Orić ob izpustitvi iz Haaga. Foto: EPA
Orić ob izpustitvi iz Haaga. Foto: EPA
Spominska slovesnost ob 20. obletnici Srebrenice bo potekala 11. julija. Foto: EPA

Kot je sporočilo švicarsko pravosodno ministrstvo, so odločitev glede Orića, ki je v ekstradicijskem priporu v Ženevi, sprejeli, potem ko so od Srbije in BiH-a prejeli zahtevi po izročitvi.

Pri tem so zapisali, da je Orić po aretaciji na zaslišanju zatrdil, da bo izpodbijal izročitev Srbiji, zato je švicarsko pravosodno ministrstvo svoje srbske kolege pozvalo k uradnemu zahtevku po izročitvi. Ta ukrep pa so prav tako zahtevali organi BiH-a, saj da ga tudi tam preiskujejo zaradi suma vojnih zločinov nad civilnim prebivalstvom. Po navedbah švicarskih oblasti je Orić izrazil strinjanje z izročitvijo BiH-u, kar je poenostavilo postopek in švicarske oblasti so lahko odobrile izročitev. Pri tem so še pojasnili, da sta bila pri odločitvi ključna kriterija to, da so bila očitana kazniva dejanja storjena v BiH-u in da je Orić državljan BiH-a.

Zaradi varnostnih pomislekov švicarske oblasti niso razkrile, kdaj točno bodo vrnile Orića. 14-dnevni pripor se mu sicer izteče v petek.

Švicarsko pridržanje Orića je sprožilo zaplet tudi pri organizaciji prihajajoče spominske slovesnosti v Srebrenici - organizacijski odbor in združenje Matere Srebrenice so namreč zagrozili, da če Švica do 30. junija Orića ne izpusti, bo slovesnost ob 20. obletnici Srebrenice, načrtovana za 11. julij, preložena.

V Haagu oproščen
Orića, ki je bil vojni poveljnik 28. divizije vojske BiH-a in je vodil obrambo bošnjaške enklave Srebrenice do njenega padca v roke bosanskih Srbov 11. julija 1995, so na sojenju na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije leta 2008 oprostili obtožb za zločine, ki so jih zagrešile sile BiH-a nad Srbi v okolici Srebrenice v letih 1992 in 1993.

A Srbija je februarja lani razpisala mednarodno tiralico za Orića in še štiri osebe zaradi suma, da so 12. julija 1992 storili vojni zločin v kraju Zalazje, kjer je bilo ubitih devet srbskih civilistov.

Švica ga je na podlagi te tiralice 10. junija prijela na svoji meji. Tožilstvo BiH-a je sicer v ponedeljek na švicarsko pravosodje napotilo zahtevo, naj Orića vrnejo BiH-u, ker da bi izročitev Srbiji ogrozila primer, ki ga pred pravosodjem BiH-a vodijo od leta 2006. Gre za primer, v okviru katerega so nekdanjega poveljnika bošnjaške vojske leta 2008 zaslišali na zahtevo okrožnega tožilstva v Bijeljini, od leta 2009 pa je zanj pristojno tožilstvo in sodišče BiH-a.