Sporni tovor je bil skrit med sladkorjem. Foto: EPA
Sporni tovor je bil skrit med sladkorjem. Foto: EPA
Severnokorejska ladja
Ladja je iz Rusije priplula v Havano in nato nadaljevala pot proti Panami. Foto: EPA
Severnokorejska ladja
Panama je posadko severnokorejske ladje obtožila kršitve varnostnih zakonov. Foto: EPA

Panamske oblasti so severnokorejsko ladjo zasegle zaradi suma prevoza mamil, potem ko je nameravala prečkati Panamski prekop, a so med tovorom na krovu nato odkrili raketne dele.

34 let staro ladjo so skušali zaustaviti že v četrtek, a se posadka na pozive ni odzivala. Panamskim preiskovalcem se je na ladjo nato uspelo vkrcati šele v ponedeljek. Zaradi upiranja so aretirali vseh 35 mornarjev, kapitan ladje pa naj bi skušal narediti samomor.

Doslej so sicer preiskali le majhen del tovornega prostora, panamski predsednik Ricardo Martinelli pa je objavil fotografijo tega, kar so odkrili doslej. Pod vrečami sladkorja so na 14.000-tonski ladji prevažali stare radarske sisteme iz časov Sovjetske zveze za rakete zemlja-zrak, pa tudi drugo orožje in strelivo. Panama je za pomoč pri preiskavi že zaprosila ZN.

Ladja je 12. aprila izplula iz Rusije in je bila na poti v Havano. Ko je šla skozi Panamski prekop in je priplula na Karibe, je izginila z radarjev. Mornarji so najverjetneje izklopili napravo, ki omogoča satelitsko spremljanje ladij. Znova se je na radarju pojavila šele, tik preden so jo poskusili ustaviti. Prav to ladjo so doslej že večkrat ustavili zaradi suma, da prevaža prepovedano blago.

Kršitev embarga
Severna Koreja in Kuba sta sicer v prijateljskih odnosih in na začetku meseca se je na Kubi mudil eden vodilnih generalov Severne Koreje Kim Kjok Sik. Sprejel ga je tudi predsednik Raul Castro.

Kršitev embarga bi bila za Kubo sila nerodna. Varnostni svet ZN-a je namreč zadnji krog sankcij proti Severni Koreji zaradi jedrskih poskusov in kršenja starih sankcij uvedel marca. Med njimi je tudi dovoljenje članicam ZN-a, da pregledajo tovor, ki prihaja iz Severne Koreje ali je tja namenjen, če obstaja utemeljen sum kršitve sankcij.

Iz Pjongjanga za zdaj ni prišla nobena izjava glede zasežene ladje, na Kubi pa so v torek potrdili, da je na ladji dejansko njihovo orožje, namenjeno v Severno Korejo. Kot so zatrdili, gre za stare raketne dele, ki naj bi jih v Severni Koreji zgolj popravili in jih nato vrnili nazaj na Kubo.

Kot so prebrali v izjavi na državni televiziji, gre za "zastarelo" orožje obrambne narave in sovjetske izdelave - med drugim za protiletalske izstrelke tipov volga in pešora, več razstavljenih raket in raketnih delov, dve letali mig 21 ter 15 letalskih motorjev.