Novak Đoković in 6: Srb je največ grand slamov osvojil v Melbournu (6), zadnjega leta 2016. Foto: Reuters

Na današnji dan pred šestimi leti je na naši spletni strani zaživel projekt Športni SOS, v katerem odgovarjamo na vaša vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki. Zato smo vas povabili, da pošiljate vprašanja, ki so povezana s številko 6. Še vedno ste vabljeni k pošiljanju vprašanj.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

1.219. Novak Đoković je do finala New Yorka premagal šest igralcev, nihče med njimi ni na lestvici ATP-ja med najboljših 20. Kdaj se je to nazadnje zgodilo na turnirjih za grand slam?

Rado

Novak Đoković je v resnici do finala premagal enega igralca, ki je bil med najboljših 20, to je bil polfinalist Kei Nišikori, ki je na lestvici ob času turnirja zasedal 19. mesto. Res pa je, da je bil Japonec v času določanja nosilcev dve mesti nižje, zato je bil na turnirju 21. nosilec.

To v resnici niti ni tako redek dogodek, saj se je nazadnje zgodil lani prav v New Yorku, ko je Rafael Nadal na poti do finala igral s samimi igralci zunaj prve dvajseterice in tudi njegov nasprotnik v finalu Kevin Anderson je zasedal "le" 32. mesto. Spodaj so navedeni vsi primeri v času od leta 2003, ko je Roger Federer osvojil prvega od svojih 20 grand slamov.

Opombe:
- Z zvezdicami so označeni igralci, ki so turnir tudi dobili.
- V stolpcih od 1 do 7 je uvrstitev njihovih nasprotnikov na lestvici ATP od prvega kroga (1) do finala (7).
- Navedeni so tisti finalisti, ki so DO finala igrali z nasprotniki, ki na takrat aktualni lestvici ATP niso bili med najboljših 20.

1.220. Novak Đoković je osvojil zadnja dva grand slama sezone, prej pa je igral slabo. Je bila to najslabša sezona (do Wimbledona) med tistimi, ki so v istem letu nato osvojili Wimbledon in New York?
Klemen H.

Tako je. Od leta 1968, ko v tenisu velja t. i. odprta doba, je to 16. primer, ko je enemu igralcu v isti sezoni uspelo povezati tako Wimbledon kot New York. Đoković pa je sploh edini, ki do Wimbledona ni dobil niti enega turnirja, hkrati je imel tudi daleč najslabši odstotek zmag in porazov. Podrobnosti so v spodnji tabeli.