Robi Kranjec je po dveh slabših tekmah znova zablestel in napovedal izjemen konec tedna v Planici. Foto: EPA
Zmagovalci Osla: Severin Freund, Martin Koch in Robert Kranjec
Martin Koch bo ob Robertu Kranjcu in Daikiju Itu glavni favorit petkovih in nedeljskih poletov. Foto: EPA
Jaka Hvala
Jaka Hvala je izkoristil odlične pogoje in v prvi seriji na Holmenkollnu poletel 135,5 m. Foto: MMC RTV SLO/Aleš Potočnik
Anders Bardal v Oslu
Anders Bardal bo v Planici branil 123 točk prednosti pred Gregorjem Schlierenzauerjem v skupnem seštevku svetovnega pokala. Foto: EPA
Orli blesteli v Oslu

Na zadnji tekmi nordijske turneje je slavil Avstrijec Martin Koch, drugo mesto je zasedel Nemec Severin Freund, tretji pa je bil Robi Kranjec. Zmagovalec zadnjih dveh tekem Daiki Ito je zapravil vodstvo po 1. seriji in končal kot četrti.

Proti vrhu z 9. mesta
"Leteči Kranjec" se je do prvih letošnjih stopničk na običajni skakalnici povzpel z 9. mesta po prvem skoku, pri čemer je za drugim Freundom zaostal le za 0,9 točke.

Kranjec je bil po uspehu na Holmenkollnu razumljivo zadovoljen: "Biti svetovni prvak v poletih je zelo lep občutek, a obenem tudi zelo stresno. Doma sem bil le dva dneva, ki sta bila od 8. ure zjutraj pa do polnoči povsem natrpana s televizijskimi in radijskimi pogovori ter intervjuji, tako da sem bil od tega še bolj utrujen. Po vsem tem cirkusu sem potreboval nekaj časa, da sem spet napolnil baterije in zdaj je spet vse odlično. Zelo sem zadovoljen z današnjim tretjim mestom. Čeprav smo skakali v težkih razmerah, se je bilo treba osredotočiti nase, na svoj nastop in pokazati dober skok."

Hvali v tolažbo izid kariere
Ekipno so se "slovenski orli" znova izkazali, saj so bili kar štirje med prvih 17.
V 1. seriji sta prva dva Slovenca odlično skočila: Nejc Dežman je s 121,0 m vodil do nastopa Jake Hvale, ki je pristal pri 135,5 m. Do konca petdeseterice je 18-letnega Primorca v zahtevnih vetrovnih pogojih prehitel le še Japonec Ito.

V 2. seriji sta oba mladca izgubila nekaj mest, a sta vseeno dosegla najboljši uvrstitvi v sicer zelo kratki karieri v svetovnem pokalu. Mladinski svetovni prvak Dežman je zasedel 17. mesto, medtem ko je Hvala v zahtevnih pogojih v drugi seriji pristal pri 112,5 m in osvojil osmo mesto in s tem za mesto popravil svoj dosežek iz Lahtija.

Jernej Damjan je v finalu napadal s 23. mesta (115,5 m) in se povzpel do 15. mesta ter zaokrožil uspešen slovenski dan na Holmenkollnu.

Brez finala je ostal Rok Šinkovec (100,0 m), ki je po napaki zasedel skromno 47. mesto, nato pa je bil še diskvalificiran. Že v sobotnih kvalifikacijah sta bila od Slovencev neuspešna Dejan Judež in Jurij Tepeš.

Bardal v Planico po veliki globus
Boj za veliki kristalni globus med Norvežanom Andersom Bardalom, ki je bil v današnji vetrovni loteriji deseti, in tokrat 16. Gregorjem Schlierenzauerjem se bo končal šele prihodnji konec tedna na velikem finalu sezone svetovnega pokala v Planici. Točkovna razlika med najboljšima skakalcema sezone zdaj znaša 123 točk, posameznike pa čakata do konca le še dve planiški tekmi v poletih.

Za konec poleti pod Poncami
Po končani nordijski turneji smučarje skakalce čaka tradicionalni finale sezone svetovnega pokala v Planici, kjer bodo, kot je običajno zadnja leta, na sporedu tri tekme na letalnici bratov Gorišek: dve posamični in ena ekipna.