Borna Čorić je z zmago v finalu Halleja zaslužil 427.590 evrov in 500 točk na ATP-lestvici. Roger Federer je prejel 300 novih točk in 209.630 evrov nagrade. Foto: EPA

Spremljam te, odkar sem bil star 12 let. Po tebi sem se zgledoval. Veliko mi pomeni, da sem lahko igral proti tebi. Upam, da bova še kdaj igrala v finalu, lepo bi bilo, če bi se to zgodilo že letos v Wimbledonu.

Borna Čorić po dvoboju Rogerju Federerju
Roger Federer bo v ponedeljek izgubil vodstvo na ATP-lestvici, prvi igralec sveta bo znova postal Rafael Nadal. Foto: Reuters
Marin Čilić je lani igral v finalu Wimbledona, tudi letos pa je v odlični formi na travnati podlagi. Foto: Reuters
Novak Đoković letos še ni dobil turnirja ATP. Foto: Reuters
Čorić v finalu Halleja ugnal Federerja

36-letni Federer, ki je prejšnji teden dobil turnir v Stuttgartu, je neuspešno napadal 99. turnirsko zmago v karieri. 21-letni Zagrebčan je bil enostavno pretrd oreh. Hrvatu je uspel velik podvig, saj je premagal najboljšega tenisača na travnati podlagi vseh časov, za nameček je prekinil tudi zmagoviti Švicarjev niz na omenjeni podlagi, ki je trajal kar 20 dvobojev.

Za svojo drugo turnirsko zmago serije ATP je potreboval dve uri in šest minut, v katerih je serviral 11 asov, nasprotniku je ubranil tri od štirih priložnosti za brejk, eno za obstanek v prvem nizu, ki ga je naposled le dobil v podaljšani igri.

Federer se je prebudil v drugem nizu
V prvem nizu so bili gledalci v Halleju priča mrtvemu teku do 11. igre, kjer je Federer vendarle napadel in si ob izidu 40:40 priigral prvo priložnost za odvzem začetnega udarca nasprotniku, a se je ta le uspel rešiti in po trdem boju dobil igro za 5:6. Federer je izenačil na 6:6, o zmagovalcu prvega niza je odločal tie-break, v katerem je bil natančnejši in odločnejši Čorić. V drugem nizu je imel Federer tri priložnosti za brejk v treh različnih igrah, izkoristil je šele tretjo, in nato v naslednji igri izid v nizih izenačil na 1:1 (6:3).

Čorić blestel z osnovne črte
Ničkolikokrat se je v preteklosti zgodilo, da je švicarski veteran, rekorder po številu osvojenih naslovov za grand slam, zlomil nasprotnika, a tokrat je bilo drugače. Čorić se je izkušenejšemu 'FedExu' postavil po robu, odličen je bil na osnovni črti, v 6. igri je izkoristil priložnost za odvzem servisa, povedel s 4:2, brejk pa potrdil v 7. igri (5:2). Federer se je v 8. igri sicer skušal rešiti pred porazom, a je bil za obstanek v igri za zmago premalo zbran. Dvoboja je bilo konec, ko je žogico iz bližine poslal v mrežo.

Čilić rešil zaključno žogo in nato strl Đokovića
Marin Čilić je v napetem finalu turnirja v Queens Clubu v Londonu premagal Novaka Đokovića s 5:7, 7:5 in 6:3. 30-letni Srb je igral v svojem 99. turnirskem finalu, prvem po Eastbournu lani julija, ko je tudi nazadnje zmagal. Čilić se je veselil 18. zmage v karieri. Zanjo je dobil 427.590 ameriških dolarjev nagrade.

V prvem nizu je Hrvat izgubil servis v 12. igri. V deseti igri drugega niza je imel Đoković zaključno žogo, a jo je Čilić rešil z odličnim servisom. V podaljšani igri je po zaostanku z 1:4 je nanizal šest točk zapored in izenačil na 1:1 v nizih. V odločilnem nizu je bil ključen brejk v osmi igri, nato pa je Čilić brez izgubljene točke zaključil obračun po skoraj treh urah.

"Zame je ta zmaga nekaj posebnega, saj sem lani že imel zaključno žogico, a je nisem izkoristil. Dvoboj je bil težak, toda po šestih letih sem le dočakal tole lovoriko," je dejal Čilić.

Đoković, zmagovalec 12 turnirjev za grand slam, je v zadnjem letu zaradi težav s poškodbami izgubil stik z vrhom lestvice ATP. Zaradi poškodbe komolca je izpustil večji del druge polovice lanskega leta.

Zmaga Klepačeve na Mallorci
Andreja Klepač je skupaj s Španko Mario Jose Martinez Sanchez zmagala na turnirju WTA na Mallorci. Prvi nosilki sta v finalu dvojic ugnali Čehinji Lucie Šafarovo in Barboro Stefkovo s 6:1, 3:6 in 10:3.