kako je v ženski konkurenci? Anja Pärson je v svetovnem pokalu osvojila 26 četrtih mest. V tej statistiki so ji blizu Martina Ertl (25), Tina Maze in Michaela Dorfmeister (obe po 21). Na velikih tekmovanjih pa je trojica na štirih tekmah za las ostala brez medalje. To so Kathrin Zettel (2-krat SP, 2-krat OI), Martina Ertl (1-krat SP, 3-krat OI) in Audrey Sale Barker (4-krat SP).

Športni SOS: Tina Maze se približuje tudi velikemu Leonu Štuklju