Libijo je kaos zajel po padcu režima Muamerja Gadafija leta 2011. Foto: Reuters
Libijo je kaos zajel po padcu režima Muamerja Gadafija leta 2011. Foto: Reuters

"Časa je malo, še posebej zdaj, ko je stanje v mestu Sirte zaradi Islamske države skrb vzbujajoče," je Gentiloni za italijanski časnik La Stampa dejal o nedavnih spopadih v tem obalnem mestu.

Pripadniki skrajne sunitske skupine Islamska država so junija zasedli mesto Sirte, prejšnji teden pa so izbruhnili siloviti spopadi med džihadisti in rivalskimi milicami.

Libija, ki se je po padcu dolgoletnega voditelja Moamerja Gadafija leta 2011 pogreznila v kaos, ima trenutno dva rivalska parlamenta in vladi, poleg tega pa še več milic, ki se bojujejo za nadzor nad bogatimi naravnimi viri države. Krizo v Libiji občuti tudi Italija, kamor je samo letos iz te severnoafriške države s pomanjkljivimi plovili prek Sredozemlja prispelo že okoli 102.000 migrantov in beguncev.

Še več zaskrbljenosti na evropski strani Sredozemlja povzroča pohod Islamske države v osrednji Libiji. Italija je sicer danes z ZDA in več evropskimi zaveznicami podpisala skupno izjavo, s katero obsojajo barbarska dejanja Islamske države.

"Globoko smo zaskrbljeni nad poročili, da so ti borci obstreljevali gosto poseljene predele Sirte in terorizirali libijsko prebivalstvo," so v izjavi zapisale Italija, Velika Britanija, Francija, Nemčija, Španija in ZDA.