Peter in Domen PRevc ter Robert Kranjec so poskrbeli, da je bilo slovensko zmagoslavje popolno. Foto: EPA
Domen Prevc
Domen Prevc se je drugič v karieri zavihtel na stopničke, obenem pa je v svetovnem pokalu skočil na sedmo mesto. Foto: EPA
Robert Kranjec
Robert Kranjec je po poškodbi in operaciji, ki sta mu otežila uvod v sezono, ujel pravo formo, podobno je kazal v poletnem obdobju. Foto: EPA
Peter, Domen in Robi osvojili Saporo
Sanjska slovenska skakalna sobota v Saporu
Zaključek prve tekme iz Sapora
Podelitev najboljšim trem v Saporu

Pred dvema letoma je bil konec tedna v Saporu že povsem slovenski. Najprej sta prvi dve mesti zasedla Peter Prevc in Jernej Damjan, drugi dan pa sta zamenjala mesti, na odru za zmagovalce pa se jima je pridružil še Kranjec, ki je tedaj zadnjič stal na odru za zmagovalce. Zdaj je na Japonskem tretjič zasedel tretje mesto, enkrat pa je bil tu tudi drugi.

Peter le še zmago za Peterko
Izvrstno pripravljenost so na skakalnici Okurajama slovenski orli pokazali že v petek, ko so bili najdaljši na treningih in v kvalifikacijah. Tudi v poskusni seriji sta bila Peter Prevc in Robert Kranjec odlična, nato pa so zablesteli v prvi seriji. Vseh šest se je uvrstilo v finale, ob tem pa so bili kar trije na prvih treh mestih. V drugi seriji je vodilna trojica zanesljivo odgovorila na napad Norvežana Kennetha Gangnesa. Najprej je Domen Prevc z izvrstnim skokom (134,5 m) poskrbel, da je v Saporu znova zadonela Zdravljica. Sledil je nastop Kranjca, ki je pristal pri 131,5 m (enaka daljava kot v finalu Gangnes), in za dobre tri točke prehitel Norvežana, za točko pa zaostal za mlajšim kolegom iz reprezentance. Gangnes je bil v drugi seriji - tako kot Richard Freitag - zaradi dresa naknadno diskvalificiran.

Peter Prevc je s skokom 136,5 m suvereno potrdil, da je trenutno najboljši skakalec na svetu, in na koncu kar za 16 točk prehitel konkurenco. Vodilni skakalec svetovnega pokala je tretjič zmagal v japonskem olimpijskem mestu, obenem pa sta drugič v svetovnem pokalu na najvišjih dveh stopničkah stala brata Prevc. Peter je že 12. zapored stopil na oder za zmagovalce in je le še eno uvrstitev na stopničke oddaljen do izenačenja rekorda, ki je v lasti legendarnega Finca Janneja Ahonena. Prevc je slavil že osmič v letošnji zimi in 14. v karieri. Tako je le še zmago oddaljen od najuuspešnejšega Slovenca Primoža Peterke

Prednost zdaj že 379 točk
Z novimi 100 točkami je šampion iz Dolenje vasi, ki je letos že osvojil novoletno turnejo in postal svetovni prvak v poletih, še povečal prednost v svetovnem pokalu. Do konca sezone je sicer še kar 16 tekem, a trenutno ima slovenski skakalni as v boju za veliki kristalni globus že 379 točk naskoka pred Severinom Freundom. Nemec je tokrat dobro skakal, a v finalu imel smolo, ko je po doskoku padel, po diskvalifikaciji dveh skakalcev pa je bil deseti. Gangnes, ki je ostal brez uvrstitve, je tretji in zaostaja 457 točk. Domen, ki je drugič skočil na stopničke, je napredoval na sedmo mesto.

Izjemen dan je z odličnim dosežkom dopolnil Anže Lanišek, ki je bil šesti. Le 0,7 točke je zaostal za Noriakijem Kasaijem, ki je zasedel četrto mesto. Točke sta osvojila še Bor Pavlovčič, ki je bil 26., in Jaka Hvala, ki je bil 27. Oba sta prejšnji konec tedna dobro skakala v Saporu na celinskem pokalu. Hvala je kar trikrat stal na stopničkah in tudi zmagal. V finalu pa je tokrat izgubil eno mesto. Pavlovčič je tako uspešno debitiral v svetovnem pokalu, v prvi seriji pa mu je kazalo še bistveno bolje, saj je bil 18. V nedeljo je v Saporu na sporedu še ena tekma. Začela se bo ob 2.00. Neposredni prenos boste lahko spremljali na TV SLO 2 in MMC-ju.

Janusova ocena - odlično
"Predno sem skočil, nisem vedel, da sta Robi in Domen prvi ter drugi, saj je bilo med mano in Domnom še kar nekaj skakalcev in nisem vedel, kako so nastopili. Bil sem zelo vesel, ko sem videl razvrstitev, še bolj pa v drugi seriji, ko smo zadržali svoje pozicije,"
je po zmagi dejal Peter in opisal skoka: "Prvi skok ni bil najboljši, saj sem malce prehitro začel odskok. V poskusni sem malce zamudil in sem potem popravljal. V finalu pa sem ujel doskok, tudi tehnično sem zadel skok in je neslo."

"Mislim, da mi skakalnica leži. Skoki so bili dobri in sem zadovoljen z rezultatom," je bil po drugih stopničkah vesel Domen, ki je dodal, da mu je v Saporu zelo všeč faza leta, nekaj težav pa ima še na zaletišču. "Vesel sem, da sem skakal konstantno in ni bilo nekih lukenj. To sem uspel prenesti na tekmo, s čimer sem najbolj zadovoljen," je bil po prvih stopničkah po dveh letih zadovoljen Kranjec, Goran Janus pa je dodal: "To je drugič trojček v Saporu in ne vem, kaj naj rečem. Čestitke Petru, Domnu in Robiju, ki so naredili odlične skoke. Čestitke tudi Anžetu, saj so bile razlike v finalu zelo majhne. Čestitke seveda tudi Boru in Jaki. Kar se tiče celoten ekipe, lahko rečem le odlično."

Končni vrstni red:      daljavi   točke