Dosežki Marit Björgen bodo težko ponovljivi. Foto: Reuters
Zdaj se bo popolnoma posvetila družini. Foto: Reuters

"Opažam, da nimam več takšne motivacije, ki je potrebna, da bi še eno sezono dala od sebe 100 odstotkov," je za norveško televizijo NRK povedala Björgnova. Svoj zadnji tekmovalni nastop bo opravila na norveškem prvenstvu konec tedna v Alti.

38-letna smučarska tekačica je na olimpijskih igrah osvojila osem zlatih, štiri srebrne in tri bronaste medalje. Medalje na zboru najboljših športnikov je začela dobivati leta 2002 v Salt Lake Cityju. Norvežanka se je izkazala tudi na letošnjih OI v Pjongčangu, kjer si je pritekla pet medalj, od tega dve zlati.

Svetovna prvakinja je postala 18-krat, poleg tega ima še 5 srebrnih in 3 bronaste medalje.

V 19 sezonah v svetovnem pokalu je zbrala 114 zmag, še 70-krat je bila na stopničkah.

Odločitev je bila pričakovana, saj je Björgnova, doma jo čaka dveletni sin, že sredi marca na finalu svetovnega pokala v Oslu dejala, da je njen čas minil. Takrat je dejala, da se bo med velikonočnimi prazniki dokončno odločila, ali bo tekmovala tudi prihodnjo sezono in nastopila na svetovnem prvenstvu v Seefeldu.