Alexis Pinturault je bil na uvodnem veleslalomu sezone v Beaver Creeku le 12., na izjemno strmi in poledeneli progi v Val d'Iseru pa se je odlično počutil in slavil deseto veleslalomsko zmago kariere. Foto: Reuters
Žan Kranjec
Žan Kranjec se je izkazal s sedmim mestom. Na naslednjem veleslalomu v Alta Badii bo spet štartal med elitno petnajsterico. Foto: Reuters
Kranjec sedmi na težki tekmi v Val d'Iseru
Finalni nastop Žana Kranjca v Val d'Iseru
VSL: Nastop zadnjih treh finalistov v Val d'Iseru

Kranjec si je s tem spet priboril štartno mesto med elitno petnajsterico. Dopoldne je s štartno številko 17 začel neprepričljivo, bil na prvem vmesnem času več kot sekundo počasnejši od Marcela Hirscherja, toda do cilja je znižal zaostanek na 67 stotink in zasedel sedmo mesto. Po njegovem nastopu ga ni prehitel nihče več. V finalu je zadržal visoko mesto in se na tekmah svetovnega pokala tretjič v karieri veselil uvrstitve med deseterico.

Kranjec: Moraš biti lačen in si veliko upati
"Počutil sem se dobro, vem tudi, da smučam dobro. Pogoji so bili zelo težki, v prvem teku morda celo bolj, saj je bila vidljivost slaba. Moram reči, da sem dobro odsmučal, v kakšnih delih mi še kaj manjka, ne gre do tistega limita za najvišja mesta. Delal bom na temu, da naredim še korak naprej. Ko si enkrat na startu na tako težki progi, moraš biti zelo lačen in si veliko upati. A če veš, da dobro smučaš, če je vse v redu, je to sigurno lažje, tako da mislim, da bom to uspel narediti,"
je dejal Kranjec. Točke je osvojil tudi Štefan Hadalin, ki se je s številko 55 prebil na 21. mesto, v finalu pa je naredil preveč napak in zdrsnil na 27. mesto.

Hirscher s seboj odnesel modro zastavico
Na vrhu je spet novo ime, če gledamo le letošnjo zimo. Francoz Alexis Pinturault je ponovil lanski uspeh na enem najtežjih terenov in slavil svojo 10. veleslalomsko zmago v svetovnem pokalu. Po prvem nastopu je Pinturault na tretjem mestu za vodilnim Hirscherjem zaostajal le za 12 stotink, v finalu pa mu je šlo na roke tudi to, da je Avstrijec že v zgornjem delu naredil večjo napako, nato pa še zajel modra vratica in deset sekund s seboj nosil zastavico. Štirikratni zmagovalec veleslalomov v Val d'Iseru se je moral po nizu štirih veleslalomskih zmag zadovoljiti s tretjim mestom.

V nedeljo še slalom
"Zelo težko je bilo v finalu. V ZDA sem imel še težave z nastavitvami, kadar je tako strmo in ledeno kot tukaj, pa se počutim bolje," je komentiral Pinturaux, medtem ko je Hirscher priznal, da je za takšen razplet kriv sam. "Naredil sem neumno napako, ki se mi že dolgo ni pripetila." Hirscher, zmagovalec prejšnjih štirih veleslalomov (Ga-Pa, Kranjska Gora, Aspen, Beaver Creek) tako ni ponovil dosežka Ingemarja Stenmarka, ki je leta 1981 dobil pet veleslalomov v nizu. Drugi je bil Stefan Luitz, ki je prvo zmago v karieri zgrešil za 28 stotink, so pa to njegove šeste veleslalomske stopničke v karieri. Zaradi sneženja so progo nekoliko skrajšali. V nedeljo bo v Val d'Iseru še slalom s tremi Slovenci (Kranjec, Hadalin, Grošelj).

Druga tekma sezone svetovnega pokala v smučarskem krosu je zaradi premočnega sneženja v Val Thorensu odpadla.

Končni vrstni red: 1. A. PINTURAULT FRA 1:51,18 2. S. LUITZ NEM +0,28 3. M. HIRSCHER AVT 0,54 4. M. FAIVRE FRA 0,78 5. H. KRISTOFFERSEN NOR 0,90 6. A. SCHMID NEM 1,01 7. Ž. KRANJEC SLO 1,10 8. M. FELLER AVT 1,66 9. M. OLSSON ŠVE 1,73 10. T. FANARA FRA 1,96 11. J. MURISIER ŠVI 2,16 ... 27. Š. HADALIN SLO 3,82