Vojaška pesem Marš na Drino je odmevala v dvorani Generalne skupščine Združenih narodov. Foto: EPA
Vojaška pesem Marš na Drino je odmevala v dvorani Generalne skupščine Združenih narodov. Foto: EPA

Video s posnetkom koncerta so Združeni narodi objavili na svoji spletni strani in po pritožbah je prišlo tudi uradno opravičilo.

Ob pravoslavnem novem letu
Generalni skupščini ZN-a do septembra predseduje nekdanji srbski zunanji minister Vuk Jeremić, ki je bil tudi uradni gostitelj koncerta v čast srbskega pravoslavnega novega leta. Odmevnega koncerta se je udeležil tudi generalni sekretar svetovne organizacije Ban Ki Mun, ki pa je nato dobil protestna pisma Kongresa Bošnjakov severne Amerike, Združenja mater iz Srebrenice, kanadskega Inštituta za raziskave genocida in nekaterih drugih organizacij imigrantov iz BiH-a v ZDA.

"Ogorčeni in razočarani"
"V imenu 350.000 bosanskih Američanov in 50.000 bosanskih Kanadčanov želimo izraziti ogorčenje in razočaranje zaradi vaše udeležbe na koncertu v organizaciji Vuka Jeremića. Koncert je bil škandalozna žalitev žrtev genocida v Bosni in Hercegovini, ker je orkester igral zloglasno in žaljivo srbsko nacionalistično pesem Marš na Drino," so zapisali podpisniki, ki zahtevajo umik posnetka s spletne strani ZN-a in javno opravičilo vsem žrtvam genocida.

Nekdanji veleposlanik BiH-a pri ZN-u Mirza Kušljagić je za sarajevske medije ocenil, da ga škandal ne preseneča, saj je v skladu z "estradno" diplomacijo, ki jo zagovarja Jeremić, čeprav bi se moral na zdajšnjem položaju povsem ločiti od nacionalne diplomacije in politike.

Ban Ki Mun se je skupaj z drugimi na koncu dvignil na noge in zaploskal skladbi. "Generalni sekretar seveda ni poznal pesmi ali vedel, za kaj se je uporabljala v preteklosti. Izražamo iskreno obžalovanje vsem, ki so bili užaljeni s pesmijo, ki ni bila del programa," je pozneje sporočil predstavnik ZN-a Martin Nesirky.

Marš na Drino so srbske enote prepevale in igrale v času genocidnega pokola Bošnjakov v Srebrenici leta 1995.

Jeremić: Pesem sega v prvo svetovno vojno
Jeremić pa je zavrnil kritike in poudaril, da pesem sega v čas obrambe pred avstro-ogrsko vojsko med prvo svetovno vojno. "Ob vsem spoštovanju do vseh žrtev tragičnih vojn na ozemlju nekdanje Jugoslavije gre pri tem za obžalovanja vreden poskus sprevračanja pomena našega glasbenega darila svetu, ki je globoko žaljiv za srbsko ljudstvo," je sporočil Jeremić in zatrdil, da so Srbi na to pesem zelo ponosni.