Spor je zanetila gradnja umetnega grebena. Foto: EPA
Spor je zanetila gradnja umetnega grebena. Foto: EPA
Španija je zdaj poostrila nadzor na meji. Foto: EPA

Gibraltar ukrepe ostro kritizira, London pa si prizadeva za politično rešitev.

Nove napetosti med Španijo in Gibraltarjem je povzročila gradnja umetnega grebena, s katerim želi Gibraltar preprečiti vpade španskih ribičev. Madrid trdi, da s tem kršijo njihove pravice.

Prav jeza zaradi gradnje betonskega grebena je bila po prepričanju Gibraltarja razlog za poostren nadzor nad vozili na meji, ki so ga pretekli konec tedna izvajale španske oblasti in je povzročil tri dni trajajoče zastoje. Španija se je branila z besedami, da je njena dolžnost preprečiti tihotapljenje.

"Zabave je konec"
Španski zunanji minister Jose Manuel Garcia-Margallo je nato v nedeljo v pogovoru za španski časnik ABC v odziv na enostransko odločitev za gradnjo grebena napovedal več ukrepov. "Zabave je konec," je dejal minister.

Med drugim bo Španija razmislila o uvedbi pristojbine za prestop meje v vrednosti 50 evrov, s čimer bi pomagali ribičem, ki jih bo prizadela gradnja grebena. Poleg tega naj bi zaprli španski zračni prostor za letala, namenjena v Gibraltar, ter preprečili prevoz betona in drugega materiala za gradnjo grebena prek meje.

Velika Britanija je sporočila, da bo izpolnila svoje "ustavne zaveze prebivalcem Gibraltarja in ne bo sklepala kompromisov o suverenosti". Kot je še sporočilo zunanje ministrstvo, bodo razlike "s Španijo glede Gibraltarja reševali s političnimi sredstvi kot partnerji znotraj EU-ja, ne pa z nesorazmernimi ukrepi, kot so zastoji na meji".

Neandertalski pristop
Gibraltar je bil v odzivu bolj oster in je napoved Španije o uvedbi pristojbin za prestop meje označil za "neandertalski pristop", ki spominja na obdobje generala Francisca Franca.

Gibraltar je britansko čezmorsko ozemlje, ki leži na skrajnem jugu Iberskega polotoka. Španija je Gibraltar leta 1713 v skladu z mirovno pogodbo iz Utrechta prepustila Veliki Britaniji, vendar ga že dolgo zahteva nazaj. London pa to zavrača, tudi zato, ker si Gibraltarci ne želijo pod špansko suverenost.