Petra Majdič sodi med najboljše smučarske tekačice vseh časov. V zgodovino se ne bo zapisala le zaradi uspehov, temveč tudi zaradi vedno dobre volje ter večne pripravljenosti na pogovor s sedmo silo in navijači. Foto: EPA
Petra Majdič
Kariero je sprva želela končati po olimpijski sezoni, a jo je zaradi nesrečnega padca podaljšala še za eno leto. Odločitev se je obrestovala, saj je v Oslu osvojila bron na svetovnem prvenstvu. Foto: EPA
Majdičeva bron uvršča ob bok olimpijski medalji
Tek Majdičeve do brona
Prepričljiva zmaga Majdičeve
Oglejte si epski finiš Petre Majdič

31-letna Brinjčanka je v svetovnem pokalu zmagala na 24 tekmah, večino teh (natanko 20) je dobila v šprintu. Njen status ene najboljših šprinterk vseh časov dopolnjujejo še trije mali globusi v tej disciplini.

V dveh dneh dobila tako šprint kot maraton
Bila je ena redkih tekmovalk, ki je hkrati zmagovala tudi na daljših razdaljah. Morda njena največja zmaga v svetovnem pokalu sodi v Trondheim 2009, ko je zmagala na 30-kilometrskem maratonu v klasični tehniki. Le dva dni prej je na istem prizorišču slavila tudi v šprintu!

Splezala iz luknje in osvojila "diamantni bron"
Na velikih tekmovanjih je osvojila tri medalje. Slovenski ljubitelji športa ne bodo nikoli pozabili 17. 2. 2010, ko je v Vancouvru na ogrevanju pred šprintom v klasični tehniki zgrmela v tri metre globoko luknjo, si pri tem nalomila pet reber, a vseeno vztrajala, v bolečinah odtekla kvalifikacije in pozneje celo osvojila bronasto medaljo.

Na svetovnih prvenstvih srebro in bron
Prvo veliko medaljo je sicer osvojila v Saporu leta 2007, ko je na svetovnem prvenstvu šprint končala na drugem mestu. Zadnjo veliko medaljo je osvojila letos v Oslu, ko si je na šprintu nadela bron in s tem na velikih tekmovanjih osvojila še prvo medaljo v prosti tehniki.

Statistični prerez - svetovni pokal

Prvi nastop - 9. 1. 1999, Nove Mesto:
Na 10 km klasično je osvojila 69. mesto. Za zmagovalko Bente Martinsen je zaostala več kot pet minut. Prehitela je le pet Čehinj iz nacionalnega paketa.

Prve točke - 26. 2. 2000, Falun:
Na 10 km prosto je osvojila 30. mesto. Za Rusinjo Julijo Čepalovo je zaostala dve minuti in pol.

Prve stopničke - 1. 2. 2001, Asiago:
Šprint v prosti tehniki je končala na tretjem mestu. Pred njo sta bili le Norvežanki Bente Skari in Anita Moen.

Prva zmaga - 9. 3. 2006, Drammen:
Šprint v klasični tehniki je bila njena daleč najuspešnejša disciplina, saj je kar 14 izmed svojih 24 zmag dosegla ravno v tej disciplini.