Svet
(5)

Poudarki

  • Sudanski predsednik: upoštevajte naše zakone ali pa vas bom izgnal
Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 4,0 od 4 glasov Ocenite to novico!
Al Bašir
Takole so al Baširja v El Fašerju sprejeli navdušeni podporniki. Večina prebivalcev Darfurja je pozdravila izdajo zapornega naloga za sudanskega predsednika. Foto: EPA
Al Bašir
Al Bašir Sudanu vlada s trdo roko. Foto: EPA

Dodaj v

Al Bašir vrača udarec: izgon tujih misij

Sudanski predsednik kljub nevarnosti obiskal El Fašer
8. marec 2009 ob 15:34
El Fašer - MMC RTV SLO

Sudanski predsednik Omar Al Bašir je med obiskom Darfurja opozoril tuje človekoljubne organizacije, diplomate in pripadnike mirovnih sil, da jih utegne izgnati.

Bašir, proti kateremu je mednarodno kazensko sodišče izdalo zaporni nalog zaradi vojnih zločinov v Darfurju, je tuje misije v Sudanu opozoril, da morajo spoštovati sudanske zakone, sicer jih bo izgnal. Baširja je v El Fašerju na severu države pričakalo na tisoče navdušenih podpornikov, po pisanju tujih dopisnikov pa je skrbno načrtovan obisk znak kljubovanja Al Baširja številnim kritikam mednarodne skupnosti.

Po podatkih Združenih narodov je od leta 2003, ko so v izbruhnili spopadi, v Darfurju umrlo 300.000 ljudi, 2,7 milijona prebivalcev pa je zaradi nenehnih spopadov pokrajino zapustilo.

Kljub opozorilom, da je obisk v El Fašerju z varnostnega vidika zelo tvegan, tudi zato, ker so najdejavnejši uporniki v preteklosti že večkrat napovedali, da bodo napadli to mesto, se je 65-letni predsednik s tamkajšnjega letališča odpeljal v odprtem vozilu, ob cesti pa so ga pričakale trume navdušenih podpornikov, ki so vpile slogane proti tožilcu mednarodnega kazenskega sodišča Luisu Morenu-Ocampi.

Obtožnica ICC-ja v sedmih točkah
Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je namreč 4. marca izdalo zaporni nalog Al Baširja zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti v Darfurju. Baširju obtožnica v sedmih točkah očita, da je odgovoren za umore, iztrebljanje, posilstva, mučenja in nasilni pregon številnih civilistov ter plenjenje njihovega premoženja. Gre za prvo obtožnico proti aktualnemu predsedniku katere izmed držav.

"Za vse diplomatske misije v Sudanu, za vse nevladne organizacije in pripadnike mirovnih sil imam sporočilo," je dejal sudanski predsednik v nagovoru zbrani množici. "Spoštovati morajo zakone naše države. Če jih bo kdo prekršil, ga bomo takoj brcnili ven iz države."

13 nevladnih organizacij je že moralo oditi iz Darfurja
Takoj po objavi zapornega naloga je Al Bašir že izgnal 13 nevladnih organizacij, ki jih je označil za tatove. Obtožil jih je, da si prisvajajo 99 odstotkov proračuna za humanitarna dela, Darfurcem pa dajo le en odstotek sredstev. Združeni narodi so sporočili, da je zaradi izgona omenjenih organizacij v nevarnosti milijon življenj.

Varnostni svet ZN-a na prvem srečanju po izdaji zapornega naloga ni našel skupnega jezika, da bi Sudan prosil, naj spremeni odločitev o izgonu človekoljubnih organizacij. Izjavi, s katero naj bi pozvali Kartum k spremembi odločitve, je po pričakovanjih nasprotovala Kitajska, ki kupuje sudansko nafto in prodaja svoje orožje.

K. T.

Prijavi napako
Komentarji
MoTmOt
# 08.03.2009 ob 21:25
Podpiranje neprijetja enega vojnega zločinca samo zato ker jih ne moremo prijeti(obsoditi) vseh je sila neokusno.
lojzi1
# 08.03.2009 ob 20:12
kaj pa ameriško evropski zločinci te barabe ne bodo šle sedet za klanje ,posiljevanje ,ropanje ,okupatorstvo to ni za ICC Irak in Afganistan evropsko ameriško morišče to ne šteje kaj hijene pa židovsko pobijanje Palestinskih otrok in žena za to se ne sodi banda fašistična in bravo Bašir naženi to bando iz države saj so sami agenti
martica
# 08.03.2009 ob 18:50
Upam da bo uspelo ICC-ju, da Al Bashirja čimpre obsodi zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti v Darfurju.
martica
# 08.03.2009 ob 18:45
sarkazem on: Desktop Messiah se popolnoma strinjam s tabo, al bashir pa res ni nič kriv. sarkazem off
Desktop Messiah
# 08.03.2009 ob 16:30
za ustavitev darfurske morije bo potrebno vreči za zapahe zakulisne planerje masakra iz tel aviva, ne pa al bashirja.
Kazalo