Dim, ogenj in streljanje iz prestižnega hotela Tadž Mahal so osrednje podobe, ki so ostale v spominu na teror v Mumbaju pred 4 leti. Foto: EPA
Dim, ogenj in streljanje iz prestižnega hotela Tadž Mahal so osrednje podobe, ki so ostale v spominu na teror v Mumbaju pred 4 leti. Foto: EPA

V napadu pakistanske islamistične militantne skupine Laškar-e-Taiba je bilo ubitih 166 ljudi. Sodišče je tako zavrnilo Kasabovo pritožbo na smrtno kazen, ki jo je lani izreklo višje sodišče v Mumbaju.

Preostane le prošnja predsedniku
"Nimamo druge možnosti kot smrtno kazen," sta ob branju razsodbe poudarila dva sodnika. Kot glavno in odločilno kaznivo dejanje Kasaba pa sta omenila "vojno" proti indijskim oblastem. Pakistancu po indijski zakonodaji zdaj preostane le še možnost, da se s prošnjo za pomilostitev obrne na indijskega predsednika Pranaba Mukerdžeja.

Kasab je edini preživeli od desetih napadalcev, ki so sodelovali v napadih v Mumbaju. Višje sodišče v tem mestu ga je februarja lani obsodilo na smrt z obešanjem, med drugim zaradi množičnega umora in terorizma, a se je na razsodbo pritožil, češ da ni bil deležen pravičnega sojenja.

Tri dni terorja v Mumbaju
Pakistanec Kasab je skupaj s še devetimi napadalci, ki so pripadali islamistični skupini Laškar-e-Taiba s sedežem v Pakistanu, konec novembra 2008 v Mumbaju zadrževal talce v med drugim dveh luksuznih hotelih. Med tridnevnim morilskim pohodom v finančni metropoli Indije je bilo ubitih 166 ljudi, med njimi tudi 26 tujcev, več kot 300 pa ranjenih.

Val napadov v Mumbaju, ki se je začel 26. novembra 2008, je trajal kar 60 ur. Tarča so bili luksuzni hoteli, glavna železniška postaja in judovski kulturni center. Zaradi napadov so se močno poslabšali odnosi med Indijo in Pakistanom, potem ko so v New Delhiju krivdo zanje pripisali skupini Laškar-e-Taiba.