Muslimanska bratovščina je povezave z nasiljem večkrat zanikala in oblasti obtožila zatiranja. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
Muslimanska bratovščina je povezave z nasiljem večkrat zanikala in oblasti obtožila zatiranja. Foto: MMC RTV SLO/Reuters

Po navedbah egiptovskega notranjega ministrstva je bil policijski načelnik ubit, ko je razneslo bombo, ko so jo skušali dezaktivirati. Pri tem je bilo ranjenih tudi več njegovih policijskih kolegov. Policija je nato zaprla območje in skušala dezaktivirati še eno bombo, ki jo je prav tako razneslo. Pri tem je umrl še en policist, znova pa jih je bilo tudi več ranjenih. Poleg tega je eksplozija odnesla roko reševalcu.

Napadalci bodo kaznovani
Za zdaj ni jasno, ali je bil egiptovski predsednik Abdel Fatah Al Sisi, ki je kot poveljnik vojske Mursija 3. julija lani odstavil s položaja, v času napada v palači. Predsednik je po napadu napovedal izkoreninjenje terorizma, ki nima "niti vere niti domovine", storilce pa bo doletela "hitra in pravična kazen".

Egipt je bil od odstavitve Mursija prizorišče številnih napadov na varnostne sile. V njih je po podatkih oblasti umrlo skoraj 500 policistov in vojakov. Oblasti so zanje okrivile Mursijevo podpornico Muslimansko bratovščino in jo označile za teroristično organizacijo. Sisi, ki je kot predsednik prisegel na začetku meseca, pa je napovedal, da bo v državi znova vzpostavil stabilnost.

Muslimanska bratovščina napoveduje proteste
Od odstavitve Mursija so oblasti aretirale več kot 16.000 islamistov ali njihovih domnevnih privržencev, 200 med njimi pa na hitrih procesih že obsodile na smrt. Med prijetimi je tudi vodja Muslimanske bratovščine Mohamed Badieja, ki mu grozi več obtožb, v primeru obsodbe pa smrtna kazen.

Koalicija pod vodstvom Muslimanske bratovščine dnevno prireja proteste, ki pa so zaradi strogega policijskega nadzora vedno manjši. Ob obletnici odstavitve Mursija, ki bo v četrtek, so napovedali demonstracije.