Novak Đoković in Rafael Nadal sta uradno za 19 minut popravila rekord po dolžini dvoboja na OP-jih Avstralije. Gilles Müller je leta 2009 v 1. krogu ugnal Feliciana Lopeza po 5 urah in 34 minutah. Tokratni finale je bil ob koncu 4. niza sicer prekinjen za 10 minut, ker je začelo deževati, organizatorji pa so morali zapreti streho. Ta čas je uradno vštet v skupni čas igranja. Foto: Reuters
Novak Đoković, Rod Laver in Rafael Nadal
Novak Đoković in Rafael Nadal sta se od začetka lanske sezone med seboj pomerila sedmič, vedno v finalih in vedno je na koncu pokal za zmagovalca dvignil Đoković. Foto: Reuters

Danes je zmagal tenis. Pa komaj januarja smo. Kakšna ubijalska sezona nas čaka, z olimpijskimi igrami kot vrhuncem.

Uporabnik Mojega spleta bluznik
Novak Đoković
Novak Đoković je v najbolj ključnih trenutkih spet dokazal, da mu v trenutkih, ko se lomi dvoboj, ni para. Foto: Reuters
Rafael Nadal
Rafael Nadal je izgubil prvi finale turnirjev za grand slam, v katerih je povedel z 1:0 v nizih. Predtem je dobil vseh osem finalov, v katerih je povedel. Postal je tudi prvi igralec v odprti eri tenisa, ki je izgubil tri zaporedne finale turnirjev za grand slam. Foto: Reuters

Zgodovina se je zapisala ... Zapisala sta jo dva, ki jo bosta krojila še nekaj let. Nisem pa prepričan, če bomo mi vsi, vključno z njima še kdaj deležni česa takega ... Vsa čast. Kar se tiče Federerja. Definitivno je še vedno največji, ima pa močno, MOČNO konkurenco. Slava vsem trem!

Uporabnik Mojega spleta cuco
Novak Đoković je za zmage na prvih petih obračunih v Melbournu potreboval skupaj 'le' 10 ur in 8 minut, za polfinale in finale pa je skupaj potreboval 10 ur in 43 minut. Foto: Reuters
Jelena Ristić
Prvega igralca sveta je z njegove lože spodbuja dekle Jelena Ristić. Foto: Reuters
Đoković in Nadal po finalu Melbourna
Avstralski teniški maraton Đokoviću

Prvi igralec sveta je že v polfinalu proti Andyju Murrayju igral maraton, ki ga je dobil v petem nizu s 7:5. Podoben uspeh mu je uspel še v finalu, v katerem je v petem nizu zaostajal z 2:4, njegovi udarci so izgubljali moč, nekajkrat je ostal brez sape, videti je bil na tleh, Rafael Nadal bi moral le še "pritisniti na petelina". A Đoković je od nekod spet našel energijo, voljo in magične udarce za nov preobrat, ki se je končal šele ob 1:37 ponoči po krajevnem času.

Najdaljši obračun v zgodovini Melbourna
Spektakel je trajal kar 5 ur in 53 minut, kar je najdaljši dvoboj v zgodovini Melbourna in sploh najdaljši finale v zgodovini teniških turnirjev. Đoković je postal šele četrti igralec, ki je na tem turnirju osvojil vsaj tri zmage, pred Srbom je to uspelo le še Andreju Agassiju, Rogerju Federerju in Matsu Wilanderju.

Đoković si želi še več takih finalov
"Rafa, si eden najboljših igralcev vseh časov in tudi eden najbolj spoštovanih," je Đoković nagovoril Nadala ter omenil zgodovinsko razsežnost dvoboja: "Danes sva spisala zgodovino. A žal je lahko zmagovalec le en, želim ti uspešno sezono, upam, da se bova še večkrat srečala v finalih."

Srb dobil sedmi zaporedni obračun
To je bil že 30. obračun med Đokovićem in Nadalom, a šele prvi, ki je bil odločen v petem nizu. Nadal v zmagah sicer še vedno vodi s 16:14, a je vseh sedem zadnjih obračunov dobil Nole.

