Helikopter je v bolnišnico takole odpeljal Valentina Girauda Moineja, ki si je ob padcu poškodoval obe koleni. Foto: EPA
Travis Ganong je po Santa Caterini 2014 zmagal drugič v karieri. Foto: Reuters
Grdi padci zasenčili smuk v Garmischu
Padec Erika Guaya na smuku v Garmischu
Padec Valentina Girauda Moina v Garmischu
Zmagoviti smuk Travisa Ganonga v Garmischu

Američan se je na progo podal s številko 12, na svoj nastop je moral čakati kar nekaj časa, saj je tik pred njim padel rojak Steven Nyman in končal v zaščitni mreži. To ga očitno ni zmotilo, saj je za 38 stotink sekunde prehitel prej vodilnega Kjetila Jansruda. Norvežan je znova na vrhu smukaškega seštevka svetovnega pokala. Tretji je bil Italijan Peter Fill.
28-letni Ganong je šele drugič slavil v svetovnem pokalu, 28. decembra 2014 je bil najboljši v Santa Caterini. Na stopničke se je uvrstil četrtič v karieri. V tej sezoni je bila do zdaj njegova najboljša uvrstitev 7. mesto, v soboto v Kitzbühelu je zasedel 29. mesto. Zmagovalec Streifa Dominik Paris se je tokrat moral zadovoljiti z 10. mestom.

Ganong: Najbrž so progo preveč poškropili z vodo
Kline, lani na tem prizorišču drugi, se je na progo podal s številko 2, imel je dobre vmesne čase, a je odstopil tik pred zadnjim vmesnim časom. Med tistimi, ki niso prišli do cilja, je bil tudi Martin Čater, prav tako pa lanski zmagovalec Garmischa Aleksander Aamodt Kilde, ki je bil najhitrejši na edinem treningu v četrtek.
Najhuje jo je skupil drugi iz Kitzbühela, Francoz Valentin Giraud Moine. Ob padcu si je poškodoval obe koleni. S proge ga je tako kot Nymana, ki si je poškodoval kolenske vezi, v bolnišnico odpeljal helikopter. Za oba je sezona že končana. Več sreče je imel Kanadčan Erik Guay, ki je na skoku naredil salto, a se je lahko sam na smučeh odpeljal v cilj.
Kritičen do preparacije proge je bil tudi zmagovalec Ganong: "Najbrž so progo preveč poškropili z vodo in nastal je led. Skoki so bili zelo dolgi. Dobro sem smučal in napadal. Rad imam tudi progo v St. Moritzu in se že zelo veselim svetovnega prvenstva." Na februarskem SP-ju bo Američan branil srebro iz Vaila izpred dveh let.
Zaradi grdih padcev se je smuk, ki se je začel ob 13.05, končal šele nekaj minut pred 16. uro. Klemen Kosi je dosegel 30. čas in osvojil prvo smukaško točko v letošnji sezoni. Rok Perko je s 43. mestom ostal brez njih. Od 55 smukačev na štartu jih je do konca smuka prismučalo 44.
Pen: 100-kg človek ni narejen, da skače 50, 60 m
''Razmere so bile dobre, težava je bila v tem, ker je bilo bistveno hitreje kot včeraj na treningu. Fantje so iskali limit in zato je prihajalo do napak. Ne razumem pa organizatorja in FIS-a, da delajo tako ekstremne skoke na tako nepomembnih mestih. Ne enem skoku, kjer bi se dalo skakati 50 metrov, skačemo 15, potem pa nekje na sredini proge, kjer nikoli ni bilo skoka ali pa je bil majhen skokec, naredijo skok, na katerem se poškodujeta dva top smučarja. 100-kilogramski človek v čevlju s fiksnim gležnjem ni narejen za to, da skače 50, 60 metrov. Boštjan je do tam, kjer je, smučal dobro. Na progo je šel tako rekoč brez informacij, saj so predtekmovalci preslabi, da bi lahko kaj povedali. Poškodovan ni, samozavest pa je v redu, saj ve, da dobro smuča. Za Kosija lahko rečem, da je dve tretjini proge odsmučal dobro, pogledal je iz tiste svoje črne luknje, v kateri je že nekaj časa. V tem trenutku je ta točka zanj dragocena in dober rezultat,'' je povedal slovenski trener za hitre discipline Peter Pen.

V soboto bo v Garmischu še en smuk, v nedeljo pa veleslalom.