Denis Shapovalov, ki v Montrealu nastopa s povabilom organizatorja, je poskrbel za veliko presenečenje in v osmini finala premagal Rafaela Nadala. Po odmevni zmagi je obležal na igrišču in kar ni mogel verjeti, kaj mu je uspelo. Foto: Reuters
Roger Federer
Roger Federer je naredil kar 47 neizsiljenih napak. Zbral se je šele v odločilnem nizu. Foto: EPA
143. igralec sveta šokiral Nadala

Kanadski najstnik, 143. igralec sveta, je bil boljši s 3:6, 6:4 in 7:6 (4). Nadal tako v ponedeljek ne bo prvič po letu 2014 skočil na vrh lestvice ATP, saj bi se moral za ta dosežek prebiti vsaj v polfinale. Razočaranje je bilo razumljivo: "To je zanesljivo moj najhujši poraz letos. V ključnih trenutkih sem naredil preveč napak. V Montreal sem prišel, da bi spet postal številka ena. Shapovalov je igral dobro, jaz res slabo. Ko se to zgodi, lahko nasprotniku le še zaželiš vse najboljše."

V odločilnem nizu nikomur ni uspel brejk, pri čemer je imel Nadal kar šest priložnost za odvzem servisa nasprotniku. V podaljšani igri je Španec povedel s 3:0, a nato osvojil le še točko. Ko je bil dvakrat zapored neuspešen na svoj servis, se je Shapovalov lahko veselil velikega uspeha. Postal je najmlajši igralec, ki se je prebil v četrtfinale ATP turnirja serije 1.000. Lanski zmagovalec Wimbledona med mladinci bo v četrtfinalu igral s Francozom Adrianom Mannarinom.

Federer ostaja nerešljiva uganka za Ferrerja
Kljub neprepričljivi igri je v četrtfinale napredoval Roger Federer. Švicar je premagal Davida Ferrerja s 4:6, 6:4 in 6:2. Dva dneva po 36. rojstnem dnevu 19-kratni zmagovalec turnirjev za grand slam ni bil v pravi formi. Naredil je kar 47 neizsiljenih napak in moral pošteno garati za zmago po uri in 56 minutah.

Ferrer je v četrti igri izkoristil tretjo priložnost za brejk in povedel je s 4:1. V deveti igri je nato izgubil začetni udarec, a Federer ni uspel izenačiti na 5:5, v zelo dolgi deseti igri je Španec unovčil drugo zaključno žogo za niz.

V drugem nizu je Ferrer z dvojno napako poklonil uvodno igro, vendar je nato uspel izenačiti na 2:2. Odločilni odvzem servisa je Švicarju uspel v peti igri. V zadnjem nizu je 35-letni Španec popolnoma popustil, izgubil je servis v prvi in sedmi igri. Skupno je naredil kar šest dvojnih napak, Federer pa je zadel 12 asov. Razmerje v osvojenih točkah je bilo 99:90.

Prav vseh 17 medsebojnih obračunov med Federerjem in Ferrerjem je dobil Federer, ki se bo v petkovem četrtfinalu srečal z Robertom Bautisto Agutom. Španec je v napetem obračunu izločil Gaela Monfilsa s 4:6, 7:6 in 7:6.

Nadalov poraz pomeni, da bo imel naslednji turnir v Cincinnatiju še večjo težo, saj bosta tako Nadal kot Federer v igri, da Andyja Murrayja (zaradi poškodbe je odpovedal nastopa v Montrealu in Cincinnatiju) izrineta s prvega mesta teniške lestvice.