John Key je predsednik novozelandske vlade od leta 2008. Foto: Reuters
John Key je predsednik novozelandske vlade od leta 2008. Foto: Reuters

Key je odgovarjal na vprašanje poslanca zelenih Jamesa Shawa o tem, zakaj zavrača opravičilo Greenpeaceu, Rdečemu križu in Amnesty International, potem ko jih je povezoval s tujimi korporacijami, ki so bile objavljene v panamskih dokumentih kot tiste, ki poslujejo v davčnih oazah.

Ker se Key ni odzval na poziv predsednika parlamenta, naj se usede, in večkratnim pozivom k redu v parlamentu, je Carter premierju na koncu ukazal, naj zapusti dvorano. Carter je dejal, da je premierja ustrezno opozoril, potem ko se je podoben incident zgodil dan pred tem. "Z njim ne bom ravnal drugače kot z drugimi v parlamentu," je dodal.

Key: Nisem ga slišal
"Očitno ga nisem videl, nisem ga slišal, bil sem sredi odgovora,"
je dejal Key, potem ko je zapustil dvorano. To je bilo prvič, da so ga med razpravo poslali iz parlamenta. Key je moral že kot poslanec trikrat zapustiti parlament med razpravo. Ni pa niti prvi novozelandski premier, ki so ga vrgli iz parlamenta. Pred njim se je to zgodilo Helen Clark leta 2005 in Davidu Langu leta 1986 in 1987.

Key je dan pred tem poslancem dejal, da omenjene organizacije dobivajo sredstva od podjetij, ki se pojavljajo v panamskih dokumentih. Organizacije pa so bile dejansko žrtve prevare, saj so bili navedeni kot prejemniki sredstev, da bi prikrili identiteto dejanskih prejemnikov.