Rafael Nadal je v finalu Pariza prvič po letu 2006 izgubil uvodni niz, a se na koncu vseeno veselil zmage. Foto: Reuters
Rafael Nadal
Španec je na celotnem turnirju tekmecem prepustil vsega dva niza. Foto: Reuters
Novak Đoković
Novak Đoković je na podelitvi pokalov težko zadrževal solze. Foto: Reuters

Za Nadala, ki je z zmago ohranil prvo mesto na lestvici ATP, je to štirinajsti naslov na velikih turnirjih, s čimer se je na drugem mestu večne lestvice izenačil z Američanom Petom Samprasom. Več grand slam naslovov ima le Švicar Roger Federer - 17.

Srb na Roland Garrosu še nikoli ni premagal Nadala. Foto: Reuters
Roland Garros
Stadion Philippa Chatrierja je bil seveda razprodan. Foto: Reuters
Tudi Nadala so po dvoboju izdala čustva. Foto: Reuters

"Na takšnih dvobojih je pomemben vsak trenutek. Igrati proti Novaku je vedno velik izziv, zadnje štiri obračune proti njemu sem izgubil. Žal mi ga je, zasluži si osvojiti ta turnir," je po veliki zmagi dejal Nadal. Oba so po dvoboju premagovala čustva in sta težko zadrževala solze ob igranju španske himne oziroma podelitvi pokalov in zahvalnih govorih.
"Čestitke Rafi in njegovi ekipi, neverjetno je zmagati devetkrat na tem turnirju. To je bil čustven dan. Poskušal sem z vso svojo močjo in zmožnostmi, toda Rafa je bil danes močnejši mož na igrišču. Svoji ekipi pa sporočam naslednje: letos nam ni uspelo osvojiti te lovorike, toda poskušali bomo znova in znova," je povedal Đoković.

Prelom v 12. igri drugega niza
Prvi niz je dobil s 6:3. V prvih sedmih igrah sta oba igralca zadržala svoj servis, nato pa je v osmi Srbu uspel prvi brejk. Vodil je s 15:40, nato je 28-letni Španec izenačil, a je leto mlajši Đoković izkoristil tretjo žogico za vodstvo s 5:3. V naslednji igri je na svoj servis zaostajal s 15:40, toda potem osvojil štiri točke zapored in prvi niz odločil v svojo korist. To je bil šele drugi izgubljeni niz Nadala v letošnjem Parizu.
V drugem nizu je prvi odvzem servisa v šesti igri uspel Majorčanu, ki je povedel s 4:2, a je Đoković takoj vrnil z re-brejkom. V naslednji igri je imel Nadal znova priložnost za brejk, toda "Nole" se je izvlekel in izenačil na 4:4. Španski as si je nato pri vodstvu s 6:5 ob servisu Đokovića priigral prednost s 40:15 in se veselil izenačenja na 1:1 v nizih.

Najlažje delo imel v tretjem nizu
Tretji niz se je nadaljeval po okusu pred dvobojem rahlega favorita Nadala. Po brejku v drugi igri je vodil s 3:0 in nato ubranil Đokovićevo priložnost za odvzem servisa ter povedel s 4:1. Enako se je zgodilo v maratonski sedmi igri, ki jo je po nekaj težavah prav tako dobil in v nadaljevanju na servis tekmeca sklenil niz z izidom 6:2. Kazalo je, da ima Srb vse več težav z vročino in vlago, saj je bil videti vse bolj utrujen.

V četrtem nizu je Nadalu prvi brejk uspel za vodstvo s 4:2, toda Đoković mu je takoj vrnil milo za drago in sledilo je izenačenje na 4:4. V deseti igri je Španec povedel s 30:40 in se po dvojni napaki Beograjčana kot prvi tenisač v zgodovini veselil pete zaporedne zmage na pariškem pesku. V francosko prestolnico je prišel s popotnico neprepričljive pomladi, a v pravem trenutku pokazal najboljše igre. V Parizu je deloval zelo samozavestno in v polfinalu med drugim uničil Andyja Murrayja, ki je dobil vsega šest iger.
Nadal zdaj vodi s 23:19
Đoković se je potegoval za sploh prvi pariški grand slam, toda pred 15 tisoč gledalci na igrišču Philippa Chatrierja, osrednji areni kompleksa Roland Garros, je na koncu ostal praznih rok. Zadnja ovira do tako želenega grand slam četvorčka (ima že lovorike z vseh preostalih treh velikih turnirjev, samo v Parizu mu še ni uspelo) je bila previsoka. Đoković Nadala v Parizu v šestih dvobojih še ni premagal (klonil je tudi v finalu pred dvema letoma), čeprav mu je zmaga nad njim v finalu Rima pred nekaj tedni vlivala upanje in samozavest.

Po 42. medsebojnem dvoboju zdaj Nadal v zmagah vodi s 23:19.