Število tistih, ki živijo v skrajni revščini, se je med letoma 1999 in 2010 sicer prepolovilo, a povprečni letni dohodek najrevnejših desetih odstotkov se je v zadnjih 25 letih zvišal za manj kot tri dolarje. Foto: Reuters
Število tistih, ki živijo v skrajni revščini, se je med letoma 1999 in 2010 sicer prepolovilo, a povprečni letni dohodek najrevnejših desetih odstotkov se je v zadnjih 25 letih zvišal za manj kot tri dolarje. Foto: Reuters

Britanska organizacija, ki je poročilo objavila pred letošnjim svetovnim gospodarskim forumom v Davosu, poudarja, da je to presenetljiva količina bogastva - leta 2010 je imelo 388 najbogatejših ljudi bogastvo, ki je bilo po njihovih izračunih enako 50 odstotkom najrevnejšega prebivalstva na svetu, torej 3,6 milijarde ljudi.

"Namesto da bi imeli gospodarstvo, ki bi ustrezalo uspešnosti vseh prihodnjih generacij in celemu planetu, smo namesto tega razvili gospodarstvo za le en odstotek ljudi," ugotavlja Oxfam, ki v poročilu kritizira delo lobistov in denarih odtokov v davčne oaze, poroča BBC. Med najbogatejšimi je 53 moških in devet žensk.

Med drugimi značilnostmi, ki jih izpostavlja Oxfam, je vse manjši delež nacionalnega dohodka, ki ga dobijo delavci, in sicer tako v razvitih kot tudi v državah v razvoju. Poudarja še, da med slabo plačanimi delavci po svetu prevladujejo ženske.

Neenakost se vztrajno povečuje
Organizacija je tudi opozorila, da se je "prepad med najbogatejšimi in najrevnejšimi v zadnjih 12 mesecih dramatično povečal", čeprav so svetovni voditelji nenehno poudarjali potrebo po zmanjšanju neenakosti. Tako se je uresničila lanska napoved Oxfama pred forumom v Davosu, da bo imel odstotek najbogatejših kmalu več od vseh drugih.

Izvršna direktorica Oxfama Winnie Byanima, ki se bo skupaj z več kot 40 državniki in 2.500 vodilnimi poslovneži udeležila svetovnega foruma v Davosu, je poudarila, da je nesprejemljivo, da ima najrevnejša polovica svetovnega prebivalstva samo toliko kot nekaj deset "superbogatih, ki bi jih lahko vkrcali na en avtobus". Opozorila je, da skrbi svetovnih voditeljev do zdaj niso obrodile konkretnih sadov - po svetu je vse več neenakosti in te je vedno več.

Oxfam zato poziva h koncu obdobja davčnih oaz, zaradi katerih so številne države izgubile sredstva za boj proti neenakosti in revščini. Kot ugotavljajo v poročilu, naj bi bilo v tujini do 30 odstotkov vsega afriškega premoženja, kar pomeni, da afriške države vsako leto izgubijo za okoli 14 milijard prihodkov od davkov. Byanima je zato pozvala udeležence foruma, ki bo v Davosu potekal od torka do 23. januarja, naj si prizadevajo končati obdobje davčnih oaz.