V samostojni Hrvaški so bili do zdaj trije referendumi - o neodvisnosti, vstopu v Evropsko unijo in o definiciji zakona kot skupnosti moškega in ženske. Foto: EPA
V samostojni Hrvaški so bili do zdaj trije referendumi - o neodvisnosti, vstopu v Evropsko unijo in o definiciji zakona kot skupnosti moškega in ženske. Foto: EPA
Vukovar
Prebivalci Vukovarja so proti napisom v cirilici na javnih poslopjih. Foto: Reuters

S predajo podpisov so ponudniki sprožili postopek za razpis referenduma, na katerem bi odločali, da je dvojezičnost mogoče uveljaviti le v tistih enotah lokalne samouprave, v katerih določena manjšina predstavlja več kot polovico prebivalstva.

Po veljavnem zakonu mora biti za uvajanje dvojezičnosti najmanj tretjina prebivalcev pripadnikov določene narodne manjšine, kar je primer s srbsko manjšino v Vukovarju.

Izročitev podpisov je pospremilo okoli 300 privržencev pobude, ki so nosili protivladne slogane, s katerimi so levosredinsko vlado obtoževali "vsiljevanja" ciriličnih napisov v mestu heroju. Po poročanju hrvaških medijev je bil med podporniki tudi znani hrvaški nogometni trener Miroslav Blažević - Ćiro.

Želja članov štaba je, da bi sabor čim prej razpisal referendum, pričakujejo pa, da bo postopek potekal po veljavni referendumski zakonodaji.

Z ustavo proti referendumu
Vlada je sicer pred kratkim sprožila postopek za ustavne spremembe, med katerimi je tudi sprememba referendumske zakonodaje, s katero bi onemogočili referendume o pravicah manjšin.

Vlada ima zagotovljeno potrebno dvotretjinsko večino v saboru. Poslanci bodo ustavne spremembe predvidoma potrdili v petek.

Sicer pa referendumu, ki posega v pravice manjšin, nasprotujejo vse večje parlamentarne stranke, vključno z opozicijskim HDZ-jem, čeprav je njegov predsednik Tomislav Karamarko novembra podpisal referendumsko pobudo.

Tudi člani vukovarskega štaba, v katerem so vodilni ljudje iz vrst vojnih veteranov, so večkrat javno priznali, da je referendumsko vprašanje na "spolzkih tleh" ter da si želijo zgolj več razumevanja vlade za reševanje problema sožitja med Hrvati in Srbi v Vukovarju.

Milanović odločen
Po porazu vladne politike na referendumu o zakonskih zvezah v začetku decembra je premier Zoran Milanović izjavil, da referenduma proti cirilici ne bo, dokler je on predsednik vlade. Opozorila na nujnost spoštovanja pridobljenih pravic nacionalnih manjšin so prišla tudi iz Bruslja.

Pričakovati je, da bo sabor ali zavrnil referendum ali pa bodo zahtevali oceno ustavnega sodišča.

Referendumska pobuda je usmerjena predvsem proti pravicam srbske manjšine v Vukovarju, lahko pa krši ustavno pravico do dvojezičnosti tudi nekaterim drugim manjšinam ter vpliva na enakopravnost vseh državljanov, ki jo zagotavlja ustava, meni večina hrvaških pravnih strokovnjakov.

Podpisi proti cirilici v saboru
Podpisi proti cirilici v saboru