Najboljše tri v slalomu (od leve proti desni): Wendy Holdener, Mikaela Shiffrin in Frida Hansdotter. Foto: Reuters
Mikaela Shiffrin
Mikaela Shiffrin je tretjič zapored osvojila naslov svetovne prvakinje v slalomu, s čimer je ponovila dosežek Nemke Christl Cranz iz leta 1939. Foto: Reuters
Ana Bucik
23-letna Ana Bucik je s sedmim mestom izenačila svoj najboljši izid v karieri. Sedma je bila namreč tudi na slalomu za Zlato lisico. Foto: Reuters
Analiza nastopov Slovenk v St. Moritzu
Shiffrinova potrdila prevlado; Bucikova sedma
Nastopi zadnjih treh slalomistk v St. Moritzu
Finalna slalomska vožnja Ane Bucik v St. Moritzu
Prva slalomska vožnja Ane Bucik v St. Moritzu

Američanka tudi tokrat ni imela tekmice. Po prvi vožnji je imela sicer 'le' 38 stotink sekunde pred Holdenerjevo, a je v finalu nato zablestela v polnem sijaju.

Prednost je le še povečevala, pri prvem merjenju vmesnega časa je ta zrasla na 56 stotink, pri drugem na 96, pri tretjem je prednost znašala že sekundo in 11 stotink. Dvomov o zmagovalki ni bilo več, ciljno črto je prečkala s sekundo in 65 stotinkami prednosti. To je njena druga medalja na letošnjem SP-ju, v veleslalomu je bila srebrna.

Shiffrinova pomislila, da je kaj narobe z uro
"Seveda nisem vedela, kako dobri so bili moji časi, ampak sem vedela, da je bila moja vožnja res dobra. A nisem vedela, ali bo dovolj za zmago, dokler nisem videla časov. Osvojiti tri kolajne v slalomu na prvenstvih je super, ampak ta kolajna danes je še nekaj posebnega, ker sem končno smučala res dobro in tako, kot sem si le želela. Ko sem videla s kakšno prednostjo sem zmagala, sem bila povsem osupla, najprej sem pomislila, ali je kaj narobe z uro," je povedala slalomska dominatorka Shiffrinova.

"V finalu sem naredila nekaj manjših napak, zato sem bila še toliko bolj navdušena, ko sem slišala uradnega napovedovalca, da sem prevzela vodstvo. Seveda je bila Mikaela danes razred zase in sem res zadovoljna, da sem zmagala v boju za srebro. To je moje najboljše svetovno prvenstvo doslej," pa je bila vesela Holdenerjeva, ki ima to smolo, da smuča v obdobju Shiffrinove, kajti nje še ni premagala.

Shiffrinova hitro postavila mejnik
Američanka je tudi odprla slalomsko tekmo, prvo vožnjo je odpeljala vrhunsko, brez najmanjše napake, brez težav je premagala precej lahko postavitev in že takoj postavila mejnik, ki ga ni uspelo doseči ali preseči nobena od tekmic. Še najbolj se ji je približala Švicarka Holdenerjeva, ki je za 'slalomsko kraljico' zaostaja za 38 stotink sekunde. Tretji čas (+0,59) je dosegla Slovakinja Veronika Velez Zuzulova, ki je nato v finalu storila neumno napako – zajahala je količek – in ostala brez uvrstitve. Druga Slovakinja Petra Vlhova je na koncu osvojila četrto mesto.

Bucikova v finalu pridobila eno mesto
Zelo dober nastop je v prvi vožnji uspel Bucikovi, ki je zgornji del sicer odpeljala nekoliko rezervirano, a je v zaostanek – ta je znašal že sekundo in stotinko – v spodnjem delu malce zarezala, odpeljala ga je celo hitreje od Shiffrinove, in se uvrstila na 8. mesto (+0,96). V finalu je ob prihodu v cilj sicer zaostala za Šarko Strachovo (končno 5. mesto), a je nato pridobila nekaj mest in tekmo končala kot sedma. "Zadovoljna sem. Vem, kje so moje rezerve, kaj moram popraviti, da bom kos najboljšim. Za to potrebujem več kot samo teden dni treninga. Glavno je, da so rezerve, in da jih bomo čim prej popravili," je po tekmi dejala Bucikova in sklenila: "Rada tekmujem, rada imam tekme. Mesec dni brez slaloma je bil prav mučen. Velike tekme me motivirajo in samo še bolj se želim dokazati. Upam, da ne bom nikoli čutila pritiska, ker je ta samo odvečno breme."

Ferkova po napaki daleč od trideseterice
Odločno se je s štartno številko 29 v prvi vožnji na progo podala tudi Maruša Ferk, ki pa je po prvem merjenju vmesnega časa storila napako, zaradi katere je uvrstitev med najboljših 30 splavala po vodi. Ciljno črto je prečkala z zaostankom petih sekund in 41 stotink, kar ji je prineslo 51. mesto. V finalu je nato odstopila.

SP v alpskem smučanju, St. Moritz, slalom (Ž)