Svobodna sirska vojska velja za največjo uporniško skupino v Siriji. Foto: Reuters
Svobodna sirska vojska velja za največjo uporniško skupino v Siriji. Foto: Reuters
Sirija
V več kot dveh letih vojne v Siriji je umrlo že okoli sto tisoč ljudi. Foto: EPA

Član vrhovnega vojaškega sveta Svobodne sirske armade Kamal Hamami se je udeležil srečanja s predstavniki Islamske države Iraka in Levanta, ki je povezana z Al Kaido. Na srečanju naj bi govorili o načrtih za bojevanje, a tiskovni predstavnik Svobodne sirske vojske je prejel klic islamističnih upornikov, ki so mu sporočili, da so ubili Hamamija, podobna usoda pa po njihovih besedah čaka vse člane vrhovnega vojaškega sveta.

Uboj Hamamija kaže na velike razlike med pestro množico uporniških skupin, ki se že več kot dve leti bojujejo proti režimu predsednika Bašarja Al Asada. Medsebojni spopadi in incidenti bodo nedvomno še okrepili zadržanost zahodnih in arabskih držav pri oboroževanju Asadovih nasprotnikov.

Svobodno sirsko vojsko so leta 2011 ustanovili prestopniki iz sirske vojske, ki so se zatekli v Turčijo. Štela naj bi okoli 40.000 pripadnikov. Islamska država Iraka in Levanta je ena od glavnih sirskih uporniških skupin, ki so povezane z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida in je na območjih pod njenim nadzorom vzpostavila stroge islamske zakone.

Čurkin obtožuje
Ruski veleposlanik pri ZN-u Vitalij Čurkin je ZDA, Veliko Britanijo in Francijo obtožil oviranja prizadevanj za preiskavo uporabe kemičnega orožja v Siriji. Čurkin je zatrdil, da države namenoma zavajajo z obtožbami na račun vlade v Damasku, da bi onemogočile preiskavo napada v predmestju Alepa, ki so ga izvedli uporniki.

Ameriški predsednik Barack Obama je junija ugotovil, da je režim predsednika Bašarja Al Asada v Siriji večkrat v omejenem obsegu uporabil kemično orožje in s tem prestopil namišljeno rdečo črto, ki pomeni večjo udeležbo ZDA. Washington se je potem odločil, da bo začel oboroževati upornike.

Čurkin pa je na ZN prinesel dokaze ruskih izvedencev, ki so ugotovili, da so strup sarin 19. marca v predmestju Alepa Kan al Asal uporabili uporniki in pri tem pobili 26 ljudi, 86 pa ranili.

Sirska vlada je v Damask na pogovore o preiskavi napada v predmestju Alepa povabila predstavnike ZN-a. Povabilo sta sprejela švedski strokovnjak Ake Sellstrom in visoka predstavnica ZN-a za razorožitev Angela Kane.

Tiskovni predstavnik ZN-a Martin Nesirky je v četrtek dejal, da so navodila Generalne skupščine ZN-a v takšnih primerih zelo jasna. Ni nadomestila za preiskave na terenu, in to vseh obtožb, ne le napada v Kan al Asalu. Damask ne želi preiskave drugih obtožb, ki jih navajajo zahodne države.

"Pogledati je treba le verodostojne obtožbe," je dejal Čurkin in dodal, da zahodni kolegi proizvajajo obtožbe brez verodostojnosti, da bi ustvarili kar največ ovir za preiskavo.

Ameriška predstavnica pri ZN-u Rosemary DiCarlo je ponovila, da informacije, ki so jih ZDA prenesle generalnemu sekretarju ZN-u Banu Ki Munu, temeljijo na oceni, ki z veliko stopnjo zaupanja kaže, da je bilo kemično orožje v Siriji večkrat uporabljeno v manjšem obsegu.

Čurkin je v svojem slogu posebej ošvrknil še Veliko Britanijo, ki jo je obtožil, da želi iz izjave vrha G8 v Londonu, ki jo je podprl tudi predsednik Vladimir Putin, narediti resolucijo Varnostnega sveta ZN-a.

Čurkin je dejal, da izjava jasno pravi, da je treba najprej preiskati navedbe o kemičnem orožju in šele nato bo o tem razpravljal Varnostni svet. "Veste, kakšni so naši britanski kolegi. Vozijo se po napačni strani ceste in znova skušajo postaviti voz pred konja," je dejal Čurkin.