Mario Monti pripravlja rigorozne varčevalne ukrepe, ki predvidevajo odpustitev na tisoče javnih uslužbencev. Foto: EPA
Mario Monti pripravlja rigorozne varčevalne ukrepe, ki predvidevajo odpustitev na tisoče javnih uslužbencev. Foto: EPA

Načrti predsednika vlade Maria Montija so že sprožili hud odpor sindikatov, do ukrepov pa je izjemno kritično tudi industrijsko združenje Confindustria, kar je po svoje presenetljivo.

Predsednik Confindustrie Giorgio Squinzi meni, da je cilj uravnoteženja državnega proračuna močno pretiran, dozdajšnje delo vlade pa je ocenil z oceno med pet in šest, češ da je od tehnične vlade pričakoval precej več, na primer vlaganja v raziskave in gospodarsko rast ter zmanjšanje birokratskih ovir poslovanja.

S predsednico največjega sindikalnega združenja Cgil Susanne Camusso sta se tudi strinjala, da vlada uničuje socialno državo.

Squinzijeve kritične pripombe so že poskrbele za besedni dvoboj z Montijem, ki ga je podprl tudi nekdanji predsednik Confindustrie Luca Cordero di Montezemolo, češ da takšne izjave niso primerne za predstavnika italijanske industrije niti niso v skladu s politiko Confindustrie.

Monti je Squinzija okrcal, da takšne izjave, kot se je pokazalo v zadnjih mesecih, vlagateljem vlivajo nezaupanje in zvišujejo pribitke na italijanske državne obveznice, kar posledično draži financiranje italijanskih podjetij. Monti je Squinzija zato pozval, naj ne povzroča škode podjetjem.

Italijane poleg varčevanja v javnem sektorju že sredi avgusta čakajo novi finančni ukrepi, ki bodo znova zmanjšali njihov razpoložljivi dohodek. Vlada namreč načrtuje črtanje nekaterih davčnih olajšav - skupaj jih obstaja okoli 700 vrst, letno pa državljanom prinesejo 260 milijard evrov prihrankov -, da bi se tako izognila dvigu davka na dodano vrednost za dve odstotni točki, na 23 odstotkov.