Na volitvah naj bi slavila koalicija vladajoče stranke predsednika al Asada. Foto: Reuters
Na volitvah naj bi slavila koalicija vladajoče stranke predsednika al Asada. Foto: Reuters

Na volitvah, ki potekajo v senci nasilja, saj so na ulicah sirskih mest še vedno tanki, se za 250 poslanskih mest poteguje 7.195 kandidatov, med njimi 710 žensk. Predvsem v mestih, ki so žarišče protestov, kot so Homs, Hama, Idlib, Dara in Dair as Saur, pričakujejo zelo nizko volilno udeležbo. Volišča bodo odprta do 22. ure.

Opozicija, ki si že več kot leto dni prizadeva za strmoglavljenje režima Bašarja al Asada, je pozvala k bojkotu volitev in ustanovila lasten parlament v senci. Bašar al Haraki, član Sirskega nacionalnega sveta, največje opozicijske koalicije, je volitve označil za "farso, ki jo lahko dodajo k režimski maškaradi".

Volitve prestavljene s septembra
Parlamentarne volitve bi morale potekati že septembra lani, a jih je al Asad preložil, da bi v tem času izvedel reforme. Med reforme sodi tudi sprejetje nove ustave, ki med drugim predvidela ustanavljanje novih strank, morebitnih tekmic vladajoči stranki Baas.

Pred volitvami je bilo ustanovljenih devet strank, med njimi se jih sedem s svojimi kandidati poteguje za poslanske sedeže. Opozicija opozarja, da sprememb ni pričakovati. Zmago naj bi, tako kot leta 2007, odnesla Nacionalna napredna fronta - koalicija pod vodstvom al Asadove stranke Baas.

Opozicijski vodja na Kitajskem
Kitajske oblasti so ob volitvah izrazile upanje, da bodo pomagale pri sprejemanju reform v državi. "Upamo, da bodo volitve pomagale v procesu sprejemanja reform in odgovorile na zahteve sirskega ljudstva o zaščiti njihovih interesov," je sporočil predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei in vse stranke v Siriji pozval, naj sodelujejo z misijo ZN-a v državi.

Kitajska podpira Damask in je skupaj z Rusijo vložila veto na resolucije Varnostnega sveta ZN-a proti Siriji. Hkrati je stopila v stik z opozicijskimi strankami v državi, podprli so tudi prizadevanja Anana za mir.

Na Kitajskem je trenutno vodja opozicijskega Sirskega nacionalnega sveta Burham Galiun, ki naj bi se srečal s predstavniki zunanjega ministrstva. Tam je tudi vodja Arabske lige Nabil al Arabi, ki se bo srečal s kitajskim podpredsednikom Ši Džinpingom in zunanjim ministrom Jang Džiečijem, predmet pogovorov pa naj bi bila tudi Sirija.

Nasilje ne pojenja
V Siriji je 12. aprila sicer začela veljati izjemno krhka prekinitev ognja, ki jo je dosegel posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige Kofi Annan, a iz države še vedno prihajajo novice o novih in novih žrtvah nasilja. Sirski observatorij za človekove pravice trdi, da so v vzhodni provinci Deir Ezor vladne sile ubile tri ljudi. Nasilje med uporniki in varnostnimi silami je izbruhnilo tudi v več predelih mesta Hama v osrednji Siriji, v severozahodni provinci Idlib pa je odjeknilo pet eksplozij. Podatki o morebitnih žrtvah še niso znani.