Peter in Domen Prevc, brata iz Dolenje vasi v občini Železniki, sta osvojila Engelberg in poskrbela za prvo bratsko zmago v zgodovini svetovnega pokala smučarskih skokov. Foto: EPA
Domen Prevc, Peter Prevc in Noriaki Kasai
Najboljši trije v Engelbergu (od leve proti desni): 16-letni Domen Prevc, 23-letni Peter Prevc in 43-letni Noriaki Kasai. Neuničljivi japonski veteran bi lahko bil obema Slovencema oče. Foto: EPA
Peter Prevc
Peter Prevc bo novoletno turnejo pričakal v rumeni majici vodilnega, saj ima pred Severinom Freundom 105 točk prednosti. Foto: EPA
Brata Prevc skupaj na vrhu Engelberga
Brata Prevc v Engelbergu pisala zgodovino
Podelitev priznanj najboljšim v Engelbergu
Zadnji trije skoki v Engelbergu
Skoka bratov Prevc v 1. seriji Engelberga

23-letni Prevc je pot do osme zmage med skakalno elito stlakoval že v prvi seriji, ko je skočil 139,5 m, s čimer je za sedem metrov prehitel najbližjega zasledovalca Nemca Richarda Freitaga. Tretji je bil brat Domen (133,5 m).

16-letni Domen pred 43-letnim Noriakijem
V finalu je nato s skokom 134,0 m dolgo vodil 43-letni japonski veteran Noriaki Kasai, ki je bil na vrhu do nastopa Domna. Ta je prav tako pristal pri 134,0 m in prevzel vodstvo. Freitag je zaostal za obema, Peter pa je le potrdil status trenutno najboljšega skakalca svetovnega pokala. S še enim izjemnim skokom (134,0 m) je brata, ki se je veselil prvih stopničk v karieri, premagal za 14 točk.

Peter Prevc: Analiza je pomagala
"Včeraj nisem skakal najbolje. Analizirali smo skoke in ugotovili, kaj je šlo narobe. Danes sem skakal zelo dobro in zanesljivo. Upam, da bo šlo tako tudi naprej. Jasno, vesel sem tudi, da je bil na zmagovalnih stopničkah tudi moj brat Domen,"
je takoj po tekmi povedal Peter Prevc. Lanski zmagovalec svetovnega pokala Nemec Severin Freund je bil osmi, kar pomeni, da ima po šestih tekmah Peter Prevc na vrhu skupnega seštevka 105 točk naskoka pred Nemcem. Domen pa se je prebil že na osmo mesto.

Do točk še Lanišek in Tepeš
Od Slovencev sta v finalu nastopila še zmagovalec kvalifikacij Anže Lanišek, ki je končal na 24. mestu, in 28. Jurij Tepeš. Robert Kranjec (37.) in Anže Semenič (43.) se nista uvrstila v drugo serijo.

Janus: Stari čevlji so očitno pravi
"Odlično je bilo spremljati zadnje skoke na trenerski tribuni. Ne vem, kaj naj rečem. Zgodovinski trenutek, prvič dva brata na prvem in drugem mestu v pokalu. Čestitke Petru in Domnu za odlične skoke. Peter je v petek preizkusil nove čevlje in je šel potem nazaj na stare, ki so očitno pravi. Zanimivo je tudi, da je bil Noriaki Kasai pri 43 letih tretji, če odštejemo 16 let, ki jih ima Domen, pridemo do kar zanimive številke,"
je zgodovinsko dvojno krono bratov Prevc pospremil slovenski trener Goran Janus. "Tudi Jurij Tepeš in Anže Lanišek sta bila solidna, čeprav sta napravila napaki v finalu. V Engelbergu je specifična skakalnica, in če ne ujameš pravega trenutka za odskok, ne moreš skočiti daleč. Upam, da bo v nedeljo bolje."

V videonovicah desno si oglejte nastope zadnjih treh skakalcev v Engelbergu, oba skoka bratov Prevc v prvi seriji in podelitev lovorik najboljšim.

V nedeljo bo v Engelbergu še ena tekma. Začetek ob 14.15. Prenos na TVS 2 in na MMC-ju.