Marcel Hirscher je v letošnji sezoni dobil slalome v Alti Badii, Zagrebu, Adelbodnu in zdaj še Schladmingu. Če pride v cilj, je skoraj nepremagljiv. Na prvi progi je izkoristil številko ena in v visokem ritmu presmučal zahtevno progo Planai. V finalu je smučal preudarno, v cilju (kjer ga je ustavila šele zaščitna ograja), pa je imel 22 stotink prednosti pred Stefanom Grossom, ki je po Adelbodnu (3. mesto) drugič v karieri stopil na zmagovalni oder. Foto: EPA
Schladming
Prvi trije na zmagovalnem odru. Foto: EPA
Cristian Deville
Zmagovalec Kitzbühela Cristian Deville je tokrat odstopil. Foto: EPA
Mitja Valenčič
Mitja Valenčič je na prvih petih slalomih zbral 125 točk, potem vpisal dve ničli, zdaj pa osvojil novih 13 točk. Foto: MMC RTV SLO/Rene Gomolj
Domače slavje v Schladmingu

"Veliko mi pomeni ta zmaga, saj sem zadnje dni preživljal najtežje trenutke v karieri. Moj dom je odaljen le 20 minut vožnje in vsak si lahko predstavlja, kakšen čudovit občutek je to, ko zmagaš pred takšno množico navijačev," je povedal 22-letni avstrijski smučar, ki se je v skupnem seštevku svetovnega pokala vodilnemu Ivici Kosteliću približal na 80 točk. Hrvat je bil tokrat četrti, le stotinko za Mattom. Edini slovenski finalist je bil spet Mitja Valenčič, ki je končal niz odstopov in bil 18. V finalu je pridobil tri mesta.
Prve stopničke v Avstriji za Hirscherja

Hirscher je tako končno dočakal zmago na avstrijskem prizorišču. Še več - vseh svojih prejšnjih 20 uvrstitev med najboljšo trojico na tekmah svetovnega pokala je dosegel na tujih terenih (štirikrat v Kranjski Gori). Tokrat je dobil tudi vojno živcev, potem ko je na prejšnjih dveh slalomih odstopil in ga je Kostelić obtožil, da je tudi ob zmagi v Zagrebu povozil količek. S Hrvatom sta pomirila strasti, Kosteliću pa je vseeno žvižgal lep del nepopisne množice (okoli 45 tisoč gledalcev) na progi Planai.

Hirscher v finišu ni več izgubljal
Zaradi slabe prve vožnje, ko mu tudi postavitev ni ustrezala in je zaostal več kot sekundo, je lahko Kostelić v finalu izvlekel "le" četrto mesto. Gross je bil po prvi vožnji sedmi, v finalu pa je smučal kar 99 stotink hitreje od Hirscherja. Avstrijski navijači so bili že nervozni, ko je Mattu zmanjkalo sedem stotink in ko je Hirscher, vodilni po prvi vožnji, do drugega vmesnega časa izgubil že sekundo (imel je le še 22 stotink prednosti). Toda v zadnjih nekaj vratih je Hirscher ohranil zalogo in se veselil šeste zmage sezone.

Valenčič v finalu pridobil tri mesta
Valenčič je po treh zaporednih odstopih izgubil prvo jakostno skupino in se je na progo podal s štartno številko 19. Za Hirscherjem je zaostal 2,59 sekunde in se po preveč obrambni vožnji uvrstil na 21. mesto. V drugi vožnji je bil ob prihodu v cilj četrti. Trener Marko Jurjec priznava, da je nekoliko padel v formi. Bernard Vajdič je ostal brez finala, Matic Skube pa je tako kot zmagovalec zadnjega slaloma v Kitzbühelu, Italijan Cristian Deville, odstopil. Tako Vajdič kot Skube sta še brez točk v letošnji sezoni.

6.000 švicarskih frankov kazni
Mednarodna smučarska zveza je Hirscherja kaznovala s 6.000 švicarskimi franki kazni, ker je v Wengnu in Kitzbühelu kljub povoženemu količku vožnjo nadaljeval do konca. Še vedno pa največ prahu dviguje slalom v Zagrebu, ki ga je Hirscher dobil, a je v soboto v Kitzbühelu kot strela z jasnega odjeknila novica, da je tudi tam povozil količek. Da bi bila mera polna, so v hrvaškem taboru za napako obtožili tudi drugouvrščenega Felixa Neureutherja, tako da je bil po njihovem mnenju sicer tretjeuvrščeni Kostelić prikrajšan za zmago.

Strasti so se pomirile tudi v Schladmingu
Domnevno napako Hirscherja je prijavil tudi kontrolor na progi, a je direktor moškega svetovnega pokala Günter Hujara izid Hirscherja priznal. Pred odhodom v Schladming je dopoldne Hirscherjevo vožnjo v Zagrebu podrobno analiziral strokovni komentator TV Slovenija Matjaž Vrhovnik in ugotovil, da je Avstrijec količek "zapel", vendar ga je presmučal pravilno. Razburkane strasti so se pomirile tudi v Schladmingu, saj so si Hirscher, Kostelić in Neureuther na ponedeljkovem žrebu štartnih številk prijateljsko segli v roko.