Čigav domači teren je Vitranc? Od leta 2008 nič veleslalomskih točk za Slovence in šest zaporednih stopničk (4 zmage in dve 3. mesti) za Teda Ligetyja. Foto: MMC RTV SLO/Rene Gomolj
Ted Ligety
Ted Ligety je prve točke za svetovni pokal osvojil v Kranjski Gori in s tem sta se začeli njegova navezanost ter uspešnost na podkorenski strmini, kjer je dosegel kar štiri od skupno 11 zmag za svetovni pokal. Foto: MMC RTV SLO
Trojica sobotnih zmagovalcev, v nedeljo sledi še slalom. Foto: MMC RTV SLO/Rene Gomolj
Janez Jazbec
Bolezen je pobrala preveč moči Janezu Jazbecu, ki je sezono sklenil s 17 veleslalomskimi točkami. Foto: MMC RTV SLO
Vitranc, proga Podkoren pri Kranjski Gori
V Kranjski Gori na progi Podkoren poteka 51. pokal Vitranc, ki ga tradicionalno sestavljata sobotni veleslalom in nedeljski slalom. Foto: BoBo
Ligety znova zmagal na Vitrancu

27-letnik iz Salt Lake Cityja bi se lahko v Kranjski Gori brez težav ustalil, saj je to njegovo z naskokom najuspešnejše prizorišče tekem za svetovni pokal. Ligety je na podkorenski strmini zmagal že četrtič, ob tem pa je bil še dvakrat tretji, tokrat pa je slavil najbolj prepričljivo do zdaj.

Drugi Alexis Pinturault je za Američanom zaostal kar za 1,61 sekunde! Francoz pa je pri tem ubranil lansko drugo mesto iz Zgornje savske doline. Tretje mesto je zasedel najboljši veleslalomist sezone Marcel Hirscher, ki pa je za velikim zmagovalcem zaostal že za neverjetnih 2,03 sekunde.

"Vitranška proga ima karakter"
"To je eden najbolj "kul" terenov v svetovnem pokalu, kjer sem dosegel res že veliko uspehov. Proga ima veliko karakterja, ob tem pa je vzdušje res odlično," je po 11. zmagi v karieri pripovedoval Ligety, ki se je po številu zmag v Kranjski Gori izenačil z Benjaminom Raichom.

"Zmaga z veliko prednostjo mi je še posebej draga, ker so me nekateri ljudje po zadnjih slabših veleslalomih že odpisali, pa sem jim pokazal, da sem še hiter kljub dolgemu šesttedenskemu premoru v disciplini in bližnjemu koncu sezone," je še dodal simpatični Američan, ki je tokrat prav igraje opravil s tekmeci, saj je imel najboljši čas obeh voženj.

Nadaljevanje slovenskega posta na Vitrancu
Na Vitrancu že od leta 2007 čakamo na nove slovenske točke za svetovni pokal v veleslalomu. Janez Jazbec, ki je z dvema uvrstitvama v finale prekinil slovensko sušo, je prav pred domačo tekmo staknil virozo.

"Dva dni sem se slabo počutil, kar se je poznalo. Zjutraj je bilo nekaj bolje, a ob odhodu na štart sem imel mehke noge," je Janez Jazbec priznal, da mu je bolezen vzela preveč moči, da bi osvojil prve točke v Kranjski Gori. Na koncu je bil prvi in edini realni slovenski up na finale 38.

Kranjec svetla točka novega poloma
Od preostalih petih Slovencev je najbolje nastopil mladi Žan Kranjec (prišel je neposredno s svetovnega mladinskega prvenstva, na katerem je osvojil tri medalje), ki je zasedel 42. mesto. Matic Skube je bil 55., Patrick Jazbec pa 56, medtem ko sta Miha Kürner in Klemen Kosi odstopila.

Dolga prekinitev druge vožnje
Finale je sicer zaznamovala dolga polurna prekinitev zaradi hudega padca Italijana Floriana Eisatha, ki si je zlomil ključnico.

Vodilni v veleslalomskem seštevku Hirscher bo moral mali kristalni globus potrditi na finalu sezone v Schladmingu, saj se je njegova prednost pred Ligetyjem zmanjšala na 92 točk.