Na dnu novice lahko v tabelah preverite vse zmagovalce OP-ja Avstralije in vse izide medsebojnih dvobojev med Đokovićem in Nadalom.

Film dvoboja Đoković - Nadal

1. niz - 5:7 (80 minut)
Uvodni niz je postregel s tenisom, kot so si ga ljubitelji te igre le želeli. Dolge točke, atraktivne poteze obeh finalistov in maratonski niz. Nadal je v peti igri z brejkom povedel s 3:2, a mu je Đoković z isto mero vrnil in izenačil na 4:4. Španec je takrat v igri nekoliko padel, saj je po pravilu izgubil vse daljše točke, a v zaključku niza je spet našel igro, s katero je razorožil prvega igralca sveta. V 11. igri mu je uspel še drugi brejk, nato je na svoj servis izkoristil tretjo priložnost za potrditev uvodnega niza.

2. niz - 6:4 (66 minut)
Dolgo je kazalo, da bo Srb hitro izenačil izid v nizih, saj je pobegnil z brejkom v četrti igri, vodil je že s 5:2. Takrat je imel na Nadalov servis prvo priložnost, da osvoji niz, a se je žilavi Španec v svoji maniri boril za vsako točko in nekako le rešil igro. Njegov pristop ga je nagradil v naslednji igri, ko je na Đokovićev začetni udarec ubranil še dve točki za niz. Igro mu je na koncu podaril kar Srb sam, ki je naredil dvojno napako. A živci so v naslednji igri načeli tudi Nadala, saj je zapravil priložnost za izenačenje na 5:5 in koncu še sam naredil dvojno napako.

3. niz - 6:2 (45 minut)
Nadal počasi, a zanesljivo izgublja sapo. Đokoviću je še drugič zapored brejk uspel v četrti igri, s katero je povedel 3:1. Podobno kot v prejšnjem nizu je hitro povedel s 5:2, nato pa brez izgubljene točke še drugič v nizu odvzel servis Nadalu. Ta je zdaj (sodeč po igri) pred misijo nemogoče.

4. niz - 6:7 (88 minut)
To je bil edini niz finala, v katerem sta oba dobila vse igre na svoj servis. Odločitev bi lahko padla v osmi igri, v kateri je imel Đoković na servis Nadala vodstvo z 0:40, a se je Rafa rešil s petimi zaporednimi točkami. Na njegovi strani so bili tudi glasni navijači, ki si očitno želijo petega niza. Organizatorji so nato dvoboj po natanko štirih urah za deset minut prekinili, saj so zaradi rahlega dežja zaprli streho. V podaljšani igri je Đoković že vodil s 5:3, a nato ni več osvojil točke. Na svoj servis je napravil dve ključni napaki (volej je poslal v mrežo, zadnji forhend pa zunaj igrišča).

5. niz - 7:5 (74 minut)
Nadal je šele v zadnjem nizu dobil priložnost, da prvi začne servirati. Španec je igral vse bolje in bolje, zanesljivo je osvajal igre in tehtnica se je začela prevešati na njegovo stran. V šesti igri mu je uspel brejk, a Đoković je že v naslednji igri vrnil udarec s podobno mero. Odločitev je padla v 11. igri, v kateri je Nole še osmič v večeru tekmecu odvzel servis. Đoković je v 12. igri že povedel s 30:0, Nadal se je s tremi zaporednimi točkami vrnil v igro, a nato ni osvojil niti ene več.

Opombe:
- Leta 1977 sta bila na sporedu dva turnirja, saj se je termin igranja takrat preselil z januarja na december.
- Leta 1986 pa turnirja ni bilo, ker se je vrnil z decembrskega na januarski termin.
- Leta 1990 je Stefan Edberg pri zaostanku 2:5 v tretjem nizu dvoboj zaradi poškodbe predal.

Vsi medsebojni obračuni Đoković - Nadal (14:16)