Katja Višnar je tretjič v karieri stopila na zmagovalne stopničke: v Ribinsku je bila leta 2010 druga v ekipnem šprintu, leto pozneje na istem prizorišču je bila druga takoj za zmagovalka Vesno Fabjan. Foto: EPA
Sophie Caldwell, Kikkan Randall in Katja Višnar v Lahtiju
Zmagovalke šprinta v Lahtiju: Sophie Caldwell, Kikkan Randall in Katja Višnar. Do konca sezone sta na sporedu svetovnega pokala še dva šprinta v klasični tehniki, kjer bi morala biti Višnarjeva še boljša. Foto: EPA
Vesna Fabjan
Ravno Vesna Fabjan in Maiken Caspersen Falla sta bili glede na prikazano v četrtfinalu in polfinalu glavni favoritinji za zmago, a nato je Norvežanka padla in za sabo v sneg potegnila še Slovenko. Foto: STA
Paal Golberg
Moški šprint ostaja povsem nepredvidljiv: na deveti tekmi sezone je Paal Golberg postal že deveti zmagovalec, od tega četrti Norvežan. Foto: Reuters
kombinatorec Gašper Berlot v Lahtiju
Slovenska nordijska kombinatorca Berlot in Jelenko sta osvojila deseto mesto, potem ko sta po skokih držala sedmo mesto. Foto: EPA
Vesna Fabjan upa, da bo več sreče na SP-ju 2017

V finalu šprinta v prosti tehniki je slavila osmoljenka iz Sočija Američanka Kikkan Randall, ki je bila v zaključku za pol sekunde hitrejša od Višnarjeve, ki je še tretjič v karieri stopila na drugo zmagovalno stopničko za svetovni pokal. 29-letna Blejka je bila do zdaj dvakrat druga na tekmah v Ribinsku v Rusiji, kjer je bila običajno konkurenca močno okrnjena, medtem ko tokrat v Lahtiju nastopajo vse najboljše šprinterke. Ob dosežku kariere Katje Višnar treba še pristaviti, da je njena močnejša tehnika klasična.

V mehkem snegu končno do finala
"Vesela sem, da sem na koncu osvojila drugo mesto. V kvalifikacijah sem bila kar hitra, a sem doslej velikokrat nastop nato končala v četrtfinalu ali polfinalu. Danes pa ni bilo tako. Sneg je bil mehek, težko je bilo najti dobro ravnotežje in ritem," je po uspehu razmišljala Višnarjeva, ki je pohvalila tudi sotekmovalke: "Imamo močno ekipo, še posebej za preizkušnje v prosti tehniki. Lepo je bilo, da smo se na tekmo uvrstile štiri Slovenke."

Zlata iz Sočija usodna za bronasto Vesno
Med šesterico finalistk je nastopila tudi slovenska junakinja olimpijskih iger in bronasta iz šprinta Vesna Fabjan, ki pa je imela v finalu veliko smole. V spomladanskem snegu se je zapletla olimpijska prvakinja Maiken Caspersen Falla, ki je med padcem nato podrla še Fabjanovo. Na koncu je bila Norvežanka peta, druga Slovenka pa šesta.

Tretje mesto je ob nesreči dveh favoritinj osvojila druga Američanka Sophie Caldwell, s čimer se je prvič v zgodovini svetovnega pokala za smučarke tekačice zgodilo, da sta na odru dve Američanki.

Nika Razinger za dve stotinki ob polfinale
Vse štiri slovenske tekačice so bile uspešne v dopoldanskih kvalifikacijah. Na 1,55 km je bila najhitrejša Norvežanka Ingvild Flugstad Oestber, druga je bila Katja Višnar (+0,06), četrta Vesna Fabjan (+0,43), sedma Nika Razinger (+0,98), 20. pa Alenka Čebašek (+3,61).

Čebaškova in Razingerjeva sta obstali v četrtfinalu, pri čemer je prva zasedla zadnje, 6., mesto v prvi skupini, medtem ko je najmlajša slovenska tekačica med elito za vsega dve stotinki zgrešila napredovanje. Za toliko je bila boljša Italijanka Gaia Vuerich, ki je nato osvojila celo četrto mesto. 20-letna Blejka je tako že petič osvojila točke za svetovni pokal, s 13. mestom pa postavila nov mejnik v obetavni karieri.

Deveti šprint, deveti zmagovalec
Pri moških je deveti šprint v zimi 2013/14 prinesel še devetega zmagovalca. Prvič v karieri je v svetovnem pokalu slavil Norvežan Paal Golberg, ki je ugnal Rusa Alekseja Petukova in rojaka Erika Brandsdala. Tudi tukaj ni šlo brez padca - največji osmoljenec pa je bil partner Višnarjeve in olimpijski prvak iz Sočija Ola Vigen Hattestad.

Jelenko in Berlot deseta ekipa
Slovenska nordijska kombinatorca Marjan Jelenko in Gašper Berlot sta v ekipnem sprintu svetovnega pokala v Lahtiju osvojila deseto mesto. Tekmo sta dobila Norvežana Jörgen Graabak in Havaard Klemetsen, ki sta v teku prehitela vodilna po skokih Erica Frenzla in Johannesa Rydzeka, Nemca sta na cilju zaostala sekundo in dve desetinki. Tretje mesto sta zasedla Francoza Francois Braud in Senastien Lacroix